Западните Балкани – привлекателната цел за Путин

Новият фронт на Путин във войната в Украйна е на Балканите
150
Западните Балкани – привлекателната цел за Путин
Снимка: БГНЕС/ЕРА

През цялата история на Русия царете са търсили начини да доминират над това, което са наричали "близката чужбина" на своята разрастваща се империя. В днешния свят незаконното нахлуване на президента Владимир Путин в съседна Украйна следва тази стратегическа линия. Ако той победи, логично е да насочи вниманието си към Молдова, следващата спирка по пътя към Източна Европа - и където руският сепаратистки анклав, Приднестровието, вече е окупиран от Русия.

Но наблизо има и друга много привлекателна цел: Западните Балкани. Неспокойният участък от територията в югоизточната част на Европа включва четири стабилни членки на Организацията на Северноатлантическия договор: Хърватия, Албания, Черна гора и Северна Македония. Но Кремъл е насочил погледа си към други цели: Сърбия, Косово и етнически разделената Босна и Херцеговина. Как Путин би могъл да се опита да разшири руското влияние и да подкопае ангажимента на Организацията на Северноатлантическия договор и Европейския съюз в това важно кътче на Европа?

Познавам добре този терен от времето, когато работех в НАТО и като общ военен командир на САЩ в Европа. Преди това служих по време на Балканските войни през 90-те години като капитан на разрушител край бреговете на бивша Югославия, налагайки оръжейна блокада срещу агресивния й режим. През годините съм се срещал с повечето висши лидери в региона, включително със сръбския президент Александър Вучич, бившия хърватски президент Колинда Грабар-Китарович и Милорад Додик, настоящия лидер на Република Сръбска (етническата сръбска част на Босна).

След разпадането на Югославия, в невероятно кървавите Балкански войни между 1991 и 2001 г. загиват 105 000 души, много от които цивилни (например 8000 мюсюлмански мъже и момчета са избити само в Сребреница през юли 1995 г.).Продължава да съществува напрежение между римокатолиците в Хърватия, православните християни предимно в Сърбия и мюсюлманите в Албания, Косово и Босна.

Путин се опитва да се възползва от тази незавършена история. Той знае, че ако държавите - членки на НАТО, бъдат въвлечени отново в охраната на размирните Балкани, те ще бъдат разсеяни от съсредоточаването си върху подкрепата за Украйна.

В Косово, бивш регион на Сърбия, който нито сърбите, нито руснаците признават за независима държава, все още има няколко хиляди миротворци на НАТО. Миналата година сръбските военни преминаха в състояние на повишена готовност, след като при размирици на протестиращи етнически сърби в Косово бяха ранени близо 100 войници на НАТО; това принуди алианса да изпрати няколкостотин допълнителни миротворци.

Путин явно насърчава Сърбия да окаже натиск върху подкрепяното от НАТО правителство на Косово.

Той също така работи за дестабилизиране на разклатеното правителство на Босна и Херцеговина, което е разделено на тристранно председателство с по един представител на всеки от трите основни етнорелигиозни електорати. Най-опитният политически актьор е Додик, който е тясно свързан с Москва. Още преди десетилетие той ми говореше за необходимостта от отделяне на Република Сръбска, което на практика би унищожило страната. След това частта му щеше да се присъедини към самата Сърбия, създавайки по-голяма сръбска държава, която Путин с радост би одобрил.

Както каза пенсионираният контраадмирал Марк Монтгомъри, който беше мой офицер в Европейското командване на САЩ: "Това е същият тип предизвикателство, с което се сблъскахме преди десетилетие - Путин печели от това, че разбърква котела в други части на Европа, опитвайки се да отслаби доверието в НАТО и да ни отклони от подкрепата за Украйна".

За щастие Западът има възможности за отпор. За момента идеята за разполагане на батальони на НАТО в Украйна е малко вероятна. Така че увеличаването на нивото на войските, разположени в Косово сега, и изпреварването на размириците, които Путин се опитва да разпали, е възможно и има стратегически смисъл.

Това би било пример за ефективно регионално разделение на усилията в рамките на алианса: Държавите от НАТО на Балканите и в близост до тях (например Гърция и Италия) могат да се съсредоточат върху този регион.

Източноевропейските и скандинавските страни членки могат да бъдат водещи в усилията за подкрепа на Украйна. Големите страни на запад - Франция, Германия, Обединеното кралство и САЩ - разполагат с достатъчно ресурси, за да участват и в двете.

Наред със силите за стабилизиране НАТО трябва да има предвид използването от Русия на т.нар. хибридна война. Путин умее да използва социалните медии, кампаниите за дезинформация и проруската пропаганда, за да създава напрежение извън границите си. НАТО трябва да използва собствените си информационни мрежи, за да разобличава и противодейства на тези фалшиви наративи. Ако руснаците решат да увеличат залога, те могат да използват кибератаки срещу електропреносни мрежи и други жизненоважни цели в Косово и несръбските части на Босна. Това би създало объркване и би засилило социалното недоволство. НАТО може да предостави по-добри системи за киберзащита на балканските съюзници и приятели.

И накрая, съществуват икономически стимули, които могат да противодействат на руската активност. Сърбия отчаяно желае членство в ЕС, както и Босна и Херцеговина. Техните лидери искат да могат да се ангажират със Запада и да избегнат санкции. Сръбският посланик в САЩ наскоро написа писмо, в което твърди, че Сърбия иска единствено мир. Сърбите могат да покажат, че са искрени, като отхвърлят манипулациите на Путин и позволят на Запада да се съсредоточи върху най-голямото предизвикателство в момента: Неморалната война на Русия в Украйна.

Джеймс Ставридис, „Блумбърг“/БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


150
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
101
17
 
9
 
! Отговори
НЕ РУСИЯ А ФАЩ преди 1 месец
ИМА БАЗИ И ВОЙСКИ НА БАЛКАНИТЕ
100
15
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На Путин му трябват незабавно балканите, особено България с нейните неземни красоти и трудолюбив народ. Смех, смех....
99
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Някой да даде смислено обяснение защо Балканите въобще да са притегателни за Путин? Нито общи граници, нито ресурси, нито икономика....Какво да си присвои интересно? Шенген???? Малко разсъждения по въпроса няма да навредят.
98
4
 
7
 
! Отговори
rambaldievskievich преди 1 месец
До Анонимен 104 (за сега): А клането на 7.10'23 г., предшествало войната? А държането на заложници? А поддържането от страна на т. н. "мирно палестинско население" на "хамас" (даже когато един от заложниците по някаква случайност успя да избяга - те го хванаха и го върнаха на "хамас")? Това какво е?
97
9
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен Македония точно рашките я отделиха от България, късопаметний?
96
13
 
3
 
! Отговори
Сатир преди 1 месец
Спомняте ли си "Шалимар Магоьсника" , а разрухата и насадената омраза в бивша Югославия. Там Руснаците нямаха пръст.
95
7
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Джуджакия завижда на всеки, който е малко по-добре от нея и го освобождава от ресурсите му.
94
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
САЩ узакониха и грабежа на Тракия от Гърция и на Македония отделени от България
93
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А войната на Израел в Газа морална ли е?
92
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Стига, бе! И с какво са привлекателни? Ресурси, умни хора, стратегии. Нали разбирате, че че за да искаш нещо, трябва да има защо да го искаш и после да го поддържаш. Ако завладееш някаква територия, после трябва да влагаш пари там-строителство, организация, всичко, а струва ли си?
91
17
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Абе знае ли някой тук какъв е този украински език, някой тук чувал ли е за украински език преди 1991г. Каква е тая държава, която няма даже дума за "език", ами използва полската дума мова (mowa - на полски: обикновена, селска реч, реч от окрайнините) Изобщо да е чувал някой за украински писатели, поети, драматурзи които са творили на така наречения украински език?
90
16
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Поредната плоска партенка - Путин никога не е изявявал апетити към която и да било част от Балканите. Виж, за САЩ не може да се каже същото - превзеха ги изцяло, разположиха си базите и засмукаха ресурси, без да им се опъват назначените от тях слугинажни правителства.
89
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На Олександър поредната пропагандна помия
88
12
 
31
 
! Отговори
Северна Корея 2 преди 1 месец
Русофилите в България казват че Крим е руски и Украйна не е държава ,толкова обичат Русия, че не искат да чуят да отидат там. И децата им на запад и те самите. Като Радев завършил в САЩ , като Станишев - работи в Брюксел и като Корнелия Нинова на която синът учи и живее в САЩ. Русофили в кръчмата иначе в живия живот не искат да чуят ни да видят рашиската свобода и мизерия...
87
6
 
8
 
! Отговори
хе хе хе преди 1 месец
Па нали беше Нигерия със сняг и вече 10 години всеки момент рухва под санкциите?
86
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Модернизираните ракети Х-101 успешно заменят "Калибрите" в руската спецоперация.
85
9
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
80% от руснаците нямат канализация и ползват външни тоалетни. Извън Москва в градовете е страшна трагедия. Руснаците никога не са виждали и не знаят за друг живот, затова 80% гласуват за Путин.
84
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Далечко са му западните балкани, ама Часов Яр му е вече на пестин метра. Перемога, с една дума.
83
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Слава на великия американски принтер , най мощното оръжие създавано някога след хартията.Оооооооо слава на тоалетната хартия без златно покритие ......дълбок поклон, аве байдън , аве обама
82
4
 
5
 
! Отговори
ДА ГЛАДУВАМЕ преди 1 месец
Ако всички Български граждани минат на диета два картофа на ден и се лишат от здравни грижи и онразование за децата, за няколко години ще можем да купим 1000 Абрамс танка и да ги стоварим на морската ни граница с дула насочени към Русия! На Всеки 500 метра по един танк! Така ще изплашим Путин, а от Козяк ще получим стикерче за награда.