През 2011 г. фирмата "Катар Инвестмънт Ауторити" придобива 70% от акциите на ПСЖ и за пет години прави клуба един от най-богатите в Европа.
Големите инвестиции започват почти веднага, a началото е повече от обещаващо – парижани успяват да привлекат футболисти като Златан Ибрахимович, Единсон Кавани и Давид Луис. Успехите също не закъсняват. След почти 20-годишно прекъсване титлата в Лига 1 отново се завръща на "Парк де Пренс".
ПСЖ се превръща в хегемон във Франция и вече четири години няма кой да свали тима от трона. Освен това към колекцията си парижани добавиха и една купа на Франция и две купи на лигата. Участието в елиминационната фаза на Шампионска лига пък далеч не е непознато за тях. Те достигнаха до три четвъртфинала в най-комерсиалния футболен турнир в света.
Първите успешни трансфери след идването на новите собственици са Жереми Менез и Блез Матюиди, всеки за по 7 млн. евро, както и Кевин Гамейро за 10 млн. евро. След това бе привлечен Хавиер Пасторе от „Палермо” за 35 млн. евро. Именно тази сделка бе определяща за пътя, по който пое ПСЖ.
През 2012 г. Ибрахимович акостира на „Парк де Пренс” за 20 млн. евро, Тиаго Силва за 32 млн. евро и Езекиел Лавеци за 25 млн. евро. Година по-късно Кавани пристигна от „Наполи” за 55 млн. евро, а от клуба извадиха още 40 млн. евро за бразилския защитник на „Челси” Давис Луис.
Общата сума, платена за всички играчи, които дойдоха в отбора от 2010 г. до днес е 691 млн. евро, които са извадени предимно от джоба на катарските инвеститори. Това поставя ПСЖ на четвърто място в Европа по похарчени пари за трансфери. Преди френския шампион са само "Манчестър Сити", "Челси" и "Манчестър Юнайтед", пише bTV.
Да, клубът направи доста покупки, но не липсваха и разочарования, защото не е тайна, че целта пред тима си остава триумф в Шампионската лига.
Поради тази причина през лятото бе уволнен Лоран Блан, който за три години начело на парижани спечели общо 11 трофея. През февруари договорът му бе удължен до 2018 г., но последва отпадането на 1/4-финалите в най-комерсиалния футболен турнир от "Манчестър Сити", което доведе до раздялата между двете страни.
Собственикът на "Катар Инвестмънт Ауторити" шейх Тами и президентът на ПСЖ Насер Ал-Хелайфи дадоха ясно да се разбере, че ще продължат със сериозните инвестиции в тима. Но ако френският шампион иска да доминира по начин, по който го правят „Барселона” и „Реал” Мадрид, то пътят е само един и минава през титлата в Шампионската лига.
Всички новини преди мача довечера четете в Gol.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
И ChatGPT се срина за кратко в неделя следобед
Въглищните мини твърдят, че намаляват емисиите си. Учените не им вярват
Пет предизвикателства пред евродепутатите при преразпределението на властта
За една година близо 290 хил. германски граждани са се преместили в чужбина
Защо петролните шокове се отразяват различно на цената на бензина в различните страни?
Зеленски заложи на новак в политиката да преведе Украйна през зимата
Кадиров призова Русия да атакува държави от НАТО
Рецепта за пиле с броколи и сос с маскарпоне и чедър
Повдигнаха обвинения на двамата служители на НАП за подкупа в Черноморец (ВИДЕО)
Централна емисия
Централна емисия
Голяма новина за Клоп и Германия
Ямал с уникално послание преди финала
Пак притеснение за Никола, дисквалифицираха съотборника му
Сака със сериозна закана
Белингам: Надявахме се на повече, но това е най-добрият резултат на Англия от 60 г.
Рубьов триумфира в Бостад
10 поверия за Илинден
Дневен хороскоп за 20 юли, понеделник
Седмичен хороскоп за 20 – 26 юли: Девите да се грижат за здравето си
Лесни ястия с 5 съставки за отслабване, които наистина работят
Трапезата за Илинден на 20 юли
Седмична таро прогноза за 20 – 26 юли 2026
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Ивайло Мирчев: България явно прави завой на Изток
ФИФА очаква рекордните 15 милиарда долара приходи от Мондиал 2026
Служителите на Спешната помощ в Шумен излизат на протест
Служителите на НАП, поискали подкуп в Черноморец, са отстранени от длъжност
Най-възрастният спасител във Варна: Откакто работя нямам нито един удавен, имам много спасени
Костадинов призова за оставка на министър на Радев