Измина още една година, белязана с парламентарни битки, политически скандали и противопоставяния. Доходите ни пораснаха с малко, цените – с повече, а агресията в обществото продължава да е често срещана. Войната по пътищата на страната не спира, но органите на реда излязоха с крачка напред в борбата с хулиганството.
Кое обаче бе най-важното събитие в България за изминалите 365 дни? В традиционната анкета на Dnes.bg участие взеха 2139 наши читатели.
Цели 43% от тях посочват като събитие №1 за 2018 година поскъпването на тока, природния газ, горивата и храните. Някои промени се оказаха особено болезнени за обществото, което в края на октомври и през ноември дори излезе на протест срещу високите цени и ниския стандарт на живот. В крайна сметка настъпването на празниците и поевтиняването на горивата в последния месец успокоиха страстите на този етап.
Председателството ни на ЕС в първата половината на годината е поставено на второ място сред най-важните събития, като за него са гласували 21% от нашите читатели. Европа постави висока оценка на българското еврошефство, а Западните Балкани бяха оставени в центъра му. В България се проведоха няколко важни срещи, а след нас щафетата пое Австрия.
Протестите на майките на деца с увреждания и последвалите реформи, както и скандалът, довел до оставката на вицепремиера Валери Симеонов са третото най-важно събитие у нас за 2018 година. Още от пролетта жените започнаха своя протест, който премина през палатков лагер до ежедневни шествия в столицата. Протестите им изнервиха вицепремиера Валери Симеонов, който ги нарече "кресливи жени" с "уж болни деца". В крайна сметка, след известно чакане, лидерът на НФСБ все пак първо се извини, а след това и подаде оставка. В парламентът пък бяха приети Законът за личната помощ и Закона за хората с увреждания.
Останалите предложени събития не успяха да съберат 10% от гласовете на читателите. За 6% от тях най-важното през годината са продължаващите зверства над жени, свързани с няколко знакови убийства през последната година. Най-шокиращото от тях бе убийството на Дарина и нейната дъщеричка Никол от Викторио Александров – баща на детето и половинка на младата жена. Убийството на журналистката Виктория Маринова в Русе също бе сред водещите новини в страната в последната година.
За 5% събитие №1 за годината е пътният ад край Своге в края на лятото, при който загинаха 20 души. Кой точно е виновен за трагедията все още не е ясно, но дори преди броени дни фаталната отсечка отново бе затворена за няколко часа заради разследването на инцидента.
Прокурорските проверки над знакови бизнесмени, които изпратиха в ареста няколко от знаковите богаташи у нас събра 4% от гласовете. Проблемите с ремонтът "Графа" в София и оставката на заместник-кмета Евгени Крусев и касапницата в Нови Искър навръх Нова година, събират по 2% от вашите гласове.
Изненадващо, политическите престрелки между президента Румен Радев и правителството, които продължиха през цялата година, събраха само 1% от вашите гласове.
Също толкова смятат смените на министри в кабинета като събитие №1. Промените в закона за футболното хулиганство, които целят да намалят агресията по и около стадионите, събра под процент от вашите гласове.
А сега, когато остават броени часове до настъпването на Новата 2019 година, остава да си пожелаем тя да бъде белязана от много по-добри и позитивни новини за всички нас. Весел празник и наздраве!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ: Американските потребители и вносители са най-засегнати от митата на Тръмп
Бизнес климатът в България се влошава през март
„Замръзналото кралство“ вече си има свой дом в „Дисниленд Париж“ след разширяване за 2 млрд. евро
Акциите на европейските банки прекъсват рекордната серия от 13 тримесечия на поскъпване
Николай Вълканов: До средата на годината не се очаква поскъпване на храните
Русия се завръща в Южна Америка, след като САЩ пуснаха танкер да достави петрол в Куба
Огнище на морбили във Врачанско: Инфекциозните отделения са на ръба
Групата на Хасърджиев: 17 обвинения, сред тях и за "наркотика на изнасилвача"
30 млрд. снимки от игра се превръщат в карта за доставки (+ВИДЕО)
"Липсваш ми" - как поезията срещна музиката в един проект
Проф. д-р Темелкова: Университетите са на издихания и са просяци пред държавната хазна
Съдията от кошмара срещу Сев. Македония пак ще свири на Италия
Сливен приема Държавното по класически шахмат за юноши и девойки
Милан се цели в Рашфорд и Беланова
Серхио Рамос на 40! Много оферти, възможно отказване... и купуването на Севиля
Пловдив ще ври! Ботев пусна билетите за Локо
Когато Италия за последно игра на Мондиал
Високопротеинова супа с кюфтенца и зеленчуци
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
Историческата драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Оставиха в ареста, мъжа пребил и ограбил чужденец във Варна
Спипаха поредна порция нарушители зад волана във Варненско
Ремонтът на пътя „Аспарухово“ – „Галата“ все още не е приключил
Ая Касабова е избрана за ветроходец на 2025 г
Мъж обра квартира във Варна
Турция е засякла 275 съмнителни обекта във водите на Черно море от началото на войната в Украйна
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето