Котка на каишка. За мнозина все още това звучи екзотично по различни причини. Идва обаче моментът, в който всеки мит е успешно развенчан и именно за това ще ви разкажем днес в "Без будилник". Сигурни сме, че някои от вас са я разпознали от пръв поглед. Други ще я срещнат за първи път, но определено няма да я забравят!
Малка, пухкава, с весел характер и игриви очички. Симпатичното описание е на най-известната котка тази година – Хайди.
Мъничето е запален пътешественик и има собствен профил в социалната мрежа Facebook под името Пухкавелка Любопиткова. "Приятелите" на Хайди в профила й са вече близо 1300, а популярността й непрекъснато расте.
Тя е родена край морето – във Варна, на 20 април. Едва на 20 дни е поверена на грижите на стопанина си Данаил Нешев, който грижливо заснема всичките й приключения.
Че Хайди ще бъде "приключенка" си проличало веднага, разказва Данаил. Пътуването с кола от Варна до Горна Оряховица, където живее, не й направило никакво впечатление и сладко спяла.
На тази крехка възраст стопанинът й я хранел със спринцовки с мляко. Според него така тя се е привързала много и за нея той е като родител.
Философията на Данаил е за "творене на красота". Това е причината "да показва" Хайди – за да влезе нещо красиво в живота на хората, а не за да я излага като маймунка на панаир.
За да я запази от нездравословна популярност, той публикува снимките й обикновено след края на пътуването.
Двамата пътешественици не страдат от растящата си известност. "Излъчването и характерът ми са такива, че хората интуитивно преценяват докъде могат да си позволявт да влязат в личното ми пространство", казва Данаил.
Направил профил на Хайди в социалната мрежа и за да разчупи стереотипа, че котката е само домашно животно и "едва ли ли не е някако чудо и мъчение за животното да го изкарваш навън".
"Котките са много умни същества, които разбират кой е стопанинът. Аз я защитавам навън от различни опасности и тя усеща това", убеден е той.
При едно от последните им посещения в Шумен малката пътешественичка била настанена в кошчето на детска количка, а стопанинът й се заговорил с други хора. По едно време, както се разхождали, видял, че Хайди я няма. Били на Шуменското плато и можело тя да е навсякъде.
Но всъщност търпеливо го чакала близо до колата. Щом я повикал, Хайди веднага тръгнала към него.
Данаил казва, че внимава много, когато двамата са извън дома си. Повечето време Хайди е на каишка, защото навън има много кучета, които са реална заплаха за нея, обяснява той.
Макар да изглежда обратното, малката пухкавелка съвсем не го придружава във всички пътешествия, защото има и неподходящи за нея – например много се пътува или няма къде да се настани.
Данаил признава, че е по-трудно да научиш котка да се разхожда на каишка, отколкото куче, защото тя има свои посоки и сама решава накъде да поеме.
"Все още не сме го овладели напълно. Лека полека с много търпение и внимание, къде с подръпване, къде с носене, й показвам. Като излизаме от вкъщи, тя сама тръгва с мен към асансьора, влиза в него, излиза, това е голям напредък", разказва още той.
Масажист, хлебар, складкар, фризьор, шивач - Данаил е упражнявал различни професии. В момента е часовникар, готви се да учи и психология. "Учили са ме, че човек трябва да умее повече неща в живота. Направих сам ремонт на апартамента си, всичко с подръчни материали. Посланието ми е това – човек да твори красота с характера си", допълва той.
Хайди не ходи често "на работа" с него, защато в занаята му има много дребни части, а тя, като всяка любопитка, обича да си играе. Вкъщи обаче не прави бели, а се оказва, че стопанинът й е този, който "събаря и бута".
Името си Хайди наследява от своята предшественичка, също бяла и пухкава котка, която живяла 17 години. Тя пък е кръстена на малката героиня от книгата на Йохана Спири, която открива свободата и щастието високо в Алпите. Предишната Хайди също е извеждана навън с каишка, но много по-рядко.
"За тази съм си казал, че ще живее интересно и както живеят дивите котки – приключенски", зарича се Данаил.
Семейството му винаги е обичало пътешествията и това е нещото, на което до голяма степен се е посветил.
Предстои му пътуване в Карпатите, на което обаче Хайди няма да го последва, защото в хотелите не искат котки.
Признава, че не всички харесват приключенията на малката лудетина и има хора, които реагират отрицателно. Те обаче са единици в сравнение с останалите, които искрено й се радват. "Не може без негативно настроени", разсъждава философски стопанинът на Хайди.
За желаещите също да споделят живота навън със своите мъркащи любимци, той разказва за опита си.
"Трябва да се действа много внимателно, с подход и търпение, за да не отчаете животинчето от външния свят. Повечето хора нямат приятелство с животното в дома си. Те го гледат, хранят го, поят го, то си има собствен свят и те си имат своя живот. Те са просто едни съжителстващи същества, докато, когато имат някаква изградена връзка, тогава може“, обяснява той.
Същевременно Данаил учи Хайди и на самостоятелност – да може да се оправя при всякакви условия, когато той не е около нея.
А кое ще е следващото приключение на Пухкавелка Любопиткова? Изненада...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Времето в събота: Облачно, с валежи и температури до 17°
Хороскоп за 4 април: Козирозите да внимават със сметките, а Рибите с непознати
Честит Лазаровден! Поверия и обичаи на празника
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
ПСЖ крачи към поредната си титла във Франция
Атлетико Мадрид - Барса
Ще има ли ново уволнение? Критични дни за Христо Янев и ЦСКА
Берое - ЦСКА
Бивол – Бетербиев III: Експертът на Boec.bg посочи фаворита
Роналдо го направи отново, заби два и стигна до кота 967
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Честваме Лазаровото Възкресение или Лазаровден
Астронавтите от "Артемис 2" вече са на половината път до Луната
Днес изтича срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век