Над половин милиард лeвa ĸъм ĸpaя нa мapт e paзмepът нa нeoбcлyжвaнитe ĸpeдити, изтeглeни oт дpyжecтвa, cпeциaлизиpaни в ĸpeдитиpaнe, сочат данните нa БHБ. Toвa e cĸoĸ c цeли 25,8% cпpямo cъщия пepиoд нa минaлaтa гoдинa. В предаването “Българтия сутрин” кредитният експерт Тихомир Тошев заяви, че няма никаква регулация на пазара на бързите кредити.
"Ако имаше регулация, както например БНБ сложи рамка за ипотечното кредитиранЕ, при бързото кредитиране няма рамка. Всеки ден имаме поне едно запитване на клиент, който вече е влязъл в дългова спирала с 5, 10, 20, 30 бързи кредита, изтеглени. Не можеш да даваш на един клиент пети кредит, след като си видял, че има четири”, на мнение е Тошев.
Той посочи, че първите кредити най-често се теглят, за да се погасят първите два-три. "След десетия виждаш, че не можеш. Теглиш, докогато ти дават, защото си влязъл в дупка. Голяма част от тези кредити няма да бъдат събрани. Това че няма да бъдат събрани не са проблем за фирмите за бързи кредити, защото с това оскъпяване, с което работят, печелят предостатъчно, за да могат да си покрият загубите. Трябва регулация", категоричен е кредитният експерт.
Как да избегнем дълговата спирала?
"Трябва да има лимит на сумите, които можеш да изтеглиш спрямо доходите, които доказваш. Не трябва да се дават кредити без възможността да докажеш никакви доходи. Повечето фирми правят анализи. Трябва да се ограничат сумите, които трябва да се дават с такова оскъпяване. Не може да даваш 10 000 лв. с 200% лихва. Засега нищо не се прави в тази посока. Надявам се, ако влезем от 1 януари 2026 г. в Еврозоната, и ЕЦБ да изисква от нас по-сериозно законодателство в тази посока", подчерта Тошев пред Bulgaria ON AIR.
Ако имаме чиста кредитна история и официален доход заплата, ще получим банково кредитиране, обясни Тошев и добави, че е добре хората, готови да изтеглят кредит, трябва да се обърнат първо към банката, защото лихвените проценти по банковите потребителски кредити са едни от най-ниските в Европа - между 5 и 7%.
Според него още през първите седем години трябва да започне да се обяснява на детето какво са парите, как се изкарват, как да се спестяват.
"В училището финансовата грамотност е слабо застъпена. Живеем в свят на изкушения. Трябва да сме емоционално по-устойчиви", посъветва Тошев и допълни, че пазарът при ипотечното кредитиране продължава да е много активен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.