Призив за помощ на жените в Афганистан. Редица активисти използват социалните мрежи, за да повдигнат въпроса за риска от нарушаване на правата на жените, след като талибаните поеха контрола над страната, предава Bulgaria ON AIR.
Носителката на Нобелова награда - Малала Юсуфзаи беше сред първите, които изразиха тревога за бъдещето на жените в Афганистан. Самата тя е белязана завинаги от жестокостта на талибаните. На 15 години бойци на ислямистите в Пакистан я прострелват в главата, заради борбата ѝ момичетата да получат образование.
"Дълбоко разтревожена съм за жените, малцинствата и защитниците на човешките права. Глобалните, регионалните и местните сили трябва да призоват за незабавно прекратяване на огъня", пише тя в профила си в Twitter.
През последните 20 години жените в Афганистан водеха битка за зачитане на човешките им права. И промяна на места, които не бяха под контрола на талибаните, имаше. Жените участваха в политическия живот, заемайки постове в правителството и в местната власт. Други преподаваха в университета в Кабул или работеха в медиите. Сега обаче властта над цялата страна отново е в ръцете на талибаните. Според мнозина репресиите няма да закъснеят.
"Всички тези жени, които току-що са завършили, всички момичета, които са започнали училище и имат дипломи в ръцете, и амбиции в очите - целият този талант ще бъде пропилян. Вече получаваме съобщения за жени и момичета, които отиват в университета или на работното място, където им се казва да се прибират вкъщи", коментира писателката Надя Хашими.
На първата си пресконференция талибаните заявиха, че ще дадат права на жените, които обаче трябва да са в съответствие със законите на шериата. Това само по себе си означава ограничение на свободите, коментират още активисти.
Опасенията са, че ислямистката организация ще се върне към практиките си от 90-те години, когато жените бяха публично екзекутирани, не можеха да излизат без придружител и бурка и нямаха право на образование.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 записа осма поредна седмица на ръст
Илия Кръстев: Причините за инфлацията у нас са породени от грешни политически решения
Собственикът на Zara залага на диверсификация и изкуствен интелект за растеж
Uber обмисля пълно придобиване на Delivery Hero
П. Димитров: Зависимостта на Москва от Пекин расте, включително и по проекта „Силата на Сибир 2“
Нови правила за зелените карти може да оставят хиляди извън САЩ
5 зодии с най-добър хороскоп на 23 май 2026 г. - Вселената им носи късмет
Обявиха бедствено положение във Велико Търново, има готовност за евакуация заради валежите
Църковен празник на 23 май - забрани, поверия и традиции
Как да поддържаме мозъка си във форма
Рецепта за сладка баница с боровинки и орехи
Левски на финализира топ трансфер, на „Герена“ напират и за трио от клуб от Първа лига
Хаджиевски каза дали ще остане в Спартак Вн
Световен шампион с Германия приключва с футбола, става собственик на клуб на българин
Спортът по телевизията днес, 23 май
Мондиал 1954: "Чудото от Берн" - ФРГ е Световен шампион
Мачовете по телевизията днес, 23 май
„Картие. Мечтата за диаманти“ от Софи Вияр
Нумерологична прогноза за 23 май
Киноа с грах, моркови и зелени зеленчуци
4 ползи от алкалната вода (и как да си я приготвим)
Дневен хороскоп за 23 май, събота
Женски хороскоп за юни 2026
Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Чудото стана! Спартак Варна остава в елита
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята
7 скрити заплахи: Какво се случва с човешкото тяло в космоса
Разсекретените файлове за НЛО: Учен коментира липсата на доказателства