Страните от Г-20 обсъдиха начините за подпомагане на най-бедните държави, включително въвеждането на данък върху финансовите трансакции, който започва да придобива очертания въпреки опозицията на някои големи сили, предаде Франс прес.
С поглед към предстоящата в началото на ноември в Кан среща на върха на Голямата двайсеторка министрите на финансите и на развитието на страните от групата обсъдиха приоритетите на френското председателство.
Това бе първата по рода си среща с участието на министрите на финансите и на развитието от Г-20. В заключителната декларация на заседанието, проведено в рамките на годишните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и на Световната банка (СБ) във Вашингтон, бе обявено спешното създаване на регионален хранителен резерв в Западна Африка.
Целта е да бъдат съкратени сроковете на мобилизиране на международната общност при евентуални кризи. Страните от Г-20 призоваха за трайни усилия за борба срещу глада в Африканския рог, в източната част на континента.
Дебатите на срещата бяха белязани от спорове за финансирането на развитието. Франция, поддържана от Германия и още няколко европейски страни, настоява за въвеждането на данък върху финансовите трансакции.
Англо-саксонските държави обаче са против. В резултат въпросът за финансирането не бе споменат изобщо в заключителната декларация.
Въвеждането на такъв данък получи неочаквана подкрепа от Бил Гейтс, доскоро скептично настроен към идеята. Бившият шеф на софтуерния гигант "Майкрософт" отбелязва в доклад, че подкрепата на всички страни не е задължително предварително условие.
Съединените щати вече обявиха, че ще бойкотират такъв данък. Европейската комисия от своя страна даде да се разбере, че може да предложи въвеждането на данъка от 2014 г.
МВФ и СБ препоръчаха на държавите от Г-20 да облагат с данъци емисиите на въглероден диоксид и горивата за морския и въздушния транспорт, за да си осигурят средства за борба срещу промените в климата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
БАБХ с нови правила за млякото - контролът вече няма да е по границите
Хороскоп за 20 юни 2026: Успехи за Овните, Лъвовете да внимават
Жега над страната: Температурите скачат до 33°
Трансферна офанзива в ЦСКА: Работят по привличането на двама класни играчи
Левски уреди четвърти нов, ето кога идва
ЦСКА започва летните контроли срещу словенски новак, чака се дебют на Жоел Цварц
Левски близо до трансфер на косовски национал за 1 млн. евро
Парагвай изхвърли Турция от Мондиал 2026, исторически червен картон беляза мача
Германия - Кот д'Ивоар
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Brigadeiro - бразилски бонбони
Нумерологична прогноза за 20 юни
Пухкав кекс с маскарпоне и кафе
Виц на деня - 20 юни
Времето във Варна на 20 юни 2026
Нов провал за Турция на Мондиала
Честваме паметта на преподобния Наум Охридски и на свети Калист, Цариградски патриарх
Зеленски: Преговорите с Русия може да се подновят
Победи за САЩ, Мароко и Бразилия на Мондиала
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита