Кремълският елит в трескаво очакване на позиции в новия мандат на Путин

Очакванията за промяна се надигат около всички места в кабинета
14 мар 2024 21:30, Анисия Иванова
125
Кремълският елит в трескаво очакване на позиции в новия мандат на Путин
Снимка: БГНЕС/EPA

Кремълският елит трескаво се бори за позиции в новия мандат на Владимир Путин, докато президентът се обгражда с верни хора, за да продължи войната си в Украйна.

Според хора, близки до президентската администрация и правителството, след изборите тази седмица Путин може да извърши значително разместване на правителството за първи път от 2020 г. насам. Въпреки че Кремъл все още не е финализирал списъка с имена и назначения, няколко потенциални промени са вероятни, тъй като президентът се стреми да освежи екипа си в началото на още шест години на власт, казват запознатите.

Сред политическия и бизнес елит се засилва нервността по отношение на промени в правителството, тъй като Путин се готви да спечели пети мандат на изборите на 15-17 март, които са строго контролирани от Кремъл. С оглед на това, че руската инвазия в Украйна продължава вече трета година, официалните лица работят, за да осигурят победа на Путин като военен лидер на страната. Подобна победа придобива допълнителна важност, след като миналата година безпрецедентен бунт на наемниците на Вагнер разклати авторитета му като президент.

"За Кремъл е важно да изпрати сигнал за ротация и е необходима свежа кръв", казва Михаил Виноградов, ръководител на Фондацията за политика в Санкт Петербург. Очакванията за промяна "се надигат около всички позиции" в правителството, макар че нивото на спекулациите за това кой може да бъде преместен рискува да отклони вниманието на висшето ръководство от решаването на военните въпроси, каза той.

Според запознати 72-годишният министър на енергетиката Николай Шулгинов може да подаде оставка. Един от хората, които могат да го заместят, е Борис Ковалчук, който се очаква да подаде оставка като шеф на енергийния холдинг "Интер РАО" тази седмица.

Бащата на Ковалчук, Юрий, е санкциониран финансист, описан от Министерството на финансите на САЩ през 2014 г. като "личен банкер" на Путин и други висши руски служители.

46-годишният министър на земеделието Дмитрий Патрушев, син на влиятелния секретар на Съвета за сигурност на Путин Николай Патрушев, също може да бъде на линия за нов пост. Тъй като растежът на селскостопанската индустрия е един от големите успехи на Русия през последните години, една от възможностите, които се обсъждат, е той да бъде възнаграден с повишение до заместник министър-председател, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Юрий Трутнев, който в момента е вицепремиер, отговарящ за развитието на руския Далечен изток, също може да получи по-голяма роля.

46-годишният Ковалчук може алтернативно да бъде разгледан за назначение в някой от големите държавни енергийни холдинги или да поеме работата на руския преговарящ с ОПЕК+ Александър Новак, съобщава вестник "Комерсант", като се позовава на неназовани лица, запознати със ситуацията.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не отговори веднага на молбата за коментар.

Въпреки че в правителството може да има някои нови имена и отговорности, няма признаци, че Путин планира да промени посоката на политиката в конфронтацията си със САЩ и Европа за Украйна. Във водещата си реч пред законодателите и висшите служители във Федералното събрание на Русия на 29 февруари, която представляваше негов предизборен манифест, президентът изложи дългосрочни планове до 2030 г.

Западът "не само се стреми да възпрепятства нашия напредък, но и предвижда една Русия, която е зависимо, западащо и умиращо пространство", заяви Путин. "Именно нашите бойци създават днес абсолютно необходимите условия за бъдещето на страната и нейното развитие".

За последен път Путин смени правителството през 2020 г., като отстрани бившия президент Дмитрий Медведев от поста министър-председател и назначи бившия ръководител на данъчната служба Михаил Мишустин. Той съпроводи това с мащабна промяна на конституцията на Русия, която да му позволи да запази властта си като президент потенциално до 2036 г.

60-годишният Мишустин формално е вторият по ред след Путин в конституционния ред на Русия и ще го замести, ако нещо се случи със 71-годишния президент. По време на войната технократският премиер беше неизменно лоялен, като се съсредоточи върху прилагането на мерки за притъпяване на въздействието на международните санкции и увеличаване на производството на отбранителни продукти, без да показва каквото и да било безпокойство относно политическите и моралните последици от инвазията.

Тъй като в манифеста си Путин излага планове за реформиране на данъчната система, според запознати Мишустин вероятно ще продължи да изпълнява функциите на министър-председател. Все пак съществува външна вероятност той да бъде заменен от фигура като Сергей Кириенко, влиятелен заместник-ръководител на президентската администрация и яростен поддръжник на войната.

61-годишният Кириенко някога беше либерален реформатор, който през 1998 г. стана най-младият министър-председател на Русия по времето на президента Борис Елцин, което накара критиците да го нарекат "Киндер Сюрприз" по името на детските шоколадови изделия. Той подаде оставка след пет месеца заради финансовата криза, предизвикана от неплащането на държавния дълг.

60-годишният министър на финансите Антон Силуанов, друг технократ, който помогна за поддържането на засегнатата от санкциите руска икономика, откакто Путин нареди инвазията през февруари 2022 г., също може да продължи да заема поста си, казаха те.

Официалните лица очакват да научат каква роля може да играе Новак в новото правителство и дали външният министър Сергей Лавров, който този месец ще навърши 74 години, ще продължи да заема поста, който заема от 20 години.

Съдбата на 68-годишния министър на отбраната Сергей Шойгу, който е на този пост от 2012 г., също ще бъде внимателно наблюдавана. Путин застана зад своя близък съюзник, след като Шойгу стана мишена на бунт, ръководен от лидера на "Вагнер" Евгений Пригожин, който обвини министъра на отбраната в множество провали на бойното поле в Украйна.

Въпреки това, дори когато отстранява хора от правителството, Путин рядко ги оставя да си тръгнат. При предишни размествания той е назначавал излишни министри на длъжности като президентски съветници.

Отделно от това отново се появяват спекулации относно ръководството на Банката на Русия, въпреки че до края на настоящия петгодишен мандат на управителя Елвира Набиулина остават повече от три години. Набиулина, която заема този пост от 2013 г., се опита да подаде оставка след началото на инвазията, но Путин настоя тя да остане на поста си. Близки до Кремъл все още смятат, че оставката ѝ е малко вероятна.

"Има много слухове за нейното напускане", каза Татяна Станоева, основател на политическата консултантска компания R.Politik и старши сътрудник в Руския евразийски център "Карнеги". Въпреки че Набиулина помогна на руската икономика да оцелее след санкциите, Путин може би иска "някой, който споделя визията му", казва Становая.

Има само един пост, който не е свободен за заемане - и това е този на Путин.

След като си е осигурил перспектива за още 12 години на власт, няма признаци, че президентът подготвя някой кандидат за потенциален наследник.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


125
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
9
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Путин: Искаме мир, но е смешно да преговаряме с Украйна, защото са и свършили боеприпасите и някой е употребил психотропни вещества.
14
6
 
2
 
! Отговори
2 години квичаха преди 1 месец
реваха и се цепеха пред целия свят - Украйна това е запада, западът - това е Украйна, западът е консолидиран и обединен, и няма да позволи Украйна да падне защото падне ли Украйна пада и запада, и какво става сега бе, пиленца, а?
13
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
РУСИЯ СЕ РАЗПАДА, ГЛАД, МИЗЕРИЯ ПРЕСТЪПНОСТ
12
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Вампирясалия Путин се гърчи предизборно
11
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Индустриалното производство в еврозоната се срина с -6,7%
10
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
БОЙКО БОРИСОВ НАПРАЗНО ПОСТРОИ ГАЗОПРОВОД НА ПУТИН ХАХАХА
9
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какъв елит? Може ли възпитани, културни хора да плашат света с ядрен апокалипсис? Кръчмарски пияндета!
8
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хилари Клинтън: "Всеки ден става все по-ясно: да гласуваш за Тръмп е същото като да подкрепиш Путин"
7
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
При Пърл Харбър американците загубиха по-голямата част от военния си флот, но буквално за една година построиха нов. Сега това вече не е възможно. Тези Щати отдавна ги няма.
6
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А какво става с памука? Намериха ли памук?
5
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ся па туй ли измислихте...
4
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Путин , ще бъде Подкрепен за следващ мандат! В сегашната ситуация,само Путин ще се справи!! -:)
3
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Промяна?! И какво могат да променят кремлинските главорези? Освен да започнат поредната война, друго няма какво.
2
9
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Убиец. Позор за Русия !!?
1
8
 
14
 
! Отговори
Елит??? преди 1 месец
Али Баба и 40 разбойника!