Юристите от ГЕРБ, „Атака”, „Синята коалиция” и РЗС вече започнаха консултации за искания импийчмънт на президента Георги Първанов.
Оказва се обаче, че процедурата по предсрочно отстраняване може и да се размине на държавния глава. Това може да стане по два начина – християнски и законов.
Според първия трябва да се извини. Заместник-председателят на групата на ГЕРБ в парламента Искра Фидосова смята, че Първанов дължи извинение и на правителството, и на Народното събрание, защото навлиза в техните правомощия.
Непримиримият Волен Сидеров също се оказа чувствителен, когато става въпрос за християнски ценности. Може би, защото наскоро се дипломира като теолог, пишейки на темата „Възкресение Христово”, Сидеров прояви великодушие към Георги Първанов и увери, че щял да му прости като християнин, ако се извини за изборите в чужбина, контингента в Ирак и останалите нарушения, които е направил.
Все пак лидерът на „Атака” призова извинението на президента да бъде съпроводено с подаване на оставка.
Вторият вариант Георги Първанов да се размине с процедурата по импийчмънт е законов. Според юриста Искра Фидосова, ако той изпълни задължението си и се съобрази с решението на правителството да отзове посланиците в САЩ и Турция – вече няма да има правно основание за повдигане на обвинение срещу президента.
За повече сигурност – управляващите подготвиха декларация на парламента, която да принуди държавния глава да отзове посланиците.
Там се посочва, че дипломатите Бранимир Младенов и Лъчезар Петков нямат нито качествата, нито моралното право да представляват България пред правителствата и гражданите на САЩ и Турция.
Затова парламентът настоява Георги Първанов да се съобрази с волята на мнозинството от българските граждани и да осъществи „конституционните си задължения по чл. 86, т. 6” – да освободи от длъжност двамата дипломати.
Справка с конституцията сочи, че в член 86 точка 6 изобщо не съществува, но точка 2 казва: „Законите и решенията на Народното събрание са задължителни за всички държавни органи, организации и гражданите”.
Иначе, според Фидосова, мотивът на „Атака” за импийчъмнт е неподходящ. От думите й стана ясно, че конституционното изискване към президента да „информира Народното събрание по основните въпроси в кръга на своите правомощия” е само препоръчително.
Искра Фидосова категорично отрече, че декларацията, която депутатите ще гласуват, е вид ултиматум към президента. Все пак – ако той се съобрази с него – процедура по импийчмънт няма да има.
На различно мнение обаче е „Синята коалиция”. Съпредседателят Иван Костов е категоричен, че никакви извинения от държавния глава не могат да решат въпроса. Георги Първанов трябвало да напусне "Дондуков" 2, ако е търгувал със Саддам Хюсеин по време на ембаргото и ако е помагал на онези, които са опорочили изборите в чужбина, не отстъпва тъмносиният лидер.
От РЗС засега също изглеждат непреклонни. Председателят на партията Яне Янев изчете декларация от пленарната трибуна.
Според нея: „Георги Първанов отказва да отзове посланиците, защото знае, че е бил избран чрез гласове фантоми, средно по 1500 на секция от Турция. Той взе непогасяеми кредити в особено големи размери от политико-икономическия холдинг на Ахмед Доган и докато е на власт, ще ги връща с лихвите”, допълни Яне.
Затова трябва да има импийчмънт не само на президента, но и на цялата политическа система, обяви лидерът на РЗС.
За да бъде освободен предсрочно държавният глава, са необходими гласовете на поне 160 депутати, които да поискат импийчмънт. След това предстои да се произнесе Конституционният съд.