Геостратегически интереси: Кубинските апетити на Русия

Путин масивно разширява влиянието на страната си
1 ное 2017 20:42, Елка Василева
71
Геостратегически интереси: Кубинските апетити на Русия
Владимир Путин и Раул Кастро. Снимка: архив, Reuters

Отношенията на Куба със САЩ охладняват, докато тези с бившия партньор Русия стават все по-близки - особено в нефтения сектор. Но и в други области Путин масивно разширява влиянието на Русия, пише Дойче веле.

През юли 2014 много шум предизвика едно съобщение на авторитетния московски вестник "Комерсант", според което Русия отново щяла да активизира подслушвателната си станция "Лурдс" в Куба, разположена само на 160 километра от американското крайбрежие.

Близо 3000 служители работеха някога в тази най-голяма секретна база извън Русия. По време на Студената война Москва я използваше, за да прихваща телефонни разговори и радиосигнали в САЩ. През 2001 г. Владимир Путин нареди по финансови съображения станцията да бъде закрита.

Преди три години се заговори, че тя отново ще бъде открита. Тогава се смяташе, че това е израз на повишения интерес на Москва към Латинска Америка и към дългогодишния съюзник Куба - включително и поради напрегнатите отношения със Запада и САЩ вследствие на сирийския конфликт и украинската криза.

Акустичните атаки

Подслушвателната станция продължава да не работи, а политическата обстановка не е по-различна от тази през лятото на 2014 г. Докато отношенията между Куба и САЩ охладняват бързо поради предполагаемите "акустични атаки" срещу американски дипломати на острова, отношенията с бившия партньор Русия стават отново по-близки.

Както по съветско време Русия, помага на Куба с нефтени доставки. Руската осведомителна агенция ТАСС съобщава, че в средата на октомври Кремъл и кубинското правителство са се споразумели за разширяване на руските нефтени доставки и за задълбочаване на сътрудничеството в нефотодобива на острова. Предвид на трудностите на Венецуела вследствие на икономическите и политическите й проблеми петролните доставки за Куба намаляха и полудържавният руски енергиен концерн Роснефт е готов да помогне.

Времето на ладите и москвичите

Още през март Роснефт се задължи  да достави на Куба 250 хил. тона нефт и дизел. Сценарият напомня отчасти за времето на Студената война, когато Съветският съюз беше основен гарант за икономическото, а с това и за политическото оцеляване на Куба. Братската помощ вървеше ръка за ръка със съветизацията на страната. Съветски продукти течаха към Куба и заместваха хладилниците, телевизорите и други потребителски артикули от САЩ. Освен това по улиците на острова се появяваха все повече лади и москвичи. През 1972 г. наред с Виетнам Куба беше единствената страна от т.нар. Трети свят, която стана член на Съвета за икономическа взаимопомощ.

През 1980-те Съветският съюз даваше на Куба икономическа помощ, възлизаща на 2 милиарда щатски долара годишно и близо 13 млн. тона нефт. Куба ставаше все по-зависима от Москва и чрез СИВ. Нищо чудно, че разпадането на Съветския съюз и на СИВ беше тежък удар за острова. Нефтените доставки паднаха от 13 на 4 милиона тона през 1993 г., вносът се срина със 75%.
 
Куба изпадна в дълбока и обхватна икономическа криза. Дълговете й към Съветския съюз възлизаха през 1991 г. на близо 35 млрд щатски долара.

Русия като наследник на Съветския съюз опрости през 2014 г. 90% от тези дългове. Останалите 3,5 милиарда щатски долара ще бъдат покрити чрез благоприятни условия за руски инвестиции на острова. Роснефт ще модернизира най-голямата рафинерия на Куба в Сиенфуегос, която поради намалените нефтени доставки от Венцуела понастоящем работи с половин капацитет.

Геостратегически интереси

Дипломатическите и икономическите контакти между Русия и Куба особено се засилиха след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. През септември двете страни подписаха пакет от споразумения, между другото в енергийния и в железопътния сектор, в хранително-вкусовата промишленост и текстилната индустрия. Освен това Русия ще изнася в Куба товарни автомобили, автобуси, локомотиви и асансьори.

Със 73% нарасна търговският обмен между двете страни през първото полугодие на 2017 г., достигайки 176,2 милиона щатски долара. Наистина той все още е много далеч от търговския обмен между Куба и най-важните й търговски партньори Китай и Венецуела. Тенденцията обаче е явно възходяща. Включително в туризма. Куба очаква тази година рекорден брой от 100 000 руски туристи. В спортната и културната области контактите също се разширяват.

В края на 2016 г. беше подписано споразумение, въз основа на което Русия ще помогне за модернизиране кубинската армия. Зачестиха и съобщенията, че Москва възнамерява отново да разкрие военна база на острова. Макар че това би било малко вероятно, ако Хавана е заинтересувана от подобряване на отношенията си със САЩ.

А те напоследък рязко се влошиха, след като през изтеклите месеци американски дипломати се оплакаха, че са жертва на "акустични атаки". У най-малко 22 американски дипломати и техни близки бяха констатирани мигрена, позиви за повръщане, "бели петна" в паметта, симптоми на глухота и дори загуба на слуха. Поради това преди няколко седмици американското правителство изтегли голяма част от служителите на посолството си в Куба и изгони от САЩ 15 кубински дипломати.

Докато напреженията между САЩ и Куба отново нарастват, партньорството ѝ с Китай, Иран и Русия се разширява. "Куба се опитва да диверсифицира отношенията си", казва Ричард Файнберг, експерт по Латинска Америка от мозъчния тръст „Брукингс“. "Тъй като по-тесни икономически връзки със САЩ не са много вероятни през следващите години, Куба търси алтернативни съюзници, главно силни страни като Русия и Китай, които могат да й предложат изгодни платежни условия", посочва Файнберг.

Русия преследва на острова съвсем ясни геостратегически интереси. "Не е трудно да разберем посланието на Путин. Той се стреми да възвърне имперското величие на Русия и връзките с Куба следват този модел", изтъква Файнберг.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
14
 
59
 
! Отговори
proroka Oleg преди 6 години
като се върнем 30 год назад виждаме че който се е хванал със САЩ на хорото е изгубил суверинитет .......и икономиката му е зависима. Горбачов предаде социализма на Запада. По добра система от социализма не е измислена. Канада, Северна Европа какво е ? Да не би да е дивия американски капитализъм. Друг път!!!Даже и в САЩ дават помощи на поразия. Черните мукамби живеят на гърба на данъкоплатеца.
35
8
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
може свободно да бега на запад.-----Ами, задно, бегай, кой те спира. Тъкмо въздухът ще стане по-чист.Ама отвъд Атлантика няма да те пуснат.
34
18
 
55
 
! Отговори
ЕЙ УХНЕМ! преди 6 години
Просто сладурско!Путин вече опрости веднъж на Куба дълг от 35 млрд долара.Сега на нова ръка.А мужикът- бурлак да тегли гемията...И изобщо нещата се уреждат като в залеза на СССР.Надпревара във въоръжаването, помощ на "братски" партии и народи, вместо Афганистан - Сирия и Донбас.При това на времето СССР беше 300 млн и икономика една пета от американската.Сега Русия е 140 млн и икономиката й е една петнайста от американската.
33
7
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Слава на Вейшнория Слава
32
17
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Янките ги наритаха в Куба.
31
6
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Слава на Вейшнория
30
13
 
63
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
A тя България е със САЩ. И пенсионерите ровят в кофите, и е първа по смъертност и самоубийства в света и е по бедна дори от бедстваща африканска държава, а 3 милиона българи слугуват на запад и мият улиците за да изкарат евра да си купят 15 годишен западен таралясник.
29
13
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Машинката за пропаганда да си отвори Уикипедията и да направи едно сравнение между "потъналата в дълбока криза" и подложена на 60 годишно ембарго комунистическа Куба и свободната демократична България. Като направи това сравнение, машинката за пропаганда може би, но на-да-ли ще схване, че не Куба е страна от третия свят, а България... а преди 30 години, тоест преди да станем "свободни", не беше така.
28
10
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 28Тя Куба си е с Русия ...И още кара Москвичи и живеят в къщи на по 60 години. Дали е добре всеки си преценя.
27
10
 
35
 
! Отговори
Реалноста 3 преди 6 години
на въпроса ни защо няма първо място ЦИТИРАМ - това минава ВСЯКАКВИ границите на разумното и допустимото )))- ЩЕ кажеш не бяха те дето ни поставиха ЩАБНАТА ЗАДА4А по вси4ки правила дето ги изу4ават - все пак картинката как Путин и тролетарята копаят окопи и минират Кремъл под Дулата на Вейшнорските танкове сразили воената мисъл на русия определено си бе забавна )
26
11
 
49
 
! Отговори
Стамат преди 6 години
Куба трябва да е с Россия (както и България) за да е добре!
25
12
 
34
 
! Отговори
Реалноста 2 преди 6 години
тъй като играехме за Агресорите от гадна Вейшнория )))) с нейната 50 000 армия настъпихме срещу най справедливата велика и не победима 130 000 руска армия ЗА 14 дни (условни ) ги размазахме и излязахме на оперативен простор към Москва там нанесохме зверски побой над Академия Фрунзе в плен паднаха 70 000 от без аналоговите и това бе финала взехме Второ място първо не се присъди Организаторите Умряха от срам кой знае и колко звезди се изпокъсаха из Фрунзе и суворовските )
24
2
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди 89та година при Тодор Живков нямахме тоалетна хартия и банани и не можехме да бегаме на запад а от както САЩ започнаха да ни помагат имаме тоалетна хартия и банани и народа може свободно да бега на запад.
23
6
 
34
 
! Отговори
Реалноста 1 преди 6 години
на Щабно военните игри в русия -- покрай новото време -- Ниво аматйорско Организирано от НОВИТЕ полит работници - имаше Отбори на суворовските у4илища и няколко военни академий в това 4исло и офицер4етата от Фрунзе на майтап се записах и аз в една пъстра междонародна група образи като Отбор НАТО -- НЕ НИ ДОПУСНАХА но все пак му намерихме цаката като отбор Вейшнория под Беларуски флаг
22
24
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Добре съм при демокрацията, преди 89та година живеех на комунистическа заплата, след 89та бръзо забогатях и сега съм доволен. Само некадърниците и неудачниците са зле след 89та година при демокрацията, умбите и кадърните забогатяхме и сме добра. Демокрацията с капитализъм е най-добрата система.
21
20
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 20 Това си е твое мнение. Доста изтъкано и фалшиво , но твое.Аз също живях преди 89 та и определено сега се чувствам много по-добре. Имам повече възможности за работа , за учене , за почивки и т.на. А за това има в голяма степен вина САЩ. Такаче косвено САЩ ни отърва е лош режим и лошо бъдеще. А кой напуснал ...Това си е негово решение . Това вече не е затвор.
20
3
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А в Ковънт гардън черно такси утрепало бая пешеходци.Но не било терористичен акт.
19
5
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
От както САЩ започна да помага на България 3 милиона напуснаха страната да мият улиците и да слуговат на Запад, България е първа в света по смъртност на населенето и пенсинерирте ровят в кофите за оргризки от храна. Наистина е време САЩ да спрат да помагат, но за съжаление България няма ядрени ракети както Северна Корея, затова не може да откаже помощта на САЩ.
18
14
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
слава на Вейшнория москва в перископа на танковете Да забием бяло синия флаг над кремъл
17
18
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сащ трябва да спре да помага на изостанали . Време е да затваря вратата. Който се отървал ...отървал ...След 30 години сами ще се наредят на опашката за влизане в САЩ и Европа.