"Казвах си защо не съм бил аз в този автобус, да умра и аз в автобуса и много пъти си казвах това". Това заяви Беким Хаджиу, собственик на туристическата компания "Беса Транс", чиито автобус се запали на АМ "Струма" пред БНТ. В инцидента загинаха 45 души. Едва 7 успяха да се спасят.
По думите на Хаджиу автобусът е минал през сервиз преди да потегли от Турция и всичко е било в изправност. Изключва възможността някой от пътниците да е внесъл лесно запалими вещества. Той потвърждава, също е пътувал с групата, заедно със семейството си. Те обаче били в другите превзни средства. Децата му са били в последния автобус.
Беким Хаджиу заяви, че до момента не е говорил пред медиите, защото е в шок от случилото се, но съдейства по всякакъв начин на разследващите за установяване на причините за инцидента, при който загинаха 45 души.
Автобусът е бил произведен през 2007 година, но е купен "Беса Транс" преди около три години. По думите на собственика, до момента не е имало никакъв технически проблем с превозното средство.
Още е трудно на Беким Хаджиу да приеме трагедията на АМ "Струма". Той и семейството му често се включвали в екскурзиите, които неговата фирма организира. Така било и този път.
"Аз пътувах с моята фамилия", казва Беким Хаджиу.
Този път от Република Северна Македония потеглили четири автобуса. На връщане от Турция собственикът на фирмата и неговата съпруга пътували в автобуса, който се движел първи. Децата им били в един от другите. На границата, на излизане от България Беким Хаджиу разбрал, че негов автобус е катастрофирал.
"Веднага на другата страна се обърнах и им казах да ме пратят до мястото да видя с моите очи какво се е случило там", добави Беким Хаджиу.
Собственикът на фирмата взел такси и се върнал обратно. Останал на мястото на инцидента часове наред. Беким Хаджиу не пожела да коментира версиите за катастрофата, защото все още разследването продължава. Каза обаче че три седмици преди инцидента автобусът е преминал технически преглед. Допълнително преди всяко пътуване всички превозни средства минавали през сервиз.
"Преди да тръгнем за Турция сервиз им правим, контролираме, пък дори когато стигнем в Истанбул и там ходим на сервиз да се контролира, превозваме пътници, да видим каква е ситуацията. Всичко беше наред и натам и когато бяхме на сервиза там. Когато има нещо, ни казват веднага да го оправим", поясни собственикът на "Беса Транс".
Беким Хаджиу заяви, че туби с нелегално внесено гориво не е имало в автобуса. Заради щателните проверки на българските граници изключва и варианта пътник да е вкарал лесно запалимо вещество.
"Има туби във всеки автобус, те са с вода, всеки автобус трябва да ги има за всеки случай. Това е резервна вода. Има строг контрол на влизане в България - багаж, шофьор - всичко какво се носи", уточни Беким Хаджиу.
Собственикът на "Беса транс" описа шофьорите на автобуса като добри и опитни професионалисти, които много пъти са минавали по този маршрут. Спазвали стриктно часовете за почивки. Той твърди, че автобусът има фабрични ограничения и не можел да вдигне повече от 100 км/ч. На въпроса дали автобусът е притежавал всички необходими документи, Беким и адвокатът му заявиха, че на този етап няма да коментират, защото разследването продължава.
"Можем да кажем с категоричност, че фирма "Беса Транс" притежава лиценз за извършване на транспортна дейност на територията на Европа и за извършване на туристическа дейност отново на територията на Република Северна Македония и извън РСМ", заяви адвокатът Любомир Таков.
За фирмата си Беким разказа, че е основана през 2009 година, но от четири години редовно извърша превози до Истанбул. Цената от 80 евро включва път и две нощувки, а всяка екскурзия в рамките на пътуването и услуга се доплаща.
От момента на катастрофата Беким Хаджиу пребивава в България. Наел е жилище, за да е на разположение на разследващите и да съдейства с каквото може. Казва, че е на разположение и на пострадалите. Близките му също са в контакт с роднините на хората от изгорелия автобус.
"Никой не е искал това са се случи. Всеки го знае. Тази трагедия на никого да не му се случва, тъжна, много тъжна трагедия. Не знам какво да кажа още", споделя той.
Беким Хаджиу казва, че не се чувства заплашен от никого.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Русия отбеляза ден 1500 от войната с нов ракетен удар, Киев се надява на системи THAAD
SOFIX записа седмичен ръст от 0,25%
Политолог: Войната в Иран вероятно ще приключи като замразен конфликт
На САЩ изглежда им свършват целите за удари по Иран
Ормузкият проток: Глобалният енергиен коридор, който държи света в напрежение
Министър Тодоров: Културата в България страда от недофинансиране и структурни проблеми
Млади таланти премериха сили в турнир по спортна стрелба в Стара Загора
Бедстващи домашни кучета: На синджир, без колиба, с малко вода и храна
"Искам 100 000 лева": Жена опита да обере банка в София
Григор стартира сезона на клей с поражение в UTS срещу Оже-Алиасим
Владо Стоянов разкри причините за най-срамното отпадане на Лудогорец в Европа
Бербатов отново дава съвети за инвестирането в спорта
Гьоко се стяга да тресне Ботев Пловдив
Гатузо обясни защо заряза Италия
Винисиус може да не играе за Реал Мадрид
Нова загуба за Григор Димитров
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Община Варна отново с максимално висок кредитен рейтинг
За седмица: Спипаха над 230 шофьори с алкохол или наркотици
Обявиха номинираните за награда „Варна“ в областта на културата
Община Варна обяви обществена поръчка за софтуерно обезпечаване на "Синя зона" за 2,5 млн. евро
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век