IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Какъв тип управление да изберем?

Какъв тип управление да изберем?

Повреме на протестите се оформи и големият въпрос - какъв тип управление да изберем от тук нататък? Най-лесният, но със сигурност и най-опасният, е да изберем отново партия, която да продължи управлението на България, както винаги досега. Но да изберем, макар и нова партия с нови лица, крие същите опасности каквито и при старите партии - т.е. рискуваме нищо да не се промени (тук аз съм на мнение, че няма да има голяма промяна).
От това, което чета, обаче изглежда лидерите на протестите работят в правилната посока - към момента идеята за програмното правителство. За да успеем да се справим със сериозното положение, до което ни докараха разните партии и олигарсите зад тях, трябва да преминем към друг тип на управление. Трябва да се премине към децентрализация на управлението, самоуправление, доколкото е възможно и електронно правителство. Три основни неща:
1во - Промяна на Конституцията, за да узакони новият тип управление и да се предостави крайната дума в ръцете на народа.
2ро - Маха се министър-председателя - на негово място се издига Сенат, който ще се състои от експерти в различните сфери и които ще се избират от народа. Това ще децентрализира властта и значително ще намали риска от корупция. Този Сенат ще бъде най-висшата институция и в същото време ядрото на управлението. Основните две функции, които ще изпълнява са: целева - т.е. ще задават целите и програмите, който различните министерства трябва да следват и осъществяват; мониторинг - т.е. ще осъществяват контрол върху институциите и министерствата, дали работят правилно и ефективно. Членовете на Сенатът, според мен, не е нужно да са повече от 12-тина - двама специалисти по икономика (макро-микро), двама енергийни спец. (ядрен и ВЕИ), двама юристи, военен експерт, експерт по нац. и вътрешна сигурност,  експерт по развитие на технологиите, двама експерта по здравеопазване, експерт по образованието и науката, както и експерт по соц. политика. Не е нужно да има повече, тези 12-тина експерти, на високо ниво разбира се, са напълно достатъчни да очертаят основните рамки, в които министерствата ще работят и след това да контролират процеса, както и да прокарат съответните закони, ако е нужно. Тук, разбира се може да бъде и обратното - министерствата създават своите програми и цели, а Сенатът одобрява и контролира.
3то - Изземат се всички правомощия на президента - той ще бъде единствено официално лице, което ще се среща с други държавни глави, сдружения и т.н. - т.е. лицето на държавата. Особено важно, е че по този начин ще предпази до голяма степен Сенатът от пряк натиск, както отвън, така и отвътре.
При една такава картинка въпросът за партиите и народното събрание се решава от самосебе си - разпускат се. Всичко ще се решава директно от хората чрез интернет сайта на държавата. България в момента е една от държавите с най-много партии и най-много депутати на глава от населението. Мисля, че повечето хора виждаме, че с партии и депутати, които живеят на гърба на народа няма да стане - това, че на Запад става, не значи, че и тук става...
Тук, да подчертая, че не съм специалист - не знам това до каква степен може да стане, но според мен трябва да се въврви в тази насока, а не да тъпчем на едно място, като само сменяме едни с други!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата