"Храни душа, да те слуша"! Какво е било менюто на софиянци в началото на ХХ в?

Изложба проследява как са формирали кулинарните си умения предците ни
Обновена: 15 ное 2020 12:25 | 15 ное 2020 09:40, Камелия Цветанова
88

Снимка: Dnes.bg

От хляба и лука, през бялото сладко за гости, до изисканите виенски сладкарници. Какви са били хранителните навици на столичани в края на ХIХ и началото на ХХ в., какво е чуждото влияние върху традиционното за българите меню след Освобождението, кога кафенетата и ресторантите идват на мода? Отговор на тези въпроси дава изложбата „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско” в Регионалния исторически музей в столицата.

В края на ХIХ въпреки голямото изобилие на хранителни продукти, произвежда в плодородното Софийско поле, селяните са имали сравнително скромна трапеза.

Храната им е била основно хляб, към които се добавя лук, чесън, през лятото сурови или печени чушки. От време навреме на трапезата се е появявало и парче сланина, кисело мляко, бучка сирене, яйца.

В края на ХIХ в. хората са се събирали около софрата, седнали на трикраки столчета. Индивидуални чинии са липсвали, така че всички са се хранили от една обща паница, поставена в средата, като всеки си е взимал с лъжица от гозбата.

След Освобождението в живота на София настъпват значителни промени. Тя става политически център на държавата. Тук пристигат и много чужденци, които носят своите традиции в храненето и така и менюто на софиянци се  обогатява.
Традиционната кухня, която е съществувала дълги векове, продължава да се използва, но навлизат нови техники и технологии, като желирането на храни, направата на десерти и сладкиши, ордьоври, салати.

В женските списания се публикуват рецепти за изискани ястия като желирана риба, печени меса с различни сосове, сладки и  соленки. Тези блюдата присъстват на трапезата и на средно заможните домакинства.
Появяват се шунки и салами, а освен виното и ракията започва да се произвежда бира, която много се харесва на столичани.

Съществено се променя и начинът на поднасяне на храната. Хората вече имат индивидуални чинии и прибори, а масата сменя софрата. Постепенно се налага и тристепенното меню със супа, второ и десерт. Елитът възприема европейките норми за хранене като броят на блюдата може да надхвърли 5, 7 или повече.

Българите са се хранили не само в дома си. Още преди Освобождението са съществували ханове. След 1878 г. обаче навлизат нови порядки. Появяват се заведенията за обществено хранене.

Гостилниците са за хора с по-скромни средства. Кафенетата, бирариите, виенските сладкарници и някои ресторанти за средната класа. Ресторантите в изтъкнатите хотели и приемите в Царския дворец събират висшето общество.

В началото на миналия век голяма популярност имат бирариите. В някои от тях пивото струва само по 15 ст. при средна надница за неквалифициран работник от 2-3 лева на ден.  

В София кафенетата са били запазено място за мъжете. В тях освен кафе се сервират бяло сладко, локум, баклави – все деликатеси наследени от миналото.

И скъпите ресторанти, и евтините бирарии, и кафенетата, гостилниците, кръчми имали постоянна клиентела. Характерна била консумацията „на вересия“ с плащане след получаване на заплата, когато клиентът се опаричи.

Появяват се и сладкарници от виенски тип. В тях са ходили и семейства с децата си, защото алкохол и цигари не се предлагали. Пастите се сервирали по 10 различни върху блюдо, а накрая се плащали само изконсумираните.

А как са се хранили на обяд в Двореца? В експозицията може да видите и това. Акцент в нея е маса, подредена по каноните на организираните в Двореца тържествени обеди. Впечатлява не само порцелановият сервиз с монограма на цар Фердинанд в средата на чиниите, но и съдовете, приборите, листовете с менютата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
13
 
9
 
! Отговори
пияница мистик преди 3 години
До ПравославенАло, православния, заeби го този компютър, че Господ е казал, че е сатанинско изобретение на Илюминатите американци :))) Гледай си там постите, пали свещи и носи вино на попа
39
3
 
6
 
! Отговори
пияница мистик преди 3 години
До 37Абе не знам, ама средната продължителност на живота сега е по-висока от преди. И не само у нас, а и по света. Явно мирното време, без войни, глад и стрес си казват думата, въпреки по-лошата според някой хора съвременна храна. А хубава храна има - примерно биволското и козе сирене на Маджаров. Моята има мандра и ми каза, че за среден клас е ОК. Ама е 15лв 800гр. Яжте луканка и салам от "братя Къртеви", бутикови са им месата и скъпи, разбира се.
38
1
 
9
 
! Отговори
пияница мистик преди 3 години
Чиниите обаче са страхотни
37
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Месото е било рядко явление, защото хората са се хранели главно от своите си животни. Прасе на Коледа, което съхранявали в сол, някоя и друга овца и толкоз.Основно храната е била вегетариянска. Което не им е пречело да са били по-здрави от нас.
36
2
 
10
 
! Отговори
пияница мистик преди 3 години
Аз оная мелница за черен пипер, медната от снимка 5 я имам същата в нас и си я държа в кухнята на видно място. Много е яка и антична, ретро стайлинг малко ръйш
35
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Погледнете снимки дори от седемдесетте години. Има ли дебели? Ами ние им се смеехме! Сега 90 процента млади и стари са с мехове за гайди,а не с кореми!
34
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тука някои пишат как едно време са "нагъвали", едва ли не плюскали ***,крави,биволи и т.н.! Аз пък на стари и прастари снимки не виждам дори една тлъста и охранена особа както се виждат сега. Напротив виждам нормални стройни хора! Поздрави на шкембелиите!
33
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тези, които са работели, са имали изобилие от храна. Във всеки двор е имало кокошки и прасета. Дядо ми гледаше над 100 овце. Някои имаха биволи и крави. Много са работели от зори до мрак. Но гладни не са били. Та помислете само. Едно ябълково дърво и цяла зима имате плодове.
32
7
 
21
 
! Отговори
баба мара преди 3 години
всеки ден се колеха кокошки по празниците агнета овце телета в огромни делвисе слагаше туршията мляко сирене маслото се биееше да стане на буца и в съд съсстудена вода защото нямаше хладилник вино и ракия в изобилие тикви гроздеябълки круши
31
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами нагъвали са свинско и агнешко, кво се чудите какво са яли :))) Тогава е нямало такава концентрация в големите градове, гледали са си животни, правили са по 5-6 деца и не им е пукало :))
30
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Хранили са се с вкусни, първични и здравословни продукти, а не с фуражни и непознати за организма ни както днес
29
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 21 На всеки нормален човек би трябвало да му е по-интересно, отколкото Еврофутбол и чалга, но не би.... Само една поправка - разказите на Чудомир се отнасят най-вече за времето между войните.
28
1
 
22
 
! Отговори
джави преди 3 години
Наздраве,момци-някои сме вече в играта отпреди обед.
27
7
 
6
 
! Отговори
asen преди 3 години
Кюстенджъл - не забравяй , че там е пълно със зверски селяни.Соса се пие с лъжица.А да си сложиш *** хляб на вилицата и да топиш или да го правиш с ръце.Това означава , че никога няма да надскочиш чинията..
26
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Човек, който лежи по цял ден , какво да яде, мухи разбира се
25
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Яли са това, което са яли и по другите села по това време.
24
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Корени и обелки, веднъж годишно тръдки са яли двадесетината шопи в това село
23
2
 
11
 
! Отговори
ист преди 3 години
че и Нинова добре се храни. Личи и.
22
1
 
16
 
! Отговори
те такааа преди 3 години
Ааааа, сега разбирам защо Премиера се храни така обилно!
21
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чудомир като цяло дава доста добра представа за нравите на България в периода след Освобождението. Разказите му, едно че са безкрайно забавни, са и много интересни от гледна точка на това да разбереш как са живеели хората тогава, какви навици са имали, с какво са се хранили, как са комуникирали.Препоръчвам ги, ако на някой му е интересно.