Радвам се, че сте ми на гости за Банго Васил и че ще ми покажете как чествате този стар и хубав празник. С тези думи министър-председателят Пламен Орешарски посрещна малките сурвакари - четвъртокласници от училище „Св. Паисий Хилендарски” във Върбица, Шуменско.
Децата пожелаха 2014 г. да бъде мирна, честита и хората да бъдат по-щастливи. „Дано това, което пожелахте, да се сбъдне”, каза премиерът. „По стар обичай носим дар – детските усмивки”, казаха децата. Те сурвакаха премиера с пожеланието: „Бъди жив и здрав, честно работи за идните ни дни”. Министър-председателят им благодари и ги почерпи с питка и лакомства. Той им каза, че им предстои още много да се учат в училище и им пожела успех.
Деца от здравно-социалния център в кв. „Факултета” сурвакаха днес заместник министър-председателя и министър на правосъдието Зинаида Златанова. Да бъде здрава и успешна годината за България, пожелаха децата на министър Златанова, която е и председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет. От своя страна вицепремиерът им пожела щастливо и здраво детство и успех в учението.
Министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов посрещна в министерството сурвакарчета от читалище "Рома" в кв. Филиповци, СОУ "Христо Смирненски", град Койнаре и ОУ "Отец Паисий", село Радомирци. Децата го поздравиха с песни и стихотворения за здраве и благополучие. Министър Адемов им пожела здраве и много успехи през новата година. Той подчерта, че интеграцията на подрастващите минава през образованието и акцентира на необходимостта от посещаването на училище.
Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров също посрещна в сградата на министерството група деца, които дойдоха да го поздравят с ромската Нова година. Децата учат в Основно училище „Васил Левски” в пловдивското с. Караджово, което е средищно за още две села. Те са част от възпитаниците на школото, в което заедно учат деца от три етноса, демонстрирайки толерантност и уважение помежду си, похвали ги директорът на училището.
Малките гости бяха подготвили кратка програма, с която пресъздадоха празничния ритуал на Ромската нова година – Василица, свързан с наричане и пожелаване на „здрава“ година. По стар обичай децата сурвакаха главния секретар на МВР за здраве, пожелаха му бъдещи успехи и му подариха картина, изработена от тях в часовете по приложни изкуства.
От баницата с късмети главен комисар Лазаров изтегли „Небесна закрила. Пази храма си чист!”
Главният секретар на МВР насърчи таланта на децата, заръча им да бъдат прилежни ученици и им раздаде подаръци за празника. „Можете да разчитате на нас за подкрепа в името на децата”, увери гостите той и изрази готовност да съдейства на онези, избрали да се развиват професионално в областта на правоохраната.
От центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” благодариха за съществуващото отлично партньорство с Министерството на вътрешните работи, подчертавайки, че то може да бъде разглеждано като пример за добра съвместна работа за интегриране на ромите в обществото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Нови правила за дизеловите мотори в САЩ
Захарова: Зеленски е кукла на конци на Запада и няма да си тръгне сам
Георги Първанов: Готов съм да се обзаложа, че левицата ще бъде в следващия парламент
"Ботев" (Пловдив) разгроми "Спартак" (Варна) и се изкачи до осмото място
Томаш провали ЦСКА, а сега гледа към друг топ отбор
Край на черната серия! Гьоз-гьоз на Мъри Стоилов пак гази
Ще има ли ново уволнение? Критични дни за Христо Янев и ЦСКА
Тодор Батков с мнение за критиците на Борислав Михайлов
Балтанов посочи какво улесни Ботев Пд за разгрома над „соколите“
Радо Янков и Биляна Замфирова спечелиха титлите в Банско
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Тръмп към Иран: Имате 48 часа за споразумението
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато