От затвора един убиец реши древен математически проблем

Кристофър Хевънс открил страстта си към математиката зад решетките
23 юни 2020 21:10, Елка Василева
64
От затвора един убиец реши древен математически проблем
Снимка: Дойче веле / А. Фройнд

Животът пише най-невероятните истории. Като тази за американския затворник Кристофър Хевънс. Докато излежава присъда за убийство, Хевънс развива забележителни математически умения. И успява да реши един древен проблем, пише Дойче веле.

Кристофър Хевънс е на 40. И излежава присъда за убийство. Дълги години животът му е низ от провали - прекъсва училище, тръгва по кривия път, не успява да си намери работа и става наркозависим. А след като извършва убийство, Хевънс е осъден на 25 години лишаване от свобода, от които му остават още 16.

Новият живот на Кристофър Хевънс

В затвора обаче животът му се преобръща, след като открива страстта си към математиката. Зад решетките Хевънс започва сам да изучава основите на висшата математика. Трудно начинание - но не заради самата математика, а защото управата на затвора отказва да му достави поръчаните от него книги и учебници. Но Хевънс намира решение: обещава да дава уроци по математика на останалите затворници и така си осигурява достъп до нужните му книги.

Скоро обаче основите на висшата математика вече не представляват никакво предизвикателство за Хевънс. И затова той решава да помоли едно специализирано издателство да му изпрати няколко издания на реномираното списание „Annals of Mathematics". В писмото си затворникът пише, че числата са неговата мисия, но няма с кого да си говори за математика.

Един сътрудник на издателството решава да покаже писмото на своята партньорка Марта Черути, която на свой ред го препраща на баща си - италианския професор по математика Умберто Черути. Професорът е скептично настроен, но заради дъщеря си все пак решава да отговори на затворника. За да го изпита, професорът му поставя и една задача, свързана с проблем от Теорията на числата - тъй наречените верижни дроби, над които е размишлявал още древногръцкият математик Евклид.

След известно време италианският професор получава писмо по пощата, което съдържа една безкрайно дълга математическа формула. След като с компютър проверява изчисленията, Черути с изненада установява, че затворникът, въоръжен само с хартия и химикалка, е решил правилно прастария математически проблем. Това поставя началото на тяхното сътрудничество: Черути помага на Хевънс да формулира правилно своето доказателство, след което двамата го публикуват в „Journal Research in Number Theory".

Клуб на затворниците-математици

Междувременно Хевънс успява да спечели за математиката много свои съкилийници. В затвора празнуват дори тъй наречения „Ден Пи", наречен на числото 3,14, а на едно от тържествата присъства и професор Черути.

През оставащите му 16 години зад решетките Хевънс иска да се посвети и на други математически проблеми. Науката е начин да изплати своята вина пред обществото, обобщава Марта Черути разговорите си с Хевънс, който ѝ доверил, че след като излезе от затвора, иска задължително да следва математика.

Нищо чудно дотогава неговата невероятна история да бъде забелязана и от Холивуд. Защото животът наистина пише най-добрите истории.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
26
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Нормално математиката е елементарна наука
12
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ганьовските коментари са майка плаче, балканска трагедия.
11
14
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
нашата задачка е: колко тикви могат да се вкарат в един асансьор без да се брои кучето при положение че асансьорът е по-ефтин от селски външен клознеф, в чийто трап поне 30 години 6 души са гньетели млян изходен клозент продукт от тиква печенка ако селото няма спирка за метрото София-Банкя
10
13
 
12
 
! Отговори
Холивуд преди 3 години
Тоя Кристофър Хеванс ЧЕРЕН ли е ? *** ? Или поне ВЕГАН ... ? Щото ние отдавна сме расово, етно, *** и религиозно толерантни и истории на някакви си бели не ни интересуват .
9
5
 
23
 
! Отговори
ххх преди 3 години
В нашите зандани, висшата математика е по-различна: Колко трябва да шариш на надзирателя Х, за да получиш У число трева, или бело или ....и т.н.
8
18
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Списанието, което затворника получил се казвало "Аннали на Математиката" - някой друг забеляза ли?
7
14
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Дойче веле" - без коментар!
6
3
 
19
 
! Отговори
Основното преди 3 години
Важното е да се отбележи че въпросният затворник НЕ Е завършил СМГ.
5
2
 
21
 
! Отговори
Бедняк преди 3 години
Ако имах възможност (не като съкелийник!) бих го помолил да остави математиката за известно време, да изучи българския, и да организира курс по родния ни език с всички редактори, коректори, автори, които работят из медиите. Мисирките да ги изключим, те са безнадеждни по езикова култура, затова и боготворят нашия премиер.
4
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До House M.D.Дали селски *** като тебе би го разбрал?
3
1
 
35
 
! Отговори
днд преди 3 години
Езикът ни е богат , но речникът на журналята е беден .
2
9
 
19
 
! Отговори
House M.D. преди 3 години
Пак общи приказки! Кой точно от проблемите е бил решен и какво е решението?
1
4
 
30
 
! Отговори
30588 преди 3 години
"И успява да реши един древен проблем, пише Дойче веле." ННевежи и неграмотни списатели на този сайт, в математиката има задачи. Проблем е чужда дума, който в български се превежда и като въпрос, и като затруднение, и като задача. Нали е богат нашият език...