Скандал се развихри още в началото на днешното заседание на Народното събрание. ГЕРБ се възмутиха от „гнусния“ акт на “лицето“ Делян Пеевски, след като вчера депутатът от ДПС влезе в остър спор с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов от парламентарната трибуна по време на дебатите преди гласуването на кабинета "Орешарски".
Разправията започна, след като Цветанов разкри, че като вътрешен министър имал среща с главния прокурор, на която обвинител номер 1 довел със себе си и Пеевски. Народният представител от ДПС веднага му отговори със закана: "Вие вадите много лъжи, но тепърва ще излиза с колко криминални лица сте се срещали. Това ви го обещавам! Но аз няма да се занимавам с вас, правораздавателната система ще се занимава с вас”.
В декларация от парламентарната трибуна Цвета Караянчева възрази срещу “безпрецедентното унизяване и поругаване на българското Народно събрание“. Вчера депутатът от ДПС Делян Пеевски влезе в остра словесна разпра с ексвътрешния министър Цветан Цветанов. Според ГЕРБ Пеевски си е позволил да заплашва български депутат в лицето на Цветанов.
"Лицето Делян Пеевски пропадна дотам, че да отправя заплахи под формата на нецензурни подвиквания от първите редове на българското Народно събрание. Тази гнусна сцена се разигра пред погледите на българския президент, българския патриарх, представителите на вероизповеданията и чуждестранните посланици в България", заяви Караянчева от трибуната.
"Очевидно е, че нервите на новите управленци не издържат на напрежението още в първите дни от тяхното „управление“. Безпрецедентните заплахи, отправяни на висок глас в пленарната зала на парламента, са поредното доказателство колко опасни са тези хора за демокрацията, правовия ред и европейското бъдеще на България", отсече Караянчева.
ГЕРБ се възмутиха и от начина на водене на вчерашното заседание. Групата на бившите управляващи скочи на зам.-председателя Мая Манолова, която според тях не е изпълнила добре функциите си.
Г-жо Манолова, от страх ли позволихте подобно арогантно и гангстерско поведение в парламентарната зала или от някакво чувство на задължение към коалиционния ви партньор ДПС?, попита Караянчева от трибуната.
Тя поиска обяснение от председателя на НС Михаил Миков и другия зам.-председател Христо Бисеров. По нейни думи те също не са били на мястото си при разигралото се вчера в НС.
От ГЕРБ призоваха лидерите на парламентарните групи на БСП, ДПС и "Атака" да вземат отношение за случилото се. Караянчева се обърна и към българската прокуратура.
Призоваваме българската прокуратура да защити достойнството си, като се разграничи от изявленията на лицето Делян Пеевски, което от парламентарната трибуна отправяше заплахи за съдебна разправа, заяви Караянчева.
Тя припомни и скандалите около името на депутата на ДПС и репутацията му в доста емоционалната си декларация.
"Господа прокурори, ще позволите ли един „български депутат“ да се изживява като ваш говорител или адвокат пред българското общество? Господа прокурори, моля да реагирате на словесните изблици на лицето Делян Пеевски, за да разсеете дори и най-малките съмнения, че българската прокуратура е зависима или управляема от едно лице със спорна репутация", ядоса се тя.
След като ГЕРБ приключиха с декларацията си, последва вълна от реакции въпреки призива на шефа на парламента Михаил Миков да не се влиза в серия от лични обяснения. Мая Манолова обаче веднага взе думата.
"Мога да бъда обвинена във всичко друго, но не и в страхливост. Не съм страхливец и го доказах по време на предишното управление. Неведнъж съм била обект на неговите заплахи. Защо тогава не се разграничихте от господин Цветанов?", заяви Манолова.
Тя обаче обясни, че ще направи “крачка“ и все пак се разграничи от поведението на Делян Пеевски."Наистина поведението на господин Пеевски беше неприемливо, но също неприемливо беше и поведението на господин Михов. Какъв е този двоен стандарт?", попита Манолова, визирайки депутата от ГЕРБ Цветомир Михов, който сам си взе думата.
Манолова не си спести и обвиненията към Цветанов, като заяви, че той е обидил прокуратурата.
Делян Пеевски също се почувства длъжен да влезе в лично обяснение.
Аз не говоря от името на прокуратурата, заяви Пеевски. Аз уважавам българския парламент, но вас, господин Цветанов, със сигурност не ви уважавам, заяви депутатът от ДПС.

TikTok ще плати 400 млн. долара, за да уреди дело в САЩ за поверителността на децата
Русия пак говори за прекратяване на войната в Украйна, но при отчитане на "реалиите на терен"
Войните разтърсват енергийните и аграрните пазари, захарта поскъпва заради свити доставки
Икономическите инструменти - новата линия на натиск във войната с Иран
САЩ и Канада са на ръба на търговска война след провала на преговорите за митата
Фед, ЕЦБ и АЦБ трябва да комуникират по-добре, а не по-малко
Доматите поевтиняха с над 28% за седмица, маслото и млечните продукти поскъпват
В "България сутрин" на 23 август от 9:30 часа: Може ли AI да даде правилни съвети за диета?
4 китайски зодии казват "сбогом" на трудните времена от 23 август 2026 г.
Минимално понижение на нивата на река Дунав, обстановката остава усложнена
Тежка програма и малшанс: сезонът на Локомотив (София) до момента
Левски пред уникален рекорд
Артета: Контролирахме напълно мача с Ковънтри
След здрав мач: Тиафо е на полуфинал в Синсинати
Бетис излъга баските от Сан Себастиан
Левски продава звезда, има вариант за купуване на заместник
Любовен хороскоп за 24 – 30 август 2026
Нумерологична прогноза за 22 август
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Пуешко със зеленчуци на тиган
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Преди 57 години е открит ТЕЦ "Варна"
Слънчево и горещо време в цялата страна днес
Огнеборците са реагирали на 167 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (22 август)
Виц на деня - 22 август