Голяма част от Европа е обхваната от гореща вълна, най-силната от 2005 във Франция, предаде Франс прес. Лондон се готви за най-горещия ден от 1976 г., а Португалия се бори срещу пожар, взел човешки жертви.
Във Франция горещините, най-силните от 12 години, започнаха в неделя и се очаква да продължат и утре. Днес се очакваха температури от 37 градуса. Един човек беше открит удавен вчера след опит да се освежи в река Лоара.
Властите оповестиха безплатен телефонен номер за спешни обаждания и взеха мерки за защита на най-уязвимите граждани. Парковете в Париж и предградията му са отворени по всяко време на денонощието. Шофирането е ограничено. Земеделците са неспокойни, защото две трети от подпочвените води вече са на анормално ниско равнище.
Над 1000 португалски пожарникари продължават борбата с пожара в централната част на страната. Огнената стихия в района на Педрогау Гранде отне живота на най-малко 64 души, 157 бяха ранени. Това е най-тежкото бедствие в съвременната история на Португалия.
В Испания се очаква жегите, започнали в четвъртък, да продължат поне до неделя с температури, достигащи до над 40 градуса. Близо до Мадрид студенти бяха отведени в морга, за да са на място с по-студен въздух.
В британската столица Лондон се очакват температури от 34 градуса. Днес може да се окаже най-горещият юнски ден от 1976 г. и дори организаторите на известните конни надбягвания в Аскот обмислят да се откажат от изискванията за строг дрескод.
В Холандия се очаква утре термометрите да отбележат над 35 градуса. В понеделник започна прилагането на план за борба с ефекта от горещините при възрастните хора. Технически проблеми нарушиха движението на влаковете.
В Белгия железниците работят в летен режим. Земеделските производители се опасяват от сушата, продължаваща няколко месеца, припомняйки за 1976 година.
Италианските метеорологични служби очакват през идните дни най-тежката гореща вълна от 15 години насам с температури, надхвърлящи нормалното за сезона с осем градуса, достигайки 39 градуса в Милано. Това ще утежни ситуацията с водните резерви, имайки предвид, че шест месеца валежите са намалели с една трета.
В Австрия се очаква термометрите да останат около 35 градуса най-малко до следващата сряда. Земеделските производители са притеснени, както и пожарникарите, а популярните барбекюта във виенските паркове са забранени до второ нареждане.
Швейцария очаква през идните дни температури над 30 и дори над 35 градуса. Не се очаква обаче да бъде счупен рекордът от 2003 година.
Гореща вълна засегна и Сибир. Очаква се днес в Красноярск да бъдат отбелязани температури до 37 градуса, но в Мурманск вали сняг.
За момента Гърция и Балканите не са засегнати от горещата вълна, отбелязва АФП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Страхът от икономическите отражения от конфликта в Близкия изток помрачи Wall Street
Кадър на деня за 3 юни
Фед: Инфлацията продължава да се ускорява в голяма част от САЩ
Nissan преговаря с китайската Chery за споделяне на британски монтажен завод
Защо ЕС закъснява с реакцията си в Сърбия?
Енергийната връзка с Китай се превръща в примка за Русия
Рецепта за хлебчета на тиган със зехтин и розмарин
Рецепта за сьомга в еър фрайър с топла картофена салата
Истината за кафето: Защо невинаги ни помага срещу умората
3 зодии навлизат в силен период до 12 юни заради Юпитер и Венера
Късна емисия
Скандал в Милано: Разследват трудова експлоатация на индийци
Тотално подмладена Италия удари Люксембург в дебюта на Балдини
Вижте кога теглят жребия за Първа лига
Скрит фаворит за титлата? Коболи с първи полуфинал в турнири от Шлема
ОФИЦИАЛНО: Бразилец за 1 500 000 евро в Левски! + ВИДЕО
Нов сензационен трансфер! ЦСКА взима звезда на ЦСКА 1948
Започна се! Левски уреди първи нов за 1,5 млн. евро, иска още една звезда от същия отбор
Поверия за ангелската дата 6/6
Таро карта за 4 юни, четвъртък
Орехов щрудел по австрийска рецепта
3 зодии с късмет с парите до края на юни 2026
Весела Бабинова се омъжи за Владимир Зомбори
Дневен хороскоп за 4 юни, четвъртък
Хванаха мъж с 1 кило кокаин до училище в София
Предупреждават за интензивни валежи и гръмотевични бури в 13 области утре
Тръмп идва в Турция за среща на върха в НАТО
Още един бивш национал се включва в Мача на надеждата
УЕФА с огромно признание към Лудогорец
Демерджиев: Невзоров не е единственият заподозрян по аферата „Баба Алино“
НАСА потвърди: Огнена топка от метеор е преминала над Нова Англия
Използват „Боинг 737“ за симулация на лунна гравитация
Живи организми са открити в 5300-годишната мумия на Йоци
Muon Space представи сателитна платформа от клас Starship за орбитални центрове за данни
НАСА търси обяснение на мистериозен сигнал от Слънцето, продължил 19 дни
На Церера са открити следи от древен солен резервоар: Възможен ли е животът там?