IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Моловете в Русе - търговски джакпот или строителни недоразумения

Отливът на румънските купувачи пресече опитите Русе да стане "Меката" на моловете

На мястото на избуялата флора трябваше да се намира Мол Галерия Русе. Снимка: Деян Йорданов

На мястото на избуялата флора трябваше да се намира Мол Галерия Русе. Снимка: Деян Йорданов

Преди кризата Русе трябваше да стане българската Мека на моловете. Градът разчиташе на потока от румънски туристи и купувачи, които преминаваха Дунав в търсене на по-евтини стоки, и се превърна в строителна площадка за големи търговски центрове.

Русе обаче така и не успя да стане българския рекордьор по концентрация на търговско-развлекателни комплекси. Мол-треската в града постепенно се превърна в мол-криза.

Строителството на някои от големите проекти е отдавна замразено и без изгледи някога да започне. Инвеститорите на други търговски центрове в града пък решиха да опитат да ги отворят, но моловете буквално са полупразни, а голяма част от търговците, наели площи в тях, изнемогват.

Цените от двете страни на Дунава силно се сближиха в последните години и румънците от градовете в близост до границата спряха да правят редовните обиколки из Русе.

От друга страна силната обезценка на леята в разгара на кризата също спомогна за пресичането на потока от пазаруващи румънци. Масло в огъня наливаха и високите такси на Дунав мост, които бяха намалени едва през миналата година.

В момента в Русе функционират моловете Royal City Center, Мол Русе и Мега Мол Русе, като заетостта в последните два не е особено висока.

Останалите проекти – Гранд Плаза, който включва и многофункционална спортна зала, Мол Дунав и Мол Галерия Русе, са замразени.

Как изглеждат днес проектите за русенските молове вижте в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата