Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че за разлика от други избори е изключително разтревожен дали след 5 октомври България може да има правителство.
По думите му много е възможно след предсрочния вот да не се направи кабинет и това „да ни повлече в много тежка и след това неизлечима криза години наред“.
„Аз не изключвам БСП, защото казах, ако БСП ни победи, защото на 5-ти е възможно да бъдем победени от БСП, аз ще подкрепя във взимането на решения и в името на стабилността“, каза Борисов пред Дарик радио.
Според него обаче „няма как с ББЦ“, защото коалицията, която са направили, „няма как да има нито „Чисти ръце“, нито каквото и да било“.
Реформаторите в последния месец-два се държат така, че явно не искат дясноцентристка коалиция, поставяйки какви ли не условия, говорейки ежедневно само и единствено срещу ГЕРБ и затова аз съм тревожен, призна Борисов.
Ако политическите партии продължим да се държим по този антагонистичен начин, всяка отричайки всеки, аз не виждам как бихме могли да седнем с Реформаторския блок да говорим. Те няма нещо, което са казали положително за ГЕРБ, така че какво да говорим с тях, попита той.
По думите му първият законопроект, който ГЕРБ ще внесе в новия парламент, е за смяна на управителя на БНБ.
ДКЕВР трябва да бъде избиран с 2/3 мнозинство от парламента и така да бъде избран, че никой българин да не се съмнява в цифрите, които дава и за цена на ток, и за цена на вода, и за всичко, което има като ангажимент, подчерта Борисов.
Лидерът на ГЕРБ изтъкна, че всички сектори имат нужда от пари.
„Затова трябва максимум да се намали сивият сектор, да се съберат парите от приходните агенции, да се отреже малко пак от администрацията, колкото и да е болезнено, и просто да се хванем да работим повече, но всичко това минава през стабилно правителство. Няма ли стабилно правителство, няма инвестиции, падат кредитните рейтинги на държавата и оттам нататък нищо добро не ни чака“, заяви той.
Според него решението за КТБ никой не може да го даде в момента, защото за това трябва официален доклад на квесторите за реалното състояние на банката. Сиреч, тази дупка досега се говори колко е голяма – може ли да се заздравява или не може? Отговорът ще дойде оттам, допълни той.