С неопитен дипломат №1 на ЕС Лавров "ще ги смели на кайма"

WSJ: В конфронтацията с Русия Европа тества единството си
4 авг 2014 20:47, Елка Василева
205
С неопитен дипломат №1 на ЕС Лавров "ще ги смели на кайма"
Снимка: архив, Reuters

Сблъсъкът с Русия засега сплотява ЕС, като циментира влиянието на Берлин върху целия политически спектър.

От самото си създаване през 1957 г. с Римския договор Европейският съюз се оформяше от кризи. Съюзът се е задълбочавал и разширявал често като реакция на трудни вътрешни проблеми и на сложни външни предизвикателства, пишат Лорънс Нормън и Стивън Фидлър в Wall Street Journal.

Предписаното от Римския договор "все по-тясно обединяване" обаче не е нещо предопределено. Всяко ново предизвикателство може да сплоти блока още повече или да го разедини.

Най-прясното вътрешно предизвикателство - кризата на еврото - беше твърде скоро и може би още е рано да се оцени ефектът му. Засега то сближава по-тясно страните, използващи общата валута.

Сега блокът се изправя пред ново външно предизвикателство от Русия, която с действията си в Украйна показва, че е готова да променя границите на съседните страни. По този начин тя, както мнозина смятат, подкопава правилата на играта, установени в Европа след Втората световна война.

Действията на Русия винаги са оказвали влияние върху блока. Корените на ЕС лежат в желанието да се избегне нов конфликт между Германия и Франция, но блокът се е консолидирал под въздействието на главната геополитическа реалност на времето - Студената война и заплахата от Съветския съюз. През 1950-те години, след като Корейската война превърна Студената война в много по-гореща, европейските столици и Вашингтон видяха стратегическа полза от европейското единство.

По същия начин разпадането на Съветския съюз през 1991 г. и последвалото спадане на напрежението в отношенията Изток-Запад отвориха пътя за огромното разширяване на ЕС през последните две десетилетия. Блокът се увеличи с 12 членки до общо 28. Въпросът сега е дали една враждебна Русия ще сплоти ЕС още повече или ще раздели неговите 28 страни членки още повече.

Засега кризата като че ли сплотява блока, макар и скромно. Въпреки дълбоките различия колко силно да се реагира посланиците се договориха за налагане на секторни санкции върху руската икономика - стъпка, която изглеждаше малко вероятна преди няколко седмици.

"Мисля, че това е решителен скок, огромен скок и хората не трябва да го подценяват", каза висш служител в Брюксел. Занапред, каза служителят, ключов тест ще бъде как блокът реагира на усилията да се направи ЕС по-слабо зависим от руските енергийни доставки. Ако това бъде постигнато, то ще позволи на страните от Източна и Централна Европа, които зависят от Русия, да внасят енергия от Запада.

Централен въпрос тук, отбеляза той, ще бъде дали страните членки ще избягват енергийни споразумения "на парче", към които те са прибягвали в миналото, за да изтръгнат по-изгодни условия.

Критично важно ще бъде също така дали страните, ангажирани със спонсорирания от Русия газопровод "Южен поток" - сред тях Унгария, България и Австрия, ще се изкушат да дадат ход на проекта, пренебрегвайки възраженията на други страни от ЕС.

Друг въпрос е дали кризата ще промени "гравитационния център" между страните членки и Брюксел в определянето на външната политика. Кризата засили аргумента, че следващият представител по външната политика трябва да има водеща роля в рамките на Еврокомисията по всички въпроси, свързани с външните отношения, включително енергията и търговията.

Според Чарлз Грант - директор на Центъра за европейска реформа в Лондон, кризата показа, че държавите от ЕС "могат да постигнат повече, като координират усилията си, отколкото ако действат поотделно". Това, каза той, трябва да повлияе за решението кого ЕС ще избере да наследи Катрин Ащън като външнополитически шеф.

"Русия е толкова важна, че ако те поставят на поста много неопитен човек, руският външен министър Сергей Лавров "ще ги смели на кайма", отбеляза Грант.

На среща на върха миналия месец тези, от които зависеше, разколебаха подкрепата за италианската кандидатка за поста - външната министърка Федерика Могерини. В крайна сметка блокът отложи решението за края на август, когато лидерите на ЕС отново ще се съберат на среща на върха в Брюксел.

Никой не очаква властта на столиците изведнъж да бъде абсорбирана от Брюксел. Все още наистина не е ясно дали руското предизвикателство ще наложи повече единство или повече разделение между правителствата в ЕС и дали ЕС ще се окаже с повече тежест във външните отношения.

Все пак вече може да бъде направен един извод: влиянието на Берлин в делата на ЕС расте през целия политически спектър.

Цитираният по-горе Чарлз Грант казва, че за да постигне единство по въпроса за Украйна, Германия се е приближила към "средна позиция", отстъпвайки от традиционния си проруски курс. "Една последица от руско-украинската история бе, че Германия се изяви като новия лидер на ЕС не само в икономическата, но и във външната политика", каза той.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
104
2
 
28
 
! Отговори
Започна се....... преди 9 години
Опа...снощи Полша е поискала офицялно помощ от Е.Съюза,защото вече била на загуба от санкциите против Русия.Почна се--проститутките на САЩ първи ревнаха,и тази помощ за Полша ПАК ще е от нашият джоб...........пак ще плащаме за американските интриги в Европа.
103
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На какво бил директор тоя....на някакъв център. Аман от измислени институции. Дреме ми на противогаза какво е казал този хемоглобин.Слава на Русия и на православието.
102
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен156-но истината е че обикновения руснак живее бедно.----------а къде не живеят бедно-Париж,Лондон,Рим,Ню Иорк????? ---та там цели квартали са долнопробни гета.Или това вие не го виждате??? Или пропагандата вече ви е испила мозъка
101
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До бобоСамо че я,отиди един зъб в сащ да ти извадят--ще бачкаш после половин година за него.Не се заблуждавайте-в сащ вземат праи,но тези праи са вече изхарчени още "във въздуха" и след това кредити--даже храна там се купува нга кредит----------ходил съм и да ми вадят и да ми правят и не съм бачкал половин година за него. $100 е да то извадят един зъб изкарваш ги за един ден а може и за половин ако имаш малко по-добра работа. аймстига вече с тея комунистически клишета
100
1
 
9
 
! Отговори
бобо преди 9 години
До АнонименСамо че я,отиди един зъб в сащ да ти извадят--ще бачкаш после половин година за него.Не се заблуждавайте-в сащ вземат праи,но тези праи са вече изхарчени още "във въздуха" и след това кредити--даже храна там се купува нга кредит
99
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Т.Т.лекари и сестри вземат доста над средното, това ми беше мисълта, а и военни, там вече не жалят копейките. но истината е че обикновения руснак живее бедно.
98
0
 
1
 
! Отговори
Т.Т. преди 9 години
До АнонименЗа щатите не е ставало въпрос-никакво сравнение не може да има.Написах на чифутина,защото откровенно лъже....това е.Не съм сравнявал и даже с нашите заплати--просто написах това което виждам и знам.
97
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
великия китай със $185 минимална , а индия $30 на месец :)ей това ви е брикса
96
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Т.Т.Че тя е била обикновенна медицинска сестра,бе пич--по средно от това какво искате.........--------че какво му е средното на това, в щатите една обикновена сестра взема $30 на часедин общак 10
95
0
 
1
 
! Отговори
Т.Т. преди 9 години
До Анонимен 149Че тя е била обикновенна медицинска сестра,бе пич--по средно от това какво искате............
94
1
 
3
 
! Отговори
Т.Т. преди 9 години
До ЧифутинТова за минималната заплата са пълни глупости--пояснявам--позната която е работила медицинска сестра,излезе на пенсия на 45 год.Пенсията и е 14800р.+3600 губернаторски+2200 воени(защото всички мед.лица са воено задължени)=20600р/47евро=438евро---А минималната заплата НЕ може да бъде по малко от пенсията......Стига писахте простотии......
93
9
 
5
 
! Отговори
Чифутин преди 9 години
До Змей от ДахомейЩо наричате терористите "опълченци"???
92
9
 
6
 
! Отговори
Чифутин преди 9 години
До 130КОЛКО ДУШИ В РЪШАТА ПОЛУЧАВАТ $1400 ЗАПЛАТА? КОЛКОТО И В БЪЛГАРИЯ! НЕ ПРОЦЕНТНО, А ТОЧНО ТОЛКОВА КАТО БРОЙКА. КОЕ Е ПО-ЕВТИНО? *** НЕ В МОСКВА, А В КОЙТО И ДА Е КРАЙ И ОПИТАЙ ДА ЖИВЕЕШ С 5800 РУБЛИ. ТОЛКОЗ ИМ Е МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА. И НЕ МИ ГОВОРИ ЗА МОСКВА - МОСКВА Е 10 МИЛИОНА, НА ФОНА НА 143. ТО И В СОФИЯ СРЕДНАТА Е 1800ЛВ, АМА СОФИЯ НЕ Е БЪЛГАРИЯ!!! НО ЗА РАЗЛИКА ОТ ТОВА Е 2 МИЛИОНА ИЛИ ОКОЛО 38% ОТ НАСЕЛЕНИЕТО!
91
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Змей, на руснаците не им трябва повече от 30 000 военен персонал за да направят Украйна удобна за логаритмуване от опълченците. И логаритмуването няма да продължи повече от 40 дена. Нали знаеш каква любов изпитват рускоговорящите украинци към полскосмърдящите...
90
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До банкерРублата и за тоалетна хартия не става, драска :D-----------сигурно е направена от военен картон, за по здрава :)
89
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Еврейския *** съюз и Нато отиват на майната си, *** безродни, вашият началник Сорос го каза, а той знае, защото е стар мошенник, а между другото е говорител на Родшилдови, така че знае.
88
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
5. С по - малко от една месечна заплата от всички руснаците могат да платят външнния дълг на държавата си, докато при другите държави варира от 1 до 2 години. 6. Поради ранната смъртност имат сравнително младо население и нямат много пенсионери. 7...8...
87
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не знам как калкулирате БВП на Русия. Но да вземем за пример:1. Енергията е между 4 - 12 пъти по евтина за крайния потребител от тази в западна европа. 2. Стоките за ширпотреба са чувствително по - евтини. 3. С 1400$ средна месечна заплата в Русия можеш да си позволиш доста неща, дето не можеш си ги позволиш с 2000$ извън нея. 4. От колко години сме заедно с Европа и не можем стигна и 800 лева средна заплата.
86
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Който и да сложат начело на ЕС, зад него няма армия, следователно Лавров винаги ще е отгоре. Европа и НАТО трябва веднага да започнат прехвърляне на войски в Украйна, след което да се изрови триметров ров по границата с Русия. Това е програма минимум, иначе Путин ще докара цялата азиатска *** да партизанства из Украйна, докато неговата армия седи в готовност да се намеси ако работите тръгнат зле.
85
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 121На *** и алкохолик им желая от сърце само 1 - бавна и мъчителна смърт!