Какво да очакваме от Путин и въздигащата се Русия?

Големият въпрос за руснаците през следващите 6 г. - какво ще се случи след тях
Обновена: 20 мар 2018 09:13 | 19 мар 2018 22:15, Елка Василева
201
Какво да очакваме от Путин и въздигащата се Русия?
Владимир Путин. Снимка: БТА

Владимир Путин сега има по-силен контрол над Русия - и по-силно място в света - благодарение на получения с голяма подкрепа мандат за нов президентски срок.

Неговите вътрешни опоненти са до голяма степен примирени с това, че още 6 години ще останат в сянка. Външните му опоненти са затънали в собствените си проблеми - от бъркотията на британското излизане от ЕС до хаоса и противоречията в администрацията на Тръмп, пише Асошиейтед прес.

Дори масовите изборни нарушения едва ли могат да накърнят позицията на Путин. А обвиненията, че се е намесвал в изборите в САЩ и че стои зад атаката с нервнопаралитично вещество във Великобритания, само укрепиха позициите му в Русия.

Ето някои предвиждания какво може да очакват през неговите следващи 6 години на власт съперниците и съседите на Русия и нейните 147 млн. граждани.

Нова Студена война?

Отношенията между Русия и Запада са вече на най-ниската си точка след рухването на Съветския съюз преди 26 години. Въпреки донякъде приятелските му отношения с президента Доналд Тръмп новият мандат на Путин му дава малко стимули да търси споразумение със САЩ, особено на фона на задълбочаващото се разследване по твърденията за руска намеса в американските избори през 2016 г.

Още по темата

Приятелски настроени към Путин лидери отбелязаха успехи на неотдавнашните избори в Германия и Италия. Западните страни могат да очакват повече произхождащи от Русия хакерски атаки и пропаганда, насочени към саботиране на техните избори или дискредитиране на демократичните им системи - включително и на междинните избори в САЩ през ноември.

Тъй като вътрешната популярност на Путин скача винаги, когато той се опълчва на Запада, може да се очаква още по-твърд език от него следващия път, когато се изправи пред заплахи в страната си, по-предизвикателни случаи на руско вето в Съвета за сигурност на ООН по всякакви въпроси, които Москва възприема като заплаха за интересите си.

Твърдението му отпреди няколко седмици, че Русия е разработила нови видове ядрени оръжия, които могат да пробиват противоракетните отбрани, ясно показва непреклонното намерение на Путин да засили сплашващата мощ на Русия.

Сирия и екстремистката заплаха

Подкрепяните от Москва сирийски (правителствени) сили помогнаха за прогонването на "Ислямска държава" от Сирия и Путин смята, че Русия е била решаваща сила в един конфликт, поставил на сериозно изпитание предвожданата от САЩ коалиция срещу ИД. Сега същите тези подкрепяни от Русия сирийски сили превземат последните крепости на подкрепяните от Запада бунтовнически формирования.

Москва гледа на това като на геополитическа и военна победа над незаконната предвождана от Запада интервенция и е малко вероятно да се изтегли скоро от Сирия.

Окуражен от този успех, Путин може да позиционира възраждащата се руска военна мощ като миротворчески фактор и в други регионални конфликти - например в Либия, където Москва има петролни интереси и където след нескопосана западна инвазия преди седем години страната е в състояние на беззаконие и гъмжи от екстремисти.

Съседите на Русия

За руснаците най-голямата победа на Путин през 18-те му години на власт е анексирането на Крим и провалянето на украинските амбиции за сближение с ЕС и НАТО. Путин бе поставен в трудно положение от наложените в резултат санкции на САЩ и ЕС, но не проявява никакво желание да направи отстъпки, които биха ги отменили. Украйна е разделена между нестабилното правителство в Киев и подкрепяния от Русия сепаратистки регион, затънал в един замразен, но все още смъртоносен конфликт, който служи на руските интереси.

Действията на Москва в Украйна изпратиха предупредителен сигнал към други страни от руската орбита, че за тях е опасно да обръщат поглед на Запад. Бивши страни от съветския блок, които сега са в ЕС, все повече се обръщат към Москва - от Унгария и Полша до Чехия и Словакия.

Руснаците

Новият мандат на Путин теоретично може да му даде пълномощия да извърши смели реформи, от които Русия отдавна се нуждае, за повишаване на жизнения стандарт и освобождаване от петролната зависимост. Путин обаче е успял да убеди руските избиратели, че драстичните промени са опасни и че защитата на страната от заплахи има приоритет над подобряването на ежедневието.

Експерти предричат, че той може да предприеме някои промени като разширяване на възможностите за придобиване на жилища и борба с корупцията на местно равнище. Малко вероятни обаче са по-големи промени като ревизия на пенсионната система, което е непопулярно сред значителна част от електоралната база на Путин, или свиване на разходите в сектора на сигурността, което пък е непопулярно сред бившите другари от КГБ в антуража на Путин.

Русия успя да излезе от 2-годишна рецесия и сега инфлацията и дефицитът са ниски. Но личните доходи стагнират, здравната система се разпада, а корупцията се шири.

Собственото му бъдеще

Най-големият въпрос за руснаците през следващите 6 г. е какво ще се случи след тях. По конституция Путин трябва да напусне властта през 2024 г., но той може да промени правилата и да премахне ограничението за броя на мандатите, или да благослови податлив на влияние наследник, за да продължи да управлява задкулисно.

На импровизиран въпрос на пресконференцията в неделя вечерта дали ще се кандидатира за президент през 2030 г., когато отново би имал право, 65-годишният Путин отсече: "Това е смешно. Нима мислите, че ще съм тук, докато навърша сто години?".

Опозиционният лидер Алексей Навални - най-сериозният противник на Путин, ще се окаже под още по-силен натиск от властите в усилията си да изобличава корупцията и официалните лъжи. Други съперници на Путин като кандидатката Ксения Собчак и превърналият се в дисидент олигарх Михаил Ходорковски отново ще се опитат да завоюват някакви позиции чрез предстоящите местни и парламентарни избори.
Хора от вътрешния кръг на Путин също ще се боричкат за позиции в очакване на деня, когато той вече няма да бъде на сцената.

Путин може да поднови усилията за разработки в сферата на изкуствения интелект и други иновации като част от фокуса върху младото поколение, от чиято лоялност се нуждае, за да си гарантира, че наследството му ще го надживее.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


201
Още по темата: Владимир ПутинРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
2
 
11
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
Днес, прехвалената ви Европа,най-добре да я опее попа.Икономически войната я спечели Азията !
53
1
 
9
 
! Отговори
Тодор Живков преди 6 години
Яжте банани!
52
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В членката на ЕС и НАТО България се очаква постоянна несигурност, постоянен страх от загуба на работното място. Много хора ще останат без работа, а в мига в който останеш без доход направо се сриваш в пропастта. От загубата на работа до просенето по улиците минават средно 6-8 седмици. Българите и днес живеят в постоянен стрес от загуба на работата си. Два пъти се е увеличил броят на раково болните в България за последните 20 години, показват данни на националната статистика.
51
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Днес.БГ публикуват 5-6-7 новини за ПутинМисля че живея в Русия
50
0
 
5
 
! Отговори
мнееееее си прав преди 6 години
До Анонимен 33От 1 януари до 15 март 2018 година "Газпром" е добила почти 110 млрд. куб. метра природен газ, показват данни на компанията, цитирани от ТАСС. Спрямо същия период на миналата година добивът се увеличава с 2,2%. Износът също расте - с 3,4% до 44,4 млрд. куб. метра.През 2017 година "Газпром" увеличи добива на газ с 12,4% до 472 млрд. куб. метра, а износът към Европа достигна рекордните 193,6 млрд. куб. метра, или повишение от 8,1%.
49
10
 
1
 
! Отговори
Демократ преди 6 години
И децата знаят, че Путин не може да разчита на подкрепата на руския народ на избори защото руснаците мразят Путин и искат да живеят като европейци и американци. Единственият ход на Путин при това положение е да избива и отравя противниците си, независимо къде се намират в Москва, в Лондон, в Солсбъри.
48
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Очаквам както Путин въздига Русия, така и да намали цената на бояришника.
47
9
 
3
 
! Отговори
Моето очакване преди 6 години
Милост и пари очаквайте от богата държава. От свободни и цивилизовани държави като Германия, Франция и др. От бедната икономика на нецивилизована Русия, ОЧАКВАМ СУРВАЧКА!!!
46
4
 
5
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
Панелни мишоци и къщни мухи,експерти по всичко и Путин дори,на Вова злато и всички пари,да преброите не бихте могли !
45
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Големия печеливш е Ердоган, щото ще си има още 6 години булка президент
44
10
 
3
 
! Отговори
Хахахахахаха преди 6 години
Цяла Европа, 50 държави смятат, че Русия е още тоталитарна държава без свобода на словото. Обаче ние ще вярваме на Путин :))))))))))))))))))))))))
43
2
 
11
 
! Отговори
Българин преди 6 години
Можем да се надяваме на по-добри отношения с Русия и повече съвместни проекти.
42
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И по какъв начин точно Русия се 'въздига', другари ?че завзема и окупира чужди територии използва химическо оръжие в Сирия и дори Европа и заплашва света с ядрено оръжие като Северна Корея ?Това ли е въздигането ви другари ?? ами това и СССР го правеше, дори по-успешно ... каква е разликата или каква е новината тук, в какво точно се състои "въздигането на Русия" ?през това време нормалните държави си живеят живота, а вие се "въздигате"
41
8
 
3
 
! Отговори
Павлин преди 6 години
Путин не може да оправи икономиката на държавата си вече 20г.! Какво да очаквам? Най-много да дойде, да оправи мен ли :)))))
40
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
очаквам : usd / rub - upbrent - downкоето значи - туто-финито. и понеже няма да има избор, може и да посегне към някой ...
39
2
 
4
 
! Отговори
Джурналист преди 6 години
Без да развие икономиката, Русия ще остане доста зад ЕС и САЩ. Не можеш да разчиташ главно на природни ресурси, трябва и акъл т.е. технологии, ноу хау. В противен случай Русия рискува да заприлича на Северна Корея.
38
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Добре че са мизepните руснаци, та проспериращите българи да им сменят мpъcните чаршафи в хотелите и да им чистят стаите и да изкарат някой лев да не гладуват със семействата, ама като гледам мизерните руснаци взеха се ориентират към турските курорти, много българи ще разберат тогава какво акат бедните ако тенденцията се засили.
37
6
 
3
 
! Отговори
Руснак преди 6 години
Глад и мизерия за следващите 6години! Това очаквам!
36
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ние нищо не очаквамв, за руснаците обаче се очаква да минат от лусион на газ
35
1
 
3
 
! Отговори
Стамат преди 6 години
Нещата си идват на мястото :-)