Самите те са жени, но смятат феминизма за престъпление и проповядват, че задачата на жената е една: да си стои вкъщи, да слуша мъжа си и да ражда деца. В ислямски Иран жените, които се борят за правата си, живеят опасно, пише "Дойче Веле".
"Равнопоставеност на половете ли? Та това е противоконституционно", казва Мино Аслани. Командирката на женско подразделение на ислямските милиции "Басидж" е възмутена от "феминистката активност" при управлението на президента Хасан Рохани. Аслани призовава консервативното правосъдие да сложи край на стремежите за постигане на равнопоставеност, защото това не подхождало на едно ислямско общество.
Подразделението на Аслани е нещо като неофициална тайна полиция, подчинена на религиозния водач аятолах Хаменей. Задачата ѝ е да следи дали жените в Иран спазват законите на шериата. А според тези закони жените са безгласни букви в обществото. Всички важни решения се взимат от бащите, от съпрузите или от държавата. Например дали една жена има право да пътува, да следва, да работи, да се омъжва. Дори облеклото е строго регламентирано.
За да бъде променено това положение, са необходими политически решения. "Но участието на жените в политиката е нежелано. Все още ни преследват заради миналогодишната ни кампания", разказва Мариам в интервю за Дойче Веле. Тя е една от активистките, които преди парламентарните избори през февруари 2016 г. подеха кампания под мотото "Да сложим край на мъжкото лице на парламента!". Основното им искане - женска квота от минимум 50 мандата в 289-местния парламент - си остана обаче нереализирано.
Бащи, които се женят за осиновените си дъщери
"С добре организираната си кампания активистките все пак постигнаха нещо много важно: осуетиха избирането на някои депутатки, които през последния законодателен период не само подкрепяха, но дори сами предлагаха решения, които ограничаваха свободите на жените", казва Мансурех Шояе, една от лидерките на иранското женско движение и съоснователка на сайта "The Feminist School". На няколко пъти властите я арестуват заради нейната дейност. От 2009 година Шояе живее в чужбина, откъдето "захранва" женското движение в Иран с нови идеи и инициативи.
"Преди последните избори активистките провеждаха разяснителна работа сред избирателите и избирателките, като им посочваха кой какви закони е подкрепял", обяснява Шояе и посочва конкретен пример: консервативната депутатка Фатеме Алиа, отявлена поддръжничка на бившия президент Махмуд Ахмадинеджад, застъпва мнението, че жените трябва да си стоят вкъщи, за да се грижат за мъжете си и за възпитанието на децата.
Алиа е депутатка цели три законодателни периода, в рамките на които подкрепя почти всички оспорвани промени в законите. Към тях спада забраната за доброволна стерилизация, която е сред най-често използваните методи за предотвратяване на нежелана бременност. Алиа подкрепя дори закон, който разрешава на бащите да се женят за осиновените си дъщери. "Активистките изпратиха г-жа Алиа вкъщи, за да може да изпълнява там задълженията си на предана съпруга", казва с усмивка Мансурех Шояе по повод осуетеното преизбиране на консервативната депутатка.
Заради едно ръкостискане
В сегашния ирански парламент има 17 депутатки. Звучи малко, но е два пъти повече в сравнение с предишния законодателен период. На последните избори за депутатско място са се кандидатирали общо 1234 жени, но повече от половината са били директно отхвърлени от иранския Съвет на пазителите. Съветът е част от правителството и преди избори винаги дава своята оценка за идеологическата квалификация на кандидатите. Но наблюдението продължава и след изборите.
Мино Халеги, която бе избрана като трети депутат от град Исфахан, трябваше да върне мандата си. Причината: Съветът на пазителите сметна, че е прегрешила, тъй като по време на командировка в чужбина се ръкувала с мъж.
Дори президентът Рохани не беше в състояние да промени това решение. Въпреки всичко обаче парламентарните избори бяха победа за реформаторите около умерения Рохани, който се застъпва за равнопоставеност и повече права за жените, особено в политиката. Така например е красноречив факт, че неговата вицепрезидентка Шахиндохт Молаверди, която отговаря за въпросите на жените и семейството, е член на женското движение в Иран.
"Феминистка кучка"
Юристката Молаверди си е поставила за цел да създаде повече работни места за жени. Иска също така да подсигури по-добре самотните майки и настоява за по-силно участие на жените в политиката. А в момента подкрепя една инициатива, която цели да забрани сключването на брак с момичета, които са под 13-годишна възраст. Заради всичко това Молаверди е една от най-мразените личности в консервативните кръгове. Техни вестници дори я нарекоха "феминистка кучка".

Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Времето в понеделник: Облачно с превалявания и температури до 23 градуса
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Нумерологична прогноза за 18 май
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации