BBC: Как Путин и "Хамас" заплашват ЕС с енергийна криза

Европа няма гаранция за топла зима
1 ное 2023 15:27, Стела Стоянова
352
BBC: Как Путин и "Хамас" заплашват ЕС с енергийна криза
Снимка БГНЕС, архив

Европа е изправена пред третия си отоплителен сезон на фона на газовата война с Русия, която Кремъл отприщи още преди нахлуването в Украйна. Този път ЕС се подготви по най-добрия възможен начин и преди месец европейците бяха сигурни, че няма да замръзнат до пролетта. Но през октомври се случиха две събития, които върнаха Европа на ръба на енергийна криза.

Първо, в Близкия изток избухна нова война. Хамас нападна Израел и конфликтът в ключовия за добива на нефт и газ регион на планетата заплашва да стане регионален, ако не и международен.

И второ, на дъното на Балтийско море се случи странна авария на европейски газопровод, която съживи призрака на големия саботаж на „Северен поток“ преди година и постави под въпрос сигурността на инфраструктурата, от която зависи енергийното снабдяване на 27 държави от ЕС с население от почти половин милиард души.

Как ЕС се подготви за зимата

Руският президент Владимир Путин започна да спира газа за Европа още през лятото на 2021 г., а след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. доставките бързо намаляха до нула.

Европа, която не беше наложила санкции върху руския газ, се напрегна, за да се справи със зависимостта си от „Газпром“. Ако преди войната руският газ покриваше над 40 % от европейските нужди, сега той покрива по-малко от 10 %.
За да постигнат това, те трябваше да пестят газ, да заменят доставките по руските тръбопроводи с втечнен газ на завишени цени и да субсидират населението и промишлеността.

Европейците се подготвиха за новата зима особено внимателно: напълниха хранилищата до безпрецедентните 99 процента, пуснаха в експлоатация терминали за приемане на втечнен газ и подписаха мегадоговори за доставките му за години напред.

Всичко вървеше добре, цените спаднаха два-три пъти спрямо миналогодишните върхове и дори френските атомни електроцентрали се върнаха към нормална работа след ненавременното спиране на производството през миналата зима поради планирани и не особено профилактични дейности в атомните електроцентрали.

Въпреки това дори и задълбочената подготовка не премахна структурните проблеми, които ще направят Европа уязвима за енергийния шантаж от страна на Кремъл или арабските страни през следващите години.

Защо Европа няма гаранция за топла зима

Първо, ЕС не се е отървал напълно от Русия. „Газпром“ и „Новатек“ все още доставят значителни количества природен газ по тръбопроводи и втечнен газ на европейските потребители. Стабилността на тези доставки е под въпрос, откакто Путин доказа способността си да затваря кранчето, за да постигне политически и военни цели, дори ако това вреди на „Газпром“ и на руската икономика като цяло.

Второ, отказът от един от основните дългосрочни доставчици на газ по тръбопроводи – „Газпром“, направи ЕС зависим от цените на свободния спотов пазар на втечнен природен газ, който е не по-малко капризен и податлив на геополитически проблеми.

Нищо не натоварва пазарите и не повишава цените така, както заплахата от прекъсване на доставките. Нищо не нарушава доставките така, както войната, защото тя застрашава инфраструктурата на световния енергиен пазар: проливи, тръбопроводи, пристанища, производствени платформи.

Миналата есен беше взривен основният подводен газопровод на Русия към Европа – „Северен поток“. Тази есен се случи странна авария на подводния газопровод Balticconnector между Финландия и Естония - и цените скочиха.

Сегашната цена на газа в Европа вече е свързана с геополитически рискове и всяка ескалация само ще увеличи сметките за осветление и отопление тази зима. Това вече се случва.

Газът е в изобилие, търсенето е свито, но цените не намаляват. Защо?

Цените на природния газ в Европа сега са два до три пъти по-високи от цените преди войната, въпреки че тази година търсенето е намаляло с повече от 10 % спрямо миналата година и със 17 % спрямо средната стойност за петгодишния период 2017-2021 г. преди войната.

Преди една година цените бяха не три, а десет пъти по-високи от предишните, но спадът им от тези върхове не доведе до възстановяване на търсенето, тъй като Европа преживява икономическа криза, хората пестят пари, а производството се свива.

В същото време доставките са нормални - ЕС няма къде другаде да складира своя газ. Европейските подземни хранилища са пълни, част от газа беше нагнетена в украинските хранилища въпреки войната, а сега търговците вече използват кораби за съхранение на втечнен газ. Две дузини газовози са закотвени край европейските брегове и чакат купувачи.

Въпреки потиснатото търсене и свръхпредлагането обаче цените се повишават. За това са виновни войната и заплахата от саботаж на газопроводите в Европа, смятат анализаторите на ICIS.

„На фона на комфортните нива на предлагане опасенията от ескалация са по-силни. Потенциално, ако времето остане меко и не възникнат нови проблеми, цените могат да спаднат“, пишат те, но предупреждават, че ако цените спаднат, Европа ще има конкуренти за този газ в Азия, а газовозите могат да хвърлят котва край Кадис и да се насочат към Китай и Индия.

Призракът на арабското ембарго

ЕС замени руския тръбопроводен газ с втечнен газ. Около половината от вноса идва от САЩ, най-големия производител на нефт и газ в света.

Другата половина се доставя от страни, които пряко или косвено се оказаха на противоположната на Европа страна в конфликта между Израел и Хамас - Русия, Катар, Алжир и Египет.

Миналата година Египет доставяше втечнен природен газ за ЕС, но през лятото спря, тъй като цените в Европа спаднаха, а в Африка беше горещо и трябваше да се задоволи повишеното вътрешно търсене на газ. Той тъкмо беше възобновил износа през октомври, когато Хамас нападна Израел, доставките на газ от Израел за Египет намаляха и Египет отново спря да изнася втечнен газ.

Засега Русия и Катар все още продават втечнен природен газ на невероятно печелившия европейски пазар. Обаче и едните, и другите са в приятелски отношения с групировката Хамас, която Европа смята за терористи.

Възможността за прекъсване на доставките по политически причини изнервя пазарите и поддържа високите цени на газа в Европа. Особено като се има предвид, че други арабски държави, сред водещите износители на енергия, се отнасят прохладно към Запада, а някои са открито враждебни към Израел.

В случай на голям конфликт, в който участват например САЩ и Иран, те потенциално биха могли да заемат поза и въпреки загубите да се опитат да задушат западната икономика, както направиха арабските страни от ОПЕК след войната Йом Кипур, по повод на чиято 50-годишнина на 7 октомври тази година Израел претърпя най-голямото си нападение от половин век насам.

Възможно ли е да въведат отново петролно и газово ембарго и да потопят Европа и САЩ в криза за десетилетия?
Всичко е възможно, но това не е в техен интерес, казват анализатори, като отбелязват, че и Катар, и Саудитска Арабия са много по-силно обвързани със световната икономика, отколкото в дните на войната Йом Кипур.

Още по темата

„Катар, както и други държави, се възползва от отказа на Европа от руския газ. Той е силно заинтересован от запазването на този пазар“, отбелязва Агата Лоскот-Страхота от изследователския център Bruegel.

„Възможно е Катар да желае да запази несигурността на цените на горивата. Не съм сигурна обаче, че те биха се осмелили умишлено да спрат доставките“, казва тя.

Несигурността е от полза и за други доставчици на газ в ЕС.

ЕС получава газ чрез подводни тръбопроводи от Африка и Норвегия. Всяка авария рискува да доведе до недостиг, повишаване на цените и нова енергийна криза.

„Тръбопроводите могат да бъдат обект на злонамерени действия, ако някой иска да увеличи тези рискове, да провокира повишаване на цените или просто да навреди на европейските потребители“, казва Лоскот-Страхота.

„Опасенията за това са съвсем реални след експлозията на „Северен поток“ и неотдавнашния инцидент с Balticconnector. А нестабилността и кризата в Близкия изток само наливат масло в огъня“.

ВВС / БГНЕС
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


352
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
181
1
 
3
 
! Отговори
Шоу преди 6 месеца
Крадеца вика дръжте крадеца....
180
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Ама не ве копейки? Тази зима пак ли ше умрем от глад и студ без незаменимите ресурси на блатная? Кажете, миналата година по това време го повтаряхте многократно и аз лично след вашите съвети взех мерки-преместих си го в другия крачол и благодарение на това оцелях. След като джуджака пак заплашва гаргите пак ли ше е като миналата зима? И ако да, що никой от вас дори не си и прави труда да се премести в оазиса блатная, така както 2 мил българи отидоха на запад да живеят и работят?
179
4
 
9
 
! Отговори
Ти немаш газ путьо преди 6 месеца
Нали не искате руска газ бе еврогеiци, какво сега циврите? Колкото каже Путин толкова ще е цената. Избираш или 4 пъти по скъпа руска газ или 5 пъти по скъпа "американска" газ добита в Русия хахаха
178
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Путин е военопрестъпник
177
1
 
2
 
! Отговори
Totenkopf преди 6 месеца
Всички хранилища в Европа са пълни на 99% няма нищо общо със ситуацията от миналата година престанете да лъжете и плашите хората.
176
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
ЕС си причини всички това сама. Никой не ги е принуждавал за нищо т.нар европейки лидери. Губи конкурентноспособност заради глупавите си политики в сектор енергетика и зелените буламачи. А вместо да се включва във войната в Украйна ЕС лидерите трябваше да направят всичко възможно да изпълнят договорите от Минск 1 и 2. Обратното се правеше. Правеше се всичко възможно Руската федерация да бъде предизвиквана, дразнена и сплашвана. И плодовете на ЕС "политиките" ги берем днес....
175
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Русия оглави класация на най-мощните армии в света. Русия зае първо място в списъка на страните с най-мощни въоръжени сили, според класацията на американското списание US News & World Report.
174
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Русия тества ракетата "Буревестник" с нов тип ядрен двигател и ядрена бойна глава. Европейската развита кл0ака БГ какво тества днес? Тества ли скарата дали ще пече на шопара Пеевски кюфтетата? Въпреки 11-те пакета санкции Русия се развива с невиждани темпове и мачка укронацягите и натовските наемници. Русия е на 5-то място в света по покупателна способсност. Единственият разумен път на БГ е с Русия.
173
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Въпросът с Украйна може да се реши достатъчно бързо, за 3 дни, за седмица, в Русия знаят как да стане. Но Киев не е целта. Целта на СВО е друга. Сега западният бюргер си седи доволно пред телевизора и всеки месец идват и му казват - дай 200 евро, за Украйна трябват, и му ги взимат. Целта на СВО е тези 200 евро да станат 500, после 1000, а след това и децата му да се доведат да воюват в същата тази Украйна. Корейската народно-демократична република ще се погрижи за изобилие от снаряди за руската артилерия.
172
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Китайските коли вече превъзхождат немските.
171
8
 
4
 
! Отговори
82-ОМБР преди 6 месеца
Вчера писак,че безумец е онзи,който вярва,че Украйна ще бъде изоставена! Днес четете от много источници,че не само ще получи кинти,но и оръжия с който не е разполагала до сега! Да живе е Украйна! Руснаците в Русия! Смърт за укопатора!
170
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
А какво става с Буча, мина повече от година? Жозето и Урсула и всички се изредиха да се снимат пред чували с трупове, постоянно ги въртяха в медиите, а оттогава вече нищо за Буча! И холанци и французи правиха разследвания, повече от година - нищо! От какво бяха умряли тези хора чиито тела показаха на пътя, по продължение на целия път и никой не ги снимал, всеки има смартфон, а нито една снимка в мрежата, от какво оръжие, при какви обстоятелства, по кое време, на какво място? Каква е тяхната самоличност? Кой ги е застрелял? Защо бяха с бели ленти? Нищо! Пълно мълчание!
169
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Европа ли убива невинни или Израел и Америка! Май всички сте заедно Път..ио
168
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Не искам руска газ за 300-400 долара изцапана с кръвта на децата, пардон, дечицата от Буча!
167
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Урсула и Борел в Буча с покрусени лица, облечени в черно снимани пред черни пластмасови чували пълни с трупове на няколко седмици (чакали са Урсула и Борел и не се разлагат в жегата) - снимките се тиражираха масово от "свободните" "цивилизовани" медии. Отвратително висшите чиновници на EС участват с пошла, гнусна измама. Както измамата ковид-19, измамата с ваксините, измамата наречена Зелена сделка и климатични промени. Какво прави България в този отвратителен извратен съюз? Неноpмалници и извpатеняци!
166
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Европа е в колосално икономическо бедствие - трябва да помага и на Украйна и на Израел. А ако зимата е студена и цената на енергията скочи, как ще се справи, като и сега не се справя дори само с Украйна? От друга страна ако откаже да помага, тогава САЩ ще врътнат кранчето с газта и ЕС умира на момента. Продължи ли да помага, тогава все повече затъва във дълбока икономическа криза - структурна и системна. ЕС го чакат тежки години, а за васалите от периферията няма да бъде тежко, ще бъде ужасно. Освен това започва голяма вълна миграция. Само Русия и Китай ще останат оазиси на стабилност.
165
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
До Анонимен...176 Извинявайте , но къде и кога е имало ЕВТИНО нещо от САЩ ?Спомняте ли си , от кой навремето бившата ГФР , си купува газ , от САЩ или от СССР ?Не знам колко сте голям /а/ , за помните !
164
1
 
9
 
! Отговори
От статията преди 6 месеца
"Цените на природния газ в Европа сега са два до три пъти по-високи от цените преди войната". Това е цената, която се плаща за слугуването на чужди интереси. ЕС можеше да бъде посредник за спиране на войната, а вместо това от Брюксел помагат за продължаване на войната в Украйна до последният украинец. Сега накъде? Прегръщайте се със Зеленски и плащайте докато поумнеете.
163
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
ЕС верно е сборище на наричащи себе си , ''атлантици'' , ''евро атлантици'' , но на практика са си ПСЕВДО-АТЛАНТИЦИ , баш като Баце .
162
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Американският внос на газ за Европа е много изгоден. Европейците ги интересува само да има газ, независимо на каква цена, защото после високите цени се плащат от бизнеса и домакинствата. Това е европейската "стратегия" засега.