Каква ще е съдбата на Украйна след срещата Путин - Байдън?

Има три сценария за развой на събитията
8 дек 2021 20:40, Нели Христова
215
Каква ще е съдбата на Украйна след срещата Путин - Байдън?
Снимка: БГНЕС

Преди ден руският президент Владимир Путин и американският му колега Джо Байдън проведоха двучасов разговор, подтикнат от притесненията на Украйна, че Русия готви инвазия. Но ще има ли резултат от тази виртуална среща? Този въпрос си задава Джонатан Маркъс от Института за стратегия и сигурност, Университета в Ексетър, за BBC.

Дали видеосрещата на върха между руския и американския президент насърчи ново дипломатическо разбирателство между тях или военната заплаха на Москва за Украйна все още е жива?

Един разговор сам по себе си няма да сложи край на тази криза. Сега всичко зависи от това какво Владимир Путин ще приеме от тази дискусия и какви сигнали получава и изпраща в следващите няколко седмици.

Сериозността на тази ситуация не може да бъде надценена. Мащабът и естеството на военното струпване на Русия около Украйна са необикновени. Източници от американското разузнаване предупреждават, че Кремъл се готви за офанзива на няколко фронта още в началото на следващата година, включваща около 175 000 войници.

Майкъл Кофман, един от най-добре информираните западни наблюдатели на руските военни дела, в Центъра за военноморски анализи на САЩ, казва, че хората имат право да бъдат загрижени.

Още по темата
"Докато сегашната руска военна позиция поддържа редица непредвидени ситуации", казва той, "забележителното при нея е размерът на събраните бойни елементи и последващите сили, предназначени да задържат завзета територия. Следователно изглежда като надеждна сила за нахлуване, надхвърляща всичко, събрано през 2014-2015 г. (последният път, когато големи руски части бяха пряко ангажирани в сраженията), предназначено за мащабна военна интервенция."

И така, какво ще бъде въздействието на тази набързо организирана среща на върха между САЩ и Русия?

В общи линии има три потенциални резултата. Русия може просто да отстъпи пред заплахата от съгласувани и наказателни западни икономически санкции. Или може да се установи някакъв подновен дипломатически процес, който да предотврати конфликт. Или може би зарът е хвърлен.

Може би Путин е решил, че само преките военни действия могат да постигнат целите му по отношение на Украйна и предвид зимните енергийни проблеми на Западна Европа, възприеманата слабост на президента Байдън и разсейването на пандемията от COVID, сега е най-доброто време за удар.

1) Путин отстъпва

Това е може би най-малко вероятният от резултатите. Путин поведе войските си нагоре по хълма и те няма да се върнат в казармата си, без той да регистрира някаква победа. Президентът Путин има както международни, така и вътрешни притеснения. Усещаната слабост ще му послужи зле.

Въпреки всичките му приказки за историческата съдба на Русия и Украйна, които много западни коментатори отхвърлят като хипербола, той има реални опасения - не само за това, което вижда като дрейф на Украйна в орбитата на НАТО, но и за последствията от съществуването на жизнеспособна демократична система, установен в това, което той смята за част от руското сърце.

Той, разбира се, трябва да прецени очевидното усещане за трансатлантическо единство и заплахата от икономически санкции. Но Русия е издържала западните санкции и преди. И той може да вярва, че западното единство може да бъде изпитано до унищожение предвид енергийното оръжие, с което Москва може да разполага.

2) Дипломатическо решение

Президентът Байдън няма да приеме искането на Русия за вето върху потенциалното членство на Украйна в НАТО. Въпреки че в действителност всяко такова членство е далеч. Така че може ли на Путин да бъдат предложени някои по-широки дипломатически ползи, за да се предотврати войната?

Руският президент вече регистрира малка дипломатическа победа само с провеждането на тази среща на върха. Продължаващото натрупване на руски войски около Украйна принуди президента на САЩ да постави опасенията на Москва на върха на външнополитическия си дневен ред. Това е силно напомняне, че въпреки всички разговори за новия стратегически фокус на Вашингтон, който е върху Китай, той не може да пренебрегне дългогодишните си ангажименти в Европа и ако Москва се стреми да направи това, може - поне временно - да пренареди действията на администрацията на Байдън стратегически приоритети.

Връщането към масата на "суперсилата" е малък плюс за Путин. Но едва ли ще е достатъчно. Въпреки това двамата лидери започнаха подновен диалог на срещата си на върха в Женева миналия юни. Тогава и двете страни бяха доволни от резултата.

Тази последна среща засегна други въпроси извън Украйна, някои от които бяха повдигнати в Женева - диалогът между САЩ и Русия относно стратегическата стабилност, софтуера за откуп и съвместната работа по регионални въпроси като Иран.

Такива дискусии са музика за ушите на Москва. Но докъде могат да стигнат? Може ли да се измисли някаква подновена или изменена дипломатическа инициатива за сепаратистки, проруски райони в Източна Украйна, която да замени до голяма степен замиращия процес Минск II? Това беше дипломатическото споразумение от 2015 г., което имаше за цел да сложи край на боевете в региона на Донбас, с участието на Русия, Украйна и ОССЕ, с посредничеството на лидерите на Франция и Германия.

Може ли самите САЩ да се включат в такива преговори, повишавайки техния статут? Евентуално да. Но това все още няма да реши фундаменталните въпроси на Русия по отношение на правителството в Киев и цялостната траектория на Украйна.

Майкъл Кофман смята, че дипломатическо решение, което принуждава Украйна да направи отстъпки в замяна на изтеглянето на руските войски, е малко вероятно.

"Несъмнено", казва той, "руското предпочитание е да принуди Украйна и Съединените щати да променят политиката - първо по отношение на Минск II, и второ относно текущото състояние на сътрудничеството в областта на отбраната и бъдещето на разширяването на НАТО. Москва иска САЩ да се съгласят с де-факто неутрализация на Украйна, което би имало дълбоки последици не само за страната, но и за начина, по който се управлява сигурността в Европа".

То Кофман не вижда как това може да се случи и добавя: "Като се има предвид залога, човек се бори да си представи руските сили, които се оттеглят от полето, без да са спечелили нищо политическ"“.

3) Военни действия

Русия се готви за военни действия, независимо дали те ще се случат или не. Това може да приеме различни форми от голямо нахлуване до значителна инвазия в източната част на Украйна. Една от целите би била да се изведат основните бойни елементи на украинската армия в битка и да им се нанесе такова поражение, че киевското правителство да преосмисли позицията си.

Нахлуването на територия сред враждебно население крие значителни рискове. Въоръжените сили на Украйна имат известно западно оръжие и обучение и са много подобрени от 2015 г. Въпреки това руските сили също се подобриха през последните години. Огневата мощ, която Русия натрупва, е впечатляваща.

Въпреки всички приказки за украинския суверенитет НАТО не може и няма да се притече на помощ на Украйна.

А допълнителните доставки на оръжие може просто да допринесат за оправданието на Русия за война.

Изчислението на Москва за цената на конфликта може също да бъде повлияно от предишни военни разполагания. Докато Западът в момента вижда военните ангажименти през призмата на стратегическите поражения в Ирак и Афганистан, Русия може да заеме съвсем различно мнение. Нейните операции в Грузия, превземането на Крим, битките в Източна Украйна – да не говорим за участието й в Сирия – всичко това може да се разглежда от президента Путин като относителни победи.

От всички военни непредвидени ситуации Майкъл Кофман все още смята, че ако нещо се случи, то ще бъде голямо. "Мисля, че Русия е в най-добрата позиция от 2014 г. в икономически, политически и военен план за да изпълни такава операция, което не означава, че ще се случи, а просто предполага, че има най-малко ограничения в сравнение с други периоди, когато е провеждала настъпателни операции“.

Какво да наблюдаваме?

В изявлението на САЩ, разпространено след преговорите Байдън-Путин, се говори за това, че двамата лидери възлагат на екипите си да "проследят действията", което предполага, че най-малкото диалогът може да продължи и каналите да останат отворени.

И така, какви са шансовете за избягване на война? И какво трябва да следим, за да ни подскаже предстоящото избухване на военни действия?

Майкъл Кофман отбелязва, че "войната е въпрос на политика и знаците до голяма степен ще бъдат политически".

"Руската официална позиция не дава място за оптимизъм, че може да бъде постигнато споразумение", казва той.

От военна страна, въпреки че нахлуването не е неизбежно, има множество индикации и предупреждения, които могат да присъстват през седмиците и дните, предхождащи всяка операция. Характерът и разположението на руските сили и тяхната дейност са един знак.

Засега мнението на Майкъл Кофман е, че напрежението ще продължи. "Русия вероятно ще продължи да натрупва сили и ако възнамерява да се ангажира с този курс на действия, да ги подкрепи с логистичните елементи, необходими за мащабна операция."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


215
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Украйна ще се разпадне от само себе си. Но какво ще става после? На Русия не и трябват 40 мил гладни гърла да ги храни,
22
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западът никога не е искал да се конфронтира с Русия. Дори до 89та година, когато в руската и източноевропейскта преса непрекъснато се говореше за "западната заплаха" През 90та година СССР се провали поради некадърността и глупостта на собствената си управляваща класа. Днес също светът с тревога наблюдава подготовката на поредната руска инвазия. Дано да успеят да ги озаптят.
21
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нещо е пребледнял има проблеми чаландрисал се е съсухрил се е като риба на сухо този човек какво яде само на водка ли кара дали има седемдесет килограма.
20
13
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Путин ми се види посивял. Напмня ми за Горбачов след срещата с Рейгън в Рейкявик. Тия американски президенти май знаят вълшебните думички! Може би са Money is the power, power is the money!
19
6
 
3
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 2 години
Едно време руските евреи съсипаха ,заедно със САЩ индианците,подарявайки Аляска на Белио кuнеф. Сега Русия ке подари Крим на хамериханските си братя,които наедно с турските маnaфu да ни изкормят и хипоталамусите. Хей,руско-американски евреи, на Аврам между сливuцuте тазобедрени! Свune страхопъзльовски американо-съветски! Цunrapa-маnrapa тактика,нали?
18
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Куче, което лае не хапе същото е и със САЩ.
17
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От грешни предпоставки не може да се стигне до правилни изводи.
16
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На средностатистическия Джо не му пука за Украйна, камо ли за Крим.
15
7
 
5
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 2 години
Някой случайно да знае защо Путин има абсолютно монголски черти на лицето? Казвам ,че са "монголски",а не Китайски.И някой друг да ми обясни как така разликата между "монгол" и "маnraл" е никаква. После некой да изясни,че съм по - тъn oт nън, как така Байдън има такива мънички пепелянски очички,щото некакси е странно-недостараннено,че заради пубертетните лъже- конфликти между братските еврейски Русия и САЩ цел свет е подчинен на геноцид типично аврамов. Я съм задnuk u волим да ми се вдене що е?
14
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хахах, очакваше се нещо такова - Запада и Тайното световно правителство в момента са съсредоточени само в цялостното изпълнение на Събитие 201 и Голямото нулиране, и отлично знаят че една война може изцяло да провали всичките им досегашни усилия! Точно по тази причина са готови да отстъпят дори и цяла Украйна, само и само да няма война! Убеден съм че Путин отлично знае това, и отдавна е планирал да си вземе своето
13
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тия па смешници хохлите не виждат, че елитите на САЩ вече ограбват метрополията, а хохлите, чакат да ги оправят хахах.
12
4
 
6
 
! Отговори
от северозападО преди 2 години
Единия пенсионер е щракнал на другио с протезите, че ако се намеси у Украйна, където нема работа, ама никаква, ше му останат чорапите сирачета, и работата приключи!!
11
1
 
0
 
! Отговори
Тук нали има преди 2 години
Едни факти свързани и с образованието - всяка седмица закъснение на тези десет творчески бази Денков толкова повече хора заминават...
10
12
 
12
 
! Отговори
Ром"с преди 2 години
А може ли да чуем и другата страна -Русия,те пък какво казват!? А то само американски спецов и DW предлагеате!?,ако обичате дайте нещо и от другата страна..
9
14
 
25
 
! Отговори
Заслужил гражданин преди 2 години
Ами съдбата на Украйна е съдбата на една суверенна държава и е в ръцете на нейните граждани, които вече избраха своя път на развитие, както и в ръцете на техните европейски и натовски партньори ... що се отнася до путинова рассия, тя ще си остане опакована със своите санкции и контрасанкции, както и с противоракетни си пояси и ще гледа цивилизования свят през кривия макарон на путиновата политика ... !!!
8
3
 
17
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
Няма да има нападение от Русия по скоро Украйна заплашва,че ще превземе Крим и няма да се учудя ако го направят.Украинците са го закъсали много закриха си производството на коли,камиони.комбайни,автобуси почти всичко закриха нямат работа милиарди заеми направиха които нямат възможност да ги върнат.Украинците саповече от 30% смесени бракове с руснаци и не е далеч времето когато ще по искат да са едно с руснаците
7
3
 
14
 
! Отговори
Сега ще ти кажа: преди 2 години
Украйна и Беларус ги обработват про НАТО а настроенията в двете страни са смесени, ако знаят какво стана в България след като се вързахме на САЩ грам няма да се замислят... И сега защо съм против САЩ и за ЕС - защото в САЩ настроенията към България са като към враг от втората фаза студената война. Може да има и други настроения, но САЩ ни считат и се отнасят като към враг! А помощта им за Сакскобурга е едно от проявленията на тази враждебна нагласа!
6
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Съдбата на васалите винаги е тежка, но на Украйна българския сценарий от последните 31 години като просперитет.
5
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Очакваният резултат е САЩ да се откажат от окупацията на Украйна, която бяха замислили, макар че я наричат по друг начин и съответно и от разполагането на американско оръжие срещу Русия на територията на Украйна. Всичко останало ще е следствие от този най-важен въпрос.
4
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Съдбата на Украйна ще е такава каквато ще е и съдбата на Русия след немного години.Нормални европейски държави.Всичко друго е болест на растежа като при децата