Плевнелиев готов с въпросите за референдума

Предложенията му са три на брой. Вижте ги
Обновена: 3 юни 2015 17:17 | 3 юни 2015 17:07, Красимир Ангелов
106
Плевнелиев готов с въпросите за референдума
Снимка: Булфото

Държавният глава Росен Плевнелиев предлага на Народното събрание да се проведе национален референдум по изборните права на българските граждани, става ясно от съобщение на прессекретариата на държавния глава.

Още по темата
Идеята е референдумът да се проведе едновременно с местните избори на 25 октомври 2015 г. След проведени консултации с парламентарно представените политически партии и коалиции, държавният глава отново предлага народните представители да вземат решение за насрочване на национален референдум със следните три въпроса:
 
1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
 
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
 
3. Подкрепяте ли  да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
 
Плевнелиев счита, че въпросите, които постави преди повече от година пред 42-то Народно събрание, продължават да са актуални и днес. Въпреки активната и широка подкрепа на гражданското общество, изразена чрез събирането на над 500 хиляди подписа, предходният парламент отхвърли  искането на гражданите и предложението на президента за провеждане на национален референдум по поставените въпроси, става ясно от публикуваната позиция на държавния глава.
 
Президентът счита, че въвеждането на смесена избирателна система съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната система и намалява техните недостатъци. „Като държавен глава заставам категорично зад многопартийната политическа система, която е едно от най-ценните постижения на нашия преход и в никакъв случай не бива да бъде отричана. Същевременно чрез въвеждане на смесена избирателна система, при която част от депутатите се избират мажоритарно, а останалите се избират с партийни листи, ще запазим партийното многообразие, но ще гласуваме и за личности“, заявява президентът в мотивите си към предложението до народните представители.
 
По отношение на въпроса дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите и националните референдуми, президентът Росен Плевнелиев посочва, че при задължително гласуване участие в избори и национални референдуми ще вземат и сънародниците ни, които по една или друга причина са се отчуждили от политическия живот. „Длъжни сме да намерим начин да приобщим към обществено-политическия живот и тях. Колкото повече граждани изразят воля, толкова по-легитимни са изборните резултати и по-стабилни са институциите“, подчертава държавният глава.

Президентът напомня също така, че задължителното гласуване е инструмент, с който ще се противодейства на най-порочните практики – корпоративен, манипулиран или купен вот. „Само като повишим избирателната активност, ще намалим тежестта на контролираните гласове“, категоричен е държавният глава.
 
Във връзка с въпроса дали да бъде въведена възможност за гласуване дистанционно по електронен път на изборите и референдумите, президентът се обръща с призив за въвеждане на дистанционно електронно гласуване при съобразяване с изискванията на Конституцията. „Този начин на гласуване ще доведе до по-висока избирателна активност и повече хора ще се чувстват политически представени. Над 1,5 милиона наши сънародници зад граница, както и много граждани в страната, които не са безразлични какво ще е бъдещето на родината ни, ще могат много по-лесно да участват в избори и референдуми“, мотивира се държавният глава.
 
"Убеден съм, че ако избирателите кажат „да“ на електронното дистанционно гласуване, може да бъде намерено законодателно решение, което да гарантира тайната на вота, изразяването на лична воля и свободен избор. Ясно е, че това изисква време и не може да стане от днес за утре, но произнесат ли се гражданите в полза на електронното дистанционно гласуване, ще сме длъжни да работим, за да го въведем“, посочва президентът в мотивите си.
 
Държавният глава счита, че няма по-силен инструмент от референдума, с който да бъде повишено доверието на гражданите. „Използването на пряката демокрация е доказателство, че политиците служат на народа. Вярвам, че при добра регламентация и организация, този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната далеч по-устойчива и стабилна“, подчертава още президентът Росен Плевнелиев.
 
В мотивите си държавният глава отбелязва, че общественото очакване е референдумите да се превърнат в работещ инструмент за решаване на основни принципни положения. „Инициирайки допитване до народа, искрено се надявам да дадем път на референдумите и за в бъдеще, защото от всеки един от нас зависи да бъде активен, да има мнение и позиция как да подобрим демокрацията в България. Отговорност на народните представители е да създадат работещи законодателни решения след произнасянето на суверена“, заявява държавният глава.
 
Според него произвеждането на референдума е  единственият механизъм, след който можем да имаме задължително решение, обвързващо политиците. "Това е средство за постигане на истинска и устойчива демокрация. Нека чуем позицията на суверена по тези въпроси и да го направим така, че да спестим средства, които плащаме чрез данъците си, като проведем националния референдум заедно с редовните местни избори“, апелира още президентът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Трябваха му няколко дни да напише три въпроса?
44
2
 
12
 
! Отговори
както винаги преди 8 години
прах в очите на хората
43
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ха, ха!Днес - БГ умело прислужват на "българския" президент!Щом се появи информация за него и хоп - 3/4 от коментарите се изтриват.(критичните естествено).Модераторчо, трий, трий трий всичко.А най-добре, вземете си пишете сами коментарите (главно хвалебствия).Хем ще можете да усвоите добри пари за тези услуги, хем ще спестите време от заличаване но реалното мнение на хората.Това е майтап форум - пълна порнография и манипулация.
42
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Категорично "НЕ" и на 3-те въпроса. 1-ят трябва да се промени и да стане - само мажоритарни избори. Другите 2 нищо не решават. Те сега при възможност да се правят паралелни преброявания не могат да открият грешките (или умишлено се правят сметчици), а какво остава като всичко ще става изцяло на тъмно! Смях. На фона на преобладаващо неграмотната част от населението! Отделно референдума трябва да се проведе най-рано след година.
41
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Без лустрация няма демокрация, това трябва на България - безскомпромисен закон за лустрацията, за да ясно че разни там бивши партийни членове и комсомолски секретари няма да заемат висши държавни постове, а всичко останало е една подробност
40
4
 
5
 
! Отговори
Чекист преди 8 години
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми? - не... пролема не е в това, че не мога, а че не искам.
39
0
 
17
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 8 години
вьпроси за референдума 1 ОСТАВАНЕ ИЛИ ИЗЛИЗАНЕ ОТ НАТО 2 СЬД ЗА ГЕНОЦИД СРЕЩУ БЬЛГАРИТЕ УПРАЖНЯВАН ОТ УПРАВЛЯТАЩИТЕ ОТ 1989 ДО СЕГА 3 БЕЗПАРТИЙНО УПРАВЛЕНИЕ НА ДЬРЖАВАТА ----100 НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ИЗБИРАНИ ПРЯКО ОТ НАРОДА----ВСИЧКО ДРУГО Е ПОМИЯ ----ВИЖТЕ РУМЬНИЯ
38
1
 
0
 
! Отговори
Край преди 8 години
"част" мажоритарно какво значи - двама депутати са част и 238 също са част. МИНИМУМ ПОЛОВИНАТА ДЕПУТАТИ ТРЯБВА ДА СЕ ИЗБИРАТ МАЖОРИТАРНО иначе само се компроментира идеята за мажоритарност.
37
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Плюс критерии грамотност и да знаят български език
36
2
 
10
 
! Отговори
naco преди 8 години
Да,ПОДКРЕПЯМЕ,при условие,че се каже ИСТИНАТА за броя на населението в България,и хора като г-н Константинов не участвуват в ПРЕБРОЯВАНЕТО на бюлетините!
35
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Вдигнете и заплатата на изборните комисии според минималната заплата по 380 лева за член и 2 заплати или 760 лева за президент и вицепрезидент на комисия.
34
13
 
11
 
! Отговори
mao_dze_dun преди 8 години
Категорично "да" на втори и трети въпрос. Всички хленчат, че така ще се улесни гласуването на преселниците в Турция, ама никой не се сеща, че 1.5 милиона българи по света ще могат да гласуват също, а не да им се налагада да ходят до избирателни секции направени на няколко стотин километра от мястото където живеят (ако не знаете традиционно в Турция има повече секции от целия останал свят на куп). Също така, ако всички българи гласуват, купеният * вот ще има много по-малко значение.
33
1
 
9
 
! Отговори
_ преди 8 години
Въпроси 1 и 3 са зададени твърде общо. Особено 1.Последният път, когато имаше частичен мажоритарен избор за НС, той беше толкова некадърно реализиран в 1 кръг и с неравномерно разпределени райони, че ако ще е такъв пак - не, благодаря...
32
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това не са въпроси за референдум, а за социологическо проучване. Само *** по нашите земи.
31
7
 
17
 
! Отговори
ДА, ДА, ДА преди 8 години
Три пъти "ДА" на президентското предложение за национален референдум по изборни въпроси ! И ощe нещо, много важно - актуализация на Избирателния закон в двa aспекта: 1. Изчистване (чрез пререгистрация) на избирателните списъци от мъртви души; 2. Изчистване (чрез документ за образователен ценз) на избирателните списъци от неграмотни гласоподаватели.
30
3
 
9
 
! Отговори
qaz преди 8 години
Между другото, вие представяте ли си какво броене ще падне. За кметове - мажоритарно, за съветници - пропорционално с преференции, по референдума - за всеки един от трите въпроса - да, не, бяла. Отделно - невалидни бюлетини. Това са си направо три избора в едно. Окончателните резултати ще са ясни по Коледа. Вервайте ми.
29
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
24 депутата, 10 министри с 1 премиер, 100 общини с 100 кметове. Областни, президент, ВСС и конст. съд са излишни и трябва да се съкратят.
28
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Голяма мъка налегна другарите. Вече никой не ги бръсне за слива и така трябва да бъде . На следващите избори БСП е вън от парламента .
27
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Роско,к'во праиш там мама,я да се прибираш веднага в кьщи, че кат зема точилката..... маминка сьм!
26
3
 
16
 
! Отговори
Miro преди 8 години
това няма да помогне.. трябва да се въведе критерий грамотност.... (поне 8-ми клас)или да се каже, че българите зад гранмица нямат право на глас..а най-лесно е само рези които плащат данъци и такси, и осигуровки да имат право на глас...така и списъка ще се изготва директно от НАП или НОИ и готово... не може някой който не работи и дори не може да говори български да има право на глас... всеки на помощи - няма такова право, защото харчи парите, които АЗ му давам..