Туморът е анормален растеж на клетки поради генетична мутация в тяхната ДНК. Раковите заболявания могат да се появят почти навсякъде в тялото. Повечето туморни образувания на хипофизата са доброкачествени. Хипофизните тумори съставляват 10-15% от всички диагностицирани вътречерепни тумори, като около 90% от тях са аденоми (вид доброкачествени тумори, които се развиват от жлезистия епител).
Хипофизните аденоми обикновено се разделят на три категории, в зависимост от техните биологични особености -доброкачествен аденом (среща се най-често); инвазивен аденом, навлизащ в околните тъкани (съставлява около 35% от случаите) и карцином - злокачествен (среща се при 0.1%-0.2%) от пациентите. Неинвазивните и несекретиращите хормони аденоми на хипофизата се считат за доброкачествени. Инвазивните аденоми могат да навлязат в твърдата мозъчна обвивка, черепната кост, а също така и в клиновидната кост. За поставяне на диагнозата се изследват хормоналните нива, като се прилагат и методи за образна диагностика (компютърна томография или магнитен резонанс).
Лечението и прогнозата при хипофизните тумори се определя от вида на тумора и от неговия размер и прогрес. Оперативното лечение се прилага често при тумори на хипофизната жлеза, то може да се съчетае и с лъчетерапия.Чрез транссфеноидална аденомектомия може да се премахне аденом, без да се засягат други части на мозъка.
Какво представлява хипофизата?
Хипофизната жлеза представлява овално тяло, разположено в ямка на черепната основа и е свързана с хипоталамуса. Има овална форма – дължина 8-10мм, ширина 12-15мм, височина 5-6 мм. По отношение на теглото си тя показва големи индивидуални различия. При мъжа тя тежи средно 0.6 г. При жените по време на бременност тя се увеличава и след раждането не се връща към първоначалното си състояние – поради това при жени с повече раждания тя може да тежи повече от 1 г. Към хипофизната жлеза се отнасят и части на хипоталамуса. Цялата субстанция на жлезата се разделя на две части - аденохипофиза (предна част) и неврохипофиза (задна част). Двата дяла на хипофизата имат различен клетъчен строеж и произвеждат различни хормони.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в
Google News Showcase.