"Колкото и успешни да сме в индивидуален план, не бихме могли да се възползваме истински от плодовете на развитието и прогреса, ако живеем в несигурна среда", подчерта в изказването си пред Общото събрание на ООН българският външен министър Николай Младенов, съобщи дирекция "Информация и комуникация" в МВнР.
"България ще продължи активно да допринася за постигането на разбирателство на Балканите. Защото ние сме убедени, че нашата роля в Югоизточна Европа е да търсим допирни точки между хората, а не да ги разделяме, да търсим решения, а не да стоим отстрани", допълни Николай Младенов.
"България днес обединява в себе си традициите на християнството, мюсюлманството и юдаизма. Това е нашето богатство", каза Николай Младенов.
Той припомни случая с българските медицински сестри в Либия и опита на режима на полковник Кадафи да превърне българските медици в изкупителна жертва на своя провал.
Николай Младенов призова световната общност да подкрепи създаването на жизненоспособна и демократична Палестинска държава на Западния бряг и в Газа.
"Палестина, като дом на палестинския народ, и Израел – домът на израелския народ, трябва заедно да гарантират, че всички етнически и религиозни групи имат пълни права, защитени от закона", заяви българският външен министър.
От трибуната на световната организация той призова израелци и палестинци да пристъпят към преки преговори като единствен път към установяването на мир в региона.
Преките преговори трябва да се основават на взаимно доверие и зачитане на легитимните интереси и на двете страни.
"Нашият свят днес се сблъсква с предизвикателства, които ще формират утрешния ден. Ние трябва да бъдем в състояние да посрещнем тези предизвикателства смело, с ясна визия за бъдещето и да се справим с тях като една глобална общност на нациите", заяви в заключение Николай Младенов.