Имаше ли на първия в демократичната ни история референдум обществено мнение? Имаше ли средностатистическият гражданин лично мнение? Беше ли уважено мнението на тези, които изразиха такова или за кой ли път голяма част от сънародниците ни си казаха " Той не мисли като мен - това може да означава само едно нещо, а именно че той е пълен простак" ? И тъй като тези и много други въпроси силно ме заинтригуваха, реших и аз най-сетне да си направя блог и да споделя впечатленията си от първия вот, в който имах конституционно право да участвам. И така след като преди 2 месеца навърших "достолепните" 18 години, установих че вече интересът ми към политиката преминава на едно друго ниво. Вече имам правото да изразявам своето мнение, като дам гласа си за кауза, в която вярвам. И все пак си казах, че може би моето мнение не е правилното мнение. Поради тази причина реших, че трябва да се информирам допълнително. Четох статии, гледах дебати и тн. Единственото отличаващо участниците в дебатите от участниците в пазарски скандал бе тяхното облекло, но това май е друг въпрос.
Не знам дали се информирах достатъчно, мисля че да, но знам че първоначалното ми мнение не се промени изобщо и аз реших, че ще кажа "Да" на развитето на атмна енергеника, чрез изграждането на нова атомна електроцентрала. Разбира се, четейки коментари по въпроса прочетох доста интересни изказвания и дори научих нови неща за себе си.
Прочетох, например, че хората, които ще гласуват с "Да" са само ниско интлигентните, тези на възраст над средната и тези от малките населени места. Веднага започнах да си мисля, дали отговорям на критериите....После обаче се замислих по въпроса какво всъщност им има на старите хора и на тези които не живият в областните градове. Нима тяхното мнение е по-маловажно от нашето? И така си останах засегната от думите на привържениците на "НЕто", които ме изкараха толкова глупава, колкото и сама не съм се изкарвала, а по принцип съм доста самокритична.Отново се убедих, че чуждото мнение е нещо, което не се уважа в родината ни, а може би и не само в нея. Но аз все пак уважавам, тези които казаха "Не", въпреки че не съм съгласна с тях. Уважавам ги защото както ние, които гласувахме с "Да", така и те имаха ясна гражданска позиция и я заявиха, чрез гласа си.
Но както и да е, за и против се говори много, затова няма да говоря за цени и разни други цифри. Всички чухме и видяхме по телевизите много хора защитаващи и двете позиции. Но тук си говорим за мнението. А какво да кажем, за това че близо 80% от българските граждани, имащи право на глас, нямаха такова. Тях вече не мога да кажа, че уважавам.От управляващата партия заявиха, че тези хора на са отишли да гласуват, защото защитавали, разбирате ли, тезата против. Бих нарекла това изказване само с една дума - спекулация. Ако наистина, това е така не би ли било по - логично тези хора да идат и да си кажат по едно "Не", за да могат да бъдат сигурни, че следващото правителство няма да реши, че ще е "За" АЕЦ Белене.
Истината е, че тези хора не са нито с "Да", нито с "Не", те са с "Не ми пука". Очевидно беше, че на хората не им дремеше изобщо какво ще става с атомната енергетика. Всъщност на голяма част от тях не се интересуват изобщо от това, което се случва в страната. "Аз не се интересувам от политика" - изказване, което се чува все по-често, особено сред младите хора. Но те иначе обичат страната си и ги е грижа за бъдещото и..... Все пак са дали one like = one respect на Ботев и на Левски във фейсбук, та даже са си ги споделили на "дувара". Но иначе за референдума той е хубаво нещо, защото на учениците малко ваканцийка, ама е и лошо нещо защото по БНТ не пуснаха "Под прикритие"(Тук трябва да вметна, че и аз имам голямо желание да видя епичната сцена с Джаро, Иво и самурайския меч и изгледах трейлъра не знам колко пъти, но все пак редно ли всякакви такива малки неща като 1 ден ваканция или любимия ни сериал да бъдат поставяни пред въпроси засягащи пряко държавата ни).
И млади, и стари трябва да имаме мнение по такива въпроси като вчерашния, защото от тях зависи развитието на България в дадена област и до голяма степен и бъдещето на народа. Да, общественото мнение е важен фактор в демократичните общества.......Днес близо 80% от българите решиха не само да не бъдат демократични, но и да не бъдат общество. Като за един по - оптимистичен финал е добре да се отбележи, че 29% от гласувалите са казали, че са изразили мнение, а не просто са гласували за някоя партия.( Време е ние електоралните кретени да спрем да се делим на сини и червени и да подходим с разум към случващото се). Друг оптимистичен факт: 58% от българските студенти дадоха своя глас в допитването до народа.... Eми това е скъпи читатели (ако изобщо някой го прочете де), аз ви оставям, че трябва да ида да прочета по форумите колко умопомрачително глупава съм (Бойкопоклонниците са се изказали вече)......
С обич: Една проста, застаряваща селянка
P.S. Простете ако ядът ми е проличал в тези кривящи от тема в тема слова и е обидил някого.... Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.