Дървата за огрев се изчерпват у нас, а търсенето в чужбина е голямо

Цените на доставките извън страната са с 30% по-високи
4 окт 2021 11:47, Петя Славова
41
Дървата за огрев се изчерпват у нас, а търсенето в чужбина е голямо
Снимка: БГНЕС

Преди зимния сезон се наблюдава бързо намаляване на дървата за огрев в страната. Малкото налично количество  в пунктовете в Бургаско дървата се изчерпват изключително бързо. Цената е повишена от средата на месеца, а с първите по-хладни дни зачестяват и заявките. Те обаче се бавят, защото няма редовни доставки на дървесина от Странджа. Трудно се наемат и хора, които да режат и товарят дървата в камионите, съобщава пред БНР търговецът Велизар Василев.

Според директора на Изпълнителната агенция по горите Александър Дунчев, като дърводобив тази година от горите излиза повече дървесина от миналата. Търсенето е голямо и на международния пазар.

"В момента има огромно търсене на международния пазар не само на необработена дървесина, но и на продукти от дървесина. Голяма част от нашите дървопреработватели в момента имат много добър отворен пазар и търсят, засмукват от пазара всичката налична дървесина да я преработват и с висока добавена стойност я изкарват като готов продукт на международния пазар.", обясни Дунчев.

Ако държавата предоставя на местното население дървесина на цена около 50 лева на кубик с доставката, то предприятията вече са готови да плащат по 20-30% отгоре, с което завишават тази цена и всички дърводобивни фирми са по-склонни да карат към големите преработватели, вместо на местното население , подчерта Александър Дунчев, като уточни, че това е така от началото на годината.

"Местни хора още от пролетта споделяха: чакат си дървата – няма ги, няма ги. Фирмите се оправдават, че първо ще закарат на големите преработватели."

Самият износ на необработена дървесина не е големият проблем, категоричен е Дунчев.

Много често почтеният бизнес не стига до тръжните процедури и става дума за „наши фирми“, заяви още Александър Дунчев.

В момента подобни реализират огромни печалби, защото в началото на годината са спечелили на много ниски цени кубик дърва, допълни Дунчев.

"Държавата януари е продала цялата дървесина за добив. Половината дървесина в България се продава на корен", обясни още той.

По думите му, много често това води до страхотни нарушения. Два пъти повече нарушения се допускат, когато фирмата е закупила дървесината още на корен, като дърво в гората. Тя си сече повече, отколкото трябва, защото там контролът вече е занижен заради тази схема.

Възможността първо да предоставим на местното население вече е изгубена, каза Александър Дунчев. От думите му стана ясно, че дърводобивните фирми решават на кого да дадат и дават първо на преработвателните предприятия.

„Ако искаме държавните гори и държавните горски предприятия да реализират и публични функции, освен чисто търговски, трябва да гарантираме финансовата стабилност на тези предприятия, не да продават на под пазарни цени на местно население. Вероятно трябва през социални фондове да се субсидира местното население и то да си купува на реална пазарна цена дървесината“, коментира Александър Дунчев.

До ден-два ще бъдат внесени предложения да се прекрати тази продажба на корен, която спъва горските предприятия да решават кога и какви количества да отиват за местното население.

Дунчев изтъкна, че на второ място следва да се прекрати неравнопоставеността между „големи наши фирми“ и малките и средни дърводобивни фирми, които често изобщо не могат да стигнат до дървесината.

Като мярка се планира конкуренцията между местните фирми да се отвори на областно ниво, защото сега са затворени на ниво община, където няколко фирми се договарят на ниски цени и правят „страхотни печалби за сметка на държавните горски стопанства и на местното население“, обясни шефът на ИАГ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хайде сега да си изсечем и горите докрай, тарикати да ги изнесат навън за продан, мушмороците да припечелят някой лев отгоре, а за всички нас останалите - супата и да се свършва...
14
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе там нали дърва не се горяха, че били вредни. Как така търсенето било голямо? Или те ни лъжат, или нашите изнасят документално "дърва за огрев", а пък то прав и евтин дъб/бук/череша и т.н. материал за мебели. Ама най-много ми са чини да са верни и двете.
13
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Само за 6 месеца управлението на Радев доведе Държавата до просешка тояга. Повишиха се ток, вода, парно, хранителни стоки, а сега и най народното гориво дърва за огрев. Просто ме е срам как може да избираме само де-би-ли, които за нищо не стават.
12
0
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЗАБРАНА за износа на дървесина! Това е начина да се пресече горската мафия. Това трябва да е приоритет на всяко правителство.
11
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Недоумявам как през 2021-ва година някой би горил дърва?! Що за средновековна работа!? Да, запали си камината за кеф, ама цяла зима да се топлиш на дърва... Примитивна история. И това го казвам като човек, имащ 2 къщи обитавани зимата. Има си ***, има си какви ли не екологични методи- геотермални термопомпи, климатици и подобни методи за отопление, струващи барабар с двойния ток, наполовина спрямо дървата.
10
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
*** секат като за последно. Вижте изчезващите гори, и после да няма ама защо има потоп и наводнение.
9
0
 
13
 
! Отговори
Точно така ! преди 2 години
До Анонимен 8 - Така е, разпродават дърветата , но за в БГ само ток и парно ! Чудно до кога ще издържат хората и ще пострада някой политик !
8
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
да си изнасяш гората някой друг да си топли ГАЗу е най-голямото престъпление, парите не могат да ти купят гора един ден ненормалници
7
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Печките замърсяват, сега дайте да вдигнем със 50% и тока, и тия които смениха от печка на ток.... да им разкажем играта !!! ЕЙййй че стеееее.....
6
9
 
17
 
! Отговори
Честито! преди 2 години
Радева зима иде. В града има парно, но няма да смееш да го пуснеш, на село имаш печка, но няма да има дърва да я запалиш. Честита промяна.
5
0
 
14
 
! Отговори
ужас преди 2 години
Унищожихте природата бе бок-луциии !!
4
0
 
38
 
! Отговори
. преди 2 години
Дървеният материал трябва да се класифицира като стратегически ресурс и износът му да бъде забранен! Ние нямаме тайга!
3
0
 
13
 
! Отговори
Горски 2021г. преди 2 години
Бразилска ни работа. О .....грешка. Българска е.След година ще плеснем с ръце и ще се чешем ,там,където не ни сърби.
2
1
 
20
 
! Отговори
.!. преди 2 години
Ми то имаме ли още гори в БГ!? Или само по парковете и защитените територии останаха!? Не за друго ми докато шепа хора, главно политици и други мафиоти, направиха стотици милиони евро от изсечени и продадени дървета, то други милиони хем студуват хем слушат по телевизия и радио колко добре се живее в България!
1
1
 
25
 
! Отговори
Един преди 2 години
Горката дървена мафия, живи да ги ожалиж! Пускайте ги в природните паркове... не, че не секат и там, но ги пуснете официално... санитарна сеч и да изкарват всичко в чужбина, че горките умират от глад. Нямат дървета вече.