Със собствени сили в СУ или с партийна подкрепа?

Има ли казус с доцентурата на Лъчезар Иванов, Dnes.bg потърси отговорите
Обновена: 24 мар 2015 16:28 | 24 мар 2015 15:30, Веселина Йорданова
56
Със собствени сили в СУ или с партийна подкрепа?
Доц. Лъчезар Иванов на срещата на ректора на СУ с новите преподаватели във ВУЗ-а. Снимка: СУ

Как желаещите научна кариера я постигат? Въпросът, като че ли постоянно актуален, беше поставен за пореден път на общественото внимание тези дни. В петък Софийският университет съобщи, че депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов е сред най-новите преподаватели във ВУЗ-а като доцент в Медицинския факултет.

Последва декларация до премиера и образователния министър от гражданската инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване", които поискаха доцентурата на народния представител да бъде проверена. Младите лекари настояват за целта да се създаде независима експертна комисия.

Dnes.bg потърси последователно д-р Емануил Найденов от името на младите медици и преподавателя в СУ доц. Лъчезар Иванов, който е депутат от ГЕРБ от 40-то НС насам.

Лъчезар Иванов беше категоричен, че е покрил изискванията в завършила вече конкурсна процедура. Той посочи, че не се налага да се защитава и според него темата на обществото трябва да е за специализацията на младите лекари.

Д-р Емануил Найденов от гражданската инициатива пък изтъкна, че липсата на контрол върху академичното израстване създава порочни практики и демотивира младите специалисти. Той напомни, че през 2012 година стана ясно, че в аналогичен конкурс за доцент депутатът е приложил към документите си за кандидатстване чужди публикации, приписвайки ги за свои, и това по думите му е алармиращ сигнал. 

Д-р Найденов посочи, че всяко висше учебно заведение има право на автономност, но Законът за развитието на академичния състав трябва да се спазва.

"Не съм много убеден, че има достатъчно прозрачност и яснота какви са били изискванията към кандидата, дали той ги е изпълнил и на база какъв обективен критерий придобива тази сериозна научна степен", посочи медикът. По думите му липсва яснота какви са научните интереси и научната област на развитие на Лъчезар Иванов, какви са неговите научни трудове.

Според депутата Законът за висшето образование казва, че всички учебни заведения са автономни и министърът няма никакво отношение към темата. "14 души хабилитирани лица са потвърдили изискванията на конкурса и завършването на самата процедура", каза Лъчезар Иванов.

На въпрос дали се обижда от това, че има съмнения как е спечелил конкурса, той отговори, че когато чете повече, човек се съмнява по-малко. По думите му всеки може да прочете кога е бил конкурсът и какви са изискванията за длъжността.

Доц. Иванов заяви, че е написал книга в съавторство с двама свои колеги и информацията за публикациите му е достъпна на сайта на Софийския университет. Той обясни, че конкурсът има точно определени правила – трябва да имаш дисертация, преподавателски часове, минимален брой публикации.

"Има 29 труда и книга, пожелавам успех на тези млади доктори, както са инициативни, да защитят и интересите си, защото тече процес за специализация на младите лекари в лечебните заведения и тяхното заплащане, за да не работят, както се казва, ангария. Това е интересната тема на младите лекари, как да се специализират и как да повишат познанията си", убеден е той.

Д-р Емануил Найденов обясни, че е направил своя проверка, според която доц. Иванов няма нито една публикация с научна стойност в научни списания. Той напомни, че има куп изисквания към кандидат за доцент и преподавател, сред които доказана научна активност, заемана асистентска длъжност в последните две години и др.

"За всички е обществена тайна, че има хора, които се лансират по субективни критерии, успоредно с това на други, които в някаква степен не са удобни и не изпълняват поръченията на силните на деня в съответните научни области, не им се дава да се развиват и те се демотивират", каза още Емануил Найденов. Според него битува страх нещата да се назовават с истинските им имена.

Младият лекар заяви, че се надява да се излезе от конкретния случай и да бъде предизвикан обществен дебат, за да не се демотивират знаещите и можещите, които не отговарят на "критериите" на "партийната, роднинската и интимната линия" за кариерно израстване. "Тези хора напускат страната, на практика избират пътя на изгнаника и отиват там, където човек може да се хабилитира не само по тези три линии", коментира той.

От своя страна Лъчезар Иванов е категоричен, че всеки има право да се съмнява, но преди това "трябва да е прочел". Той обясни, че не се притеснява от нищо, включително и от евентуална проверка.

На въпрос какво го мотивира да преподава в университета, Лъчезар Иванов отговори: "Всеки човек е мотивиран да се усъвършенства и да повишава знанията си до живот, и когато получи достатъчно познания, да може да ги предаде".

Младите лекари от гражданската инициатива очакват принципен отговор от МОН на писмото си.

"Искаме да провокираме обществения интерес към проблемите на цялата система за кариерното израстване на един можещ млад човек, какви са условията това да се случи в България и защо на практика истинският потенциал на страната бива гонен", обясни Емануил Найденов.

Според него именно сега е моментът да се случи нещо, което да даде сигнал на младите хора, че има смисъл да останат в България и да имат научни постижения тук.

Че специализацията на младите лекари е темата на обществото е убеден и Лъчезар Иванов.

"Голяма част от шефовете на болници просто не искат да им дадат заплати и възможност да специализират – това е тема за младите лекари", изрази личното си мнение той.

Доцентът посочи, че има 25 години трудов стаж. "За тези години имам доста какво да напиша, започнал съм да пиша от 1995 година за агенезия (липса или неуспешно образуване на орган, част от орган или част от тялото – бел. ред.) на белия дроб. Пожелавам успех на младите лекари, нека да са ученолюбови, да се интересуват, да се съмняват", каза той.

Лъчезар Иванов отхвърли внушенията за политическа подкрепа, като подчерта, че е защитил докторска дисертация преди ГЕРБ да дойде на власт и за целта е минал най-тежката процедура през ВАК. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
24
 
! Отговори
ерудит преди 9 години
защо се чудите дисертацията е с научен ръководител академик тиква и професор слухарски
16
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ше преподава на младите и красиви ранобудни наркомани
15
0
 
36
 
! Отговори
?! преди 9 години
Има ли нещо нормално в нашата държава?
14
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Фидосова и Цеко владеят СУ , други *** Саша Безуханова и Певньо владеят ТУ
13
0
 
46
 
! Отговори
и преди 9 години
Всякакви пръдльовци станаха доценти и професори. Голяма част от тях не могат да напишат трите си имена без грешка, но са преподаватели във ВУЗ. И каква е тази медицина в СУ? Да очакваме ли догодина медицина и в Аграрния?
12
6
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Този, ако не знаете, е личният лекар на Тиквата.
11
3
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Типичната българска шуробаджанащина, връзкарщина... СУ уредиха работа на този негудяй.
10
1
 
38
 
! Отговори
Иван преди 9 години
Бутикова къща "Клаус Барби" щеше да му подарява телефонче на тоя. Интересно, какви хора искат този мозък да им е доктор.
9
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Явно корабът потъва и плъховете се спасява на топли местенца.
8
2
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Как така държавният служител няма право на второ трудово или служебно правоотношение, дори и свободна професия, а ДЕПУТАТИТЕ ИМАТ?Те явно не са държавни служители, щото депутатството не държавна служба.Мисля, че проблемът е в многото любовници, за които са нужни много кинти и понеже до сега горе долу успяваха да краднат, сега вече всичко е опоскано до кокал и търсят други източници.Безсрамници!
7
6
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Има ли ги ранобудните студенти,има ли ги и от протестна мрежа,къде са умните и красиви протестъри,къде оставиха така мечтания от тях морал в политиката,къде забравиха будната си съвест и борбата си със задкулисието..Разбира се ,че при Бойко Борисов на Дондуков 1 и при ментора си Плевнвлиев на Дондуков 2.
6
9
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Между другото много ми е интересно какво стана с блудните, опа "ранобудните" студенти дето бяха наели да протестират...
5
2
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Браво лъчко - ти си бил цял "мозък" бре!
4
17
 
9
 
! Отговори
Цъфнал ГЕРБ преди 9 години
и аз съм с вишо ; в ГЕРБ имаме наи лолемата банка кадри и сме наи добрите
3
0
 
54
 
! Отговори
Преподавател в СУ преди 9 години
Най малкия проблем е Лъчо-мозъка . След промяната на закона за научните степени , сега всеки ВУЗ произвежда на килограм доценти и професори. Какви *** са станали професори бедна ви е фантазията . Сега се пише за Лъчезар Иванов , защото е политик и го знаят хората , но другите , за които не се пише и знае е трагедия .
2
2
 
55
 
! Отговори
оптимист преди 9 години
Сега вече СУ с лъчо мозъка ще влезе в стоте най престижни университета в света и ще има нова класация..
1
3
 
54
 
! Отговори
11 преди 9 години
Как не ги е срам тези хора да застанат до Лъчо Мозъка!