Американски медии: Русия и Китай са на прага на военен съюз, целта е да изместят САЩ

Си и Путин споделят сходни възгледи за враждебния Запад
28 дек 2023 22:36, Анисия Иванова
472
Американски медии: Русия и Китай са на прага на военен съюз, целта е да изместят САЩ
Снимка: БГНЕС

В продължение на десетилетия военната мощ на САЩ бе неоспорима, коментира в анализ изданието "Бизнес инсайдър".

След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. САЩ бяха единствената военна суперсила в света, като силите им бяха разположени по целия свят, за да защитават съюзниците си и да възпират агресията. Но с наближаването на края на 2023 г. по света се разпалват конфликти, а Русия и Китай стават все по-агресивни в общия си стремеж да изместят САЩ като най-голямата световна сила, отбелязва изданието.

Техните авторитарни лидери, Си Цзинпин в Китай и Владимир Путин в Русия, се стремят да се възползват от глобалната нестабилност, за да навредят на САЩ и техните съюзници, твърдят наблюдатели, и се приближават към евентуалното създаване на военен съюз, който би представлявал най-голямата заплаха за САЩ от десетилетия насам.

"Ясно е, че двете държави възприемат себе си като военни партньори и това партньорство става все по-дълбоко и по-опитно, дори и да не е официален съюз в западния смисъл на думата", каза пред "Бизнес инсайдър" Джонатън Уорд, главен изпълнителен директор на "Атлас груп".

Си и Путин се приближават към внушителен военен съюз

В конфликтите по целия свят се вижда съперничеството между САЩ и партньорството между Русия и Китай.

Китай предостави на Русия жизненоважна икономическа и дипломатическа подкрепа при нейното непровокирано нахлуване в Украйна, докато САЩ дадоха милиарди като помощи на Киев. В Близкия изток Русия и Китай се съюзиха с Иран и разкритикуваха нападенията на Израел в ивицата Газа с цел унищожаване на подкрепяното от Техеран палестинско ислямистко движение "Хамас". Междувременно САЩ предоставиха военна помощ и дипломатическа подкрепа на Израел.

Китай, твърдят експертите, вероятно с внимание наблюдава какъв ще бъде изходът от войната в Украйна, за да получи сигнали за това как ще реагира светът, ако предприеме действия във връзка с плановете си да установи контрол върху Тайван.

И тъй като се сближават, Китай и Русия все повече координират военните си ресурси, отбелязва "Бизнес инсайдър".

"Руско-китайското "всеобхватно стратегическо партньорство за координация към нова ера" винаги е било свързано с военната мощ", каза Уорд.

През последните две години Русия и Китай започнаха съвместни военноморски учения в Японско море, Русия даде на Китай технология за подводници, която може да му осигури предимство във война със съюзниците на САЩ в Тихия океан, а лидерите им обещаха да си сътрудничат в разработването на високотехнологични оръжия, както обяви Путин през ноември.

Русия също така е продала на Китай самолети Су-25, хеликоптери Ми-17 и системи за противовъздушна отбрана С-400.

Въпреки че лидерите им не са подписали официален военен съюз, подобни стъпки трябва да предизвикват огромна загриженост у САЩ и техните съюзници, отбелязва Челс Михта в неотдавнашно проучване на Центъра за анализ на европейската политика.

"Пълномащабен съюз между Китай и Русия би представлявал за САЩ заплаха, каквато те не са срещали от края на Студената война насам", пише Михта.

По време на Студената война Пентагонът планираше да бъде в състояние да води едновременно една голяма и две по-малки войни. Но пред лицето на променящите се заплахи той промени стратегията си, за да може да води една голяма война и да възпира други атаки.

През октомври комисията за стратегическата позиция на САЩ в американския Конгрес заяви, че сега страната е изправена пред заплахи, "коренно различни (от) всичко, което са изпитвали в миналото, дори в най-мрачните дни на Студената война", поради възхода на Китай и Русия.

Комисията призова Пентагона да преразгледа плановете си, за да бъде готов за възможността за война с Китай и Русия едновременно.

"Оста Русия-Китай представлява огромна заплаха за САЩ, като се има предвид, че ще трябва да се справяме със сигурността както в Европа и Азия, така и в Близкия изток с риск да бъдем разпънати, докато Пекин и Москва се координират, за да преследват съответните си регионални амбиции", посочи Уорд.

Някои експерти обаче остават скептично настроени по отношение на стабилността на руско-китайския съюз, като посочват дългогодишното напрежение между двете сили и желанието на Китай да запази тесни връзки с доходоносните западни пазари.

Но възможността за военен пакт между авторитарните им лидери е такава, за която според наблюдателите САЩ трябва да се подготвят, твърди "Бизнес инсайдър".

Глобалните съюзи на САЩ са изключително важни за способността им да неутрализират заплахата, която представляват съперничещите си свръхсили. Особено в Европа те трябва спешно да увеличат своя военен капацитет, смята Уорд.

"САЩ все още могат да се справят и с двете заплахи, но това ще изисква значително увеличение при споделянето на отговорността, особено сред европейските им съюзници, които вече видяха истинските последици от геополитическата "координация" между Русия и Китай след нахлуването в Украйна", добави Уорд.

Все по-близките отношения между Китай и Русия се изграждат от десетилетия, но нахлуването на Русия в Украйна още повече засили прегръдката им, отбелязва в анализ сп. "Форин полиси".

Двете страни направиха ясен стратегически избор да дадат приоритет на отношенията помежду си предвид това, което възприемат като обща заплаха от страна на Запада, воден от САЩ. Задълбочаването на двустранните връзки е съпроводено от съвместен стремеж към глобално преустройство, тъй като и двете държави използват незападни многостранни институции като форума на групата БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), за да разширят влиянието си в развиващия се свят, коментира списанието.

Въпреки че в момента нито Пекин, нито Москва имат планове за създаване на официален военен съюз, големи сътресения, като например евентуален китайско-американски конфликт във връзка с Тайван, биха могли да го предизвикат.

Какво следва? Най-вероятно е китайско-руското сближаване да продължи, прогнозира сп. "Форин полиси".

Списанието отбелязва, че това обаче не е неизменно, тъй като напредъкът може да ускори, забави или обърне посоката си. При липса на външни сътресения може да не се наложи Пекин и Москва да подобрят значително отношенията си в сравнение със сегашната им посока на развитие.

Си и Путин споделят сходни възгледи за враждебния Запад и признават стратегическите предимства на по-тясното си сближаване. Но те остават предпазливи един към друг, като никой от тях не желае да носи отговорност или да бъде подчинен на другия.

Големи промени или сътресения обаче биха могли да ги сближат с по-бързи темпове, отбелязва сп. "Форин полиси". Ако Русия претърпи опустошителен военен неуспех в Украйна, който рискува да срине режима на Путин, Китай може да преразгледа въпроса за значителна военна помощ. Ако на свой ред Китай се окаже в голяма криза по отношение на Тайван или в конфликт със САЩ, Пекин може да се опре повече на Москва.

По време на евентуален конфликт за Тайван Русия би могла да се ангажира и с изгодна за нея агресия на друго място, която да обвърже Китай и Русия в очите на международната общност, дори ако действията на Москва не са координирани с Пекин, посочва в анализа си списанието, като допълва, че е възможна и промяна на посоката към все по-тесни китайско-руски връзки, макар че тя е далеч по-малко вероятна.

Някои експерти по китайска политика изразяват опасения, че Русия винаги ще дава приоритет на собствените си интереси пред всяко съобразяване с двустранните връзки. Ако например бившият президент на САЩ Доналд Тръмп спечели още един мандат, той може да намали подкрепата на САЩ за Украйна и да предложи на Путин подобряване на отношенията.

Това, от своя страна, би могло да намали готовността на Кремъл да подкрепи Китай срещу САЩ. Не е ясно дали тези опасения се споделят от висшите китайски или руски лидери, но взаимното недоверие и скептицизъм към другия остават и у двете страни, заключава сп. "Форин полиси". )БТА, С. Танчев)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


472
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
233
6
 
2
 
! Отговори
Само четете преди 4 месеца
Коментарите на руските провокатори и ще ви стане ясно що трябва ПЪЛНА МИЛиТаризация на Европа
232
0
 
2
 
! Отговори
JERRY VASSILATOS преди 4 месеца
Навремето хунтата в Аржентина РЯЗКО обърна посоката, и от про-САЩ, станаха крайно Анти-ЗАПДНИ..ЗАРАДИ ВОЙНАТА ЗА МАЛВИНСКИТЕ ОСТРОВИ, които МАЛКАБРИТАНИЯ ОКУПИРА ОТ АРЖЕНИНА НА 8 ЮНИ 1982 ГОДИНА..Те си бяха официално британска коллониа от 200 години, но Аржентина ги броеше за свой...САЩ ПОДКРЕПЯХА БРИТАНИЯ..И САМО КРАЯ НА ИЗТОЧНЯ БЛОК, СПРЯ АРЖЕНТИНА ДА СТАНЕ СУПЕР ВАЖЕН САЮЗНИК НА СССР В ЮЖНА АМЕРИКА...СЛЕД 1982г. Хунтата прие Комунистически елементи и имаше мноого по-силни контакти със СССР .
231
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Само прочетох 'нейното непровокирано нахлуване в Украйна ' и се отказах. За 20+ години опитаха всички възможни провокации, накрая стана войната
230
1
 
14
 
! Отговори
Обективен преди 4 месеца
Шиши веднага да сезира ДАНС - какви са тия съюзи без негово разрешение.
229
14
 
5
 
! Отговори
Крим не е руски преди 4 месеца
кво стана с БРИКС ... микс..ха.ха светът с рубли ли купува.ха.ха Ще им се на руснаците да въвлекат в своите престъпления към човечеството Велик Китай. и да им се подчинява.... руски мечти. Китай не се подчини по време на комунизма та сега ли. Китайците си гледат собствения интерес а тези съюзи са за вътрешна пропаганда в руския клозет..ха.ха
228
6
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Брей да му се невиди.Значи говеждите отвъдокеански навлеци могат да правят военни съюзи и да си врат смрадливата гага навсякъде по света,а другите не могат.Е,оказа се,че и руснаците могат.Скоро светът ще си отдъхне от американската наглост.
227
16
 
4
 
! Отговори
Русобил преди 4 месеца
Путистан се превръща в китайска провинция .
226
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Дано се случи този военен съюз между Русия и Китай, че да се кротнат янките, а тях и ЕС. Лошото е, че ЕС е толкова зависим от САЩ във всяко отношение, че се държи като тъмнозелен лакей пред белия си господар. Дано скоро и Йелоустоун да се включи в играта.
225
16
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Всички знаем, че Късия в Кремъл е лична мажоретка на император Си.
224
3
 
23
 
! Отговори
Реалист преди 4 месеца
Принципно САЩ виждат като заплаха всяка държава или съюз, който може да ги конкурира в икономическо или военно отношение. Така беше с Япония преди около 45 години и САЩ яко ги треснаха. Така е с ЕС и Русия и САЩ измъдриха как да разедини ЕС и Русия. Така сега е с Русия и Китай, които САЩ пак ще се опитат да разделят и да тъпчат поотделно.
223
2
 
4
 
! Отговори
баба мара преди 4 месеца
от това световно зло не трябва да остава и следа
222
12
 
5
 
! Отговори
Бивш преди 4 месеца
Ако критикуваш Путин,макар и основателно ,те трият Но лайномета може да остане. Значи,какъвто Ви е сайта,такава Ви и миризмата.
221
21
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Чайните по-принцип мразят рашките, нема начин да се съюзят с тех :)))
220
6
 
0
 
! Отговори
Мм преди 4 месеца
Дано и *** я разделят на две, защото за мен и други е невъзможно да се разбера или приема половината ми сънародници
219
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
През последните месеци киевският режим, който беше успешен от гледна точка на психологическите специални операции, изпадна в някакъв омагьосан кръг. Представителят на Главното разузнавателно управление се опитва да внуши на обикновения човек, че изявленията на Буданов за превземането на Крим през 2023 г. (и други) са били... информационна операция. Господи, какъв срам.
218
0
 
14
 
! Отговори
Мм преди 4 месеца
Въпрос на време е поднебесната да поведе света към нов модел и да остави ястребите и техните васали да плащат за престъпленията към човечеството
217
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Донецко направление, Авдеевски участък. През последните 24 часа основните боеве се водят на северния фланг на Авдеевка. ВС на РФ продължават методичното си настъпление по жп линията към Очертино. Продължават опитите за настъпление към Новокалиново. Водят се боеве край Степовое, селото се намира в "сивата зона". Като цяло не е необходимо да се говори за сериозен напредък в тази област.
216
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Онзи ден режимът в Киев обвини ВС на РФ в разстрел на украински военнопленници, които се предадоха в посока Запорожие. Вчера имаше коментар от руска страна. Оказа се, че "заградотряд на киевският наркокартел, състоящ се от поляци и грузински наемници, е застрелял украински бойци от 117-та механизирана пехотна бригада, които са отказали да отиват на месен щурм".
215
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Соледарско направление, Лимански участък Продължават ожесточени боеве в района на Серебрянското горско стопанство и Торския подстъп. ВС на РФ напредват, а зомбитата на киевският наркокартел периодично контраатакуват. Няма промени в линията на съприкосновение. Северски участък. В югоизточната част на Северск ВС на РФ разшириха зоната на контрол близо до Спорни. Като цяло от този район практически няма новини и може да остане впечатлението, че тук като цяло е тихо и не се водят военни действия. Просто в момента тази част от фронта е с нисък приоритет.
214
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Старобелско направление. В Купянския сектор продължават боевете в района на Синковка. Има съобщения, че ВС на РФ са успели да отвоюват няколко опорника от зомбакнацистишените, но като цяло напредъкът тук е изключително труден и ситуацията не винаги работи в полза на руските бойци. Струва си да се отбележи, че зомбираната по натовски стандарт биомаса успя да спре настъплението на ВС на РФ в този участък на фронта.