Обявиха номинациите за "Икар"

Явор Гърдев, Иван Добчев и Десислава Шпатова се борят за отличието за режисура
15 яну 2009 16:02, Петя Славова
Обявиха номинациите за "Икар"
Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев по време на обявяването на номинациите. Снимка: БГНЕС

35 са номинираните за наградата "Икар" в различните категории, съобщиха от Съюза на артистите в България.

Номиниран за режисура e Явор Гърдев за спектакъла "Калигула" във варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров".

С тази постановка във  Варненския театър се открива  Софийския театрален салон.

Представлението ще се играе на 19 март от 20.00 ч. в театър "София".

По време на салона, който ще продължи до 26 март, ще бъдат представени спектаклите
от страната, номинирани за наградите на САБ "Икар 2009".

Сред останалите номинирани са Иван Добчев за "Лазар и Исус" в театрална работилница "Сфумато” и Десислава Шпатова за "Изкуството да смиташ боклука под килимая" в пазарджишкия драматичен театър "Константин Величков".

“Идеята е да представим не само най-силните претенденти за наградата "Икар", но и нашите традиционни медийни и бизнеспартньори, които са най-утвърдените в своята област, отбеляза актьорът и председател на Съюза на артистите Христо Мутафчиев.

"Калигула" има четири номинации - за режисура, за главна мъжка роля - на Димо Алексиев, за сценография - на Никола Тороманов, и за майсторско техническо осъществяване.
    
За главна мъжка роля ще се борят Цветан Алексиев - за Владимир във "В очакване на Годо" в Сатиричния театър "Алеко Константинов" и Ленко Гурков - Брайън в "Радост за моето сърце" на Ловешкия театър.

Отличието за главна женска роля си оспорват Мимоза Базова за Юлия в "Родилно петно" на "Сфумато", Светлана Янчева - Катя във "Валентинов ден" на Малък градски театър "Зад канала", и Рени Врангова - Агафя Тихоновна в "Женитба" на Народния театър.

По традиция лауреатите на наградата "Икар" ще бъдат обявени на 27 март - Световния ден на театъра.

Тази година тържеството под режисурата на Стоян Радев ще бъде в Народния театър "Иван Вазов". В екипа на празничния спектакъл е и композиторът Румен Цонев. Ще участват млади таланти от Националното музикално училище "Любомир Пипков".

Номинациите е определила комисия, излъчена от САБ, в състав Румяна Николова - театровед, Димитър Чернев - театровед, Венелин Шурелов - сценограф, и Стефан Мавродиев - актьор. За първи път в комисията има представители и на други гилдии освен театроведи.

Специалистите в областта на кукленото изкуство Мария Банова - куклен режисьор, Галя Савова и Соня Ботева - куклени актриси, застават зад номинациите за куклено изкуство.

Ето и останалите номинации

За поддържаща роля при мъжете:

Ангел Генов - Панталоне в "Принцеса Турандот" на театър "София"

Добрин Досев - Подкальосин в "Женитба" на Пазарджишкия театър

Марин Янев - Анучкин в "Женитба" на Народния театър.

За поддържаща роля при жените:

Станка Калчева - пианистката на неопределена възраст Джанет Бърмайстър в "Страхотни момчета" в Младежкия театър "Николай Бинев",

Йорданка Стефанова - Майката /Досадата/ в "Амарантос" на "Сълза и смях" и Театъра на голия охлюв при НБУ

Ирмена Чичикова - Мариане в "Изкуството да смиташ боклука под килима".

Заради впечатляващото присъствие на млади таланти е нарушен регламентът и номинациите в категория "дебют" са четири вместо три, обясни Христо Мутафчиев.  

Номинираните са

Младен Алексиев за режисурата на спектакъла "Радост за моето сърце" в Ловешкия театър

Деница Аргиропулос за сценографията на същия спектакъл.

Актьорите Ирина Дочева за ролята в "Пеперудите са всъщност изтребители" на сдружение "По действителен случай" и Борис Георгиев за "Когато рокът беше млад" в Общински театър "Възраждане".

За майсторско техническо осъществяване

"Ревизор" в театър "София"

"Страхотни момчета", за сценография - Невена Кавалджиева за "Волпоне" в Народния театър

Мира Каланова за "Тайбеле и нейният демон" в Старозагорския театър

Никола Тороманов - за "Калигула" и "Валентинов ден".
    
Кандидати за "Икар" за музика

Петър Дундаков за "Амарантос"

Александър Даниел за  "Пеперудите са всъщност изтребители".

Емилиян Гацов за "Замлъкване" на "Пърформънс Лаб София" на Театър на голия охлюв в партньорство със "Сфумато".
 
Наградата за куклено изкуство

"Малкият принц" на  Пловдивския куклен театър.

"История за чайка и банда котараци" на Столичния куклен театър.

"Красавицата и звярът" на Варненския куклен театър.
   
За отличието за дублаж - "Златен глас"

Елена Русалиева за ТВ сериала "Грозната Бети".

Татяна Захова за  "Едно момиче в Аляска".

Симеон Владов за "Гордост".
   
Наградата за цирково изкуство, определяна от гилдията, получава Ангел Данчев Славов за дългогодишна творческа дейност и постижения в областта на конните жанрове в цирковото изкуство.
    
Две изложби на млади сценографи, които вече имат гилдия към САБ, са в съпътстващата програма на Софийския театрален салон.

"Интерактивна сценография" е експозиция от инсталации, която ще бъде открита преди началото на салона - на 19 март от 19.00 ч. във фоайето на театър "София".

Втората е "Театралният костюм като субект" - с фотоси на актьори в сценични костюми в различни пространства извън театъра.

Изложбата ще бъде в частна галерия, в зала "Средец" на МК и в някоя от галериите към СО.

За съпътстващата програма се подготвя и танцов спектакъл с участието на дуото Виолета Витанова - Станислав Генадиев, които спечелиха "Икар" за дебют преди две години, и още две формации.


Спонсорирано съдържание