IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Иран и Русия започват военноморски учения

Иран се стреми да засили военния си капацитет след 12-дневния конфликт с Израел

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Иран и Русия започнаха съвместно военноморско учение в Каспийско море, което граничи с двете страни и се намира между Източна Европа и Централна Азия, съобщават иранските медии, цитирани от Newsweek.

Военноморските учения изпращат послание за сътрудничеството между иранските и руските въоръжени сили към Съединените щати седмици след като те се присъединиха към Израел в атаката срещу ирански ядрени обекти.

Иран се стреми да засили военния си капацитет след 12-дневния конфликт с Израел, по време на който САЩ нанесоха удари по ключови ядрени обекти. Застоялата дипломация увеличи рисковете от подновяване на конфликта, тъй като Техеран потърси подкрепа от Русия и Китай, за да противодейства на военния и икономически натиск на САЩ.

Съвместното учение за морско спасяване и сигурност, с кодово име CASAREX 2025, включва участието на иранския флот, военноморските сили на Корпуса на стражите на ислямската революция, Командването за правоприлагане на Ислямска република Иран и военноморските сили на Руската федерация, според полуофициалната информационна агенция Tasnim.

В понеделник информационна агенция Mehr публикува снимки на това, което според нея е корабът SB738 на руския флот, влизащ в Каспийско море 2025, за да се присъедини към учението, организирано от иранския флот.

Миналата седмица иранският външен министър Абас Арагчи се срещна с руски и китайски представители на форума за сигурност на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), където призова за единна опозиция срещу военните действия на САЩ и настоя за по-задълбочена стратегическа координация.

По-рано тази година, санкционираните от САЩ Иран и Русия задълбочиха връзките си с отбранителен пакт, обхващащ съвместни учения, споделяне на технологии и координация срещу общи заплахи, но без клауза за взаимна отбрана. Китай също се очертава като водещ кандидат за предоставяне на съвременни оръжия , които биха могли да помогнат на Техеран да възстанови възпиращата си система.

През юни седем американски стелт бомбардировача B-2 пуснаха противобункерни бомбардировачи GBU‑57 върху иранските ядрени обекти Фордоу, Натанз и Исфахан. Командирите на иранската армия предупредиха както Израел, така и САЩ за „смазващ“ отговор на подновени атаки.

Иран се е съгласил да проведе разговори през следващата седмица с Германия, Франция и Великобритания, за да обсъдят ядрената си програма, съобщи германски дипломат пред Newsweek.

Ислямска информационна агенция (ИРНА): „Събитието ще се проведе под мотото „Заедно за безопасно и сигурно Каспийско море“. Основната цел на операцията е да се засили морската безопасност и сигурност, като същевременно се насърчи по-голямо сътрудничество между военноморските сили на тези страни.“

Главният говорител на Министерството на отбраната Шон Парнел в изявление в събота: „На 18 юли министърът на отбраната Пийт Хегсет прие израелския министър на отбраната Израел Кац, за да го поздрави за забележителното представяне на Израел в 12-дневната война, което проправи пътя за оглушителния успех на операция „MIDNIGHT HAMMER“.

Учението ще продължи три дни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата