Докато по-голямата част от света се фокусира върху военния отговор на Израел на атаките на "Хамас" от 7 октомври и разрушенията, които той причини, животът на израелците през последната година беше помрачен от травмата на този ден, съобщава Ройтерс.
Нападението беше най-голямата трагедия в израелската история. То остави израелците ужасени от провала на израелската армия да защити мирните жители на страната.
“Мисля, че Израел е страна, която все още скърби и която според мен не е в състояние да преживее напълно скръбта и да се справи със случилото се на 7 октомври“, казва Хен Мациг, старши сътрудник в Института в Тел Авив, произраелска застъпническа група.
Според израелски данни, ръководените от “Хамас“ въоръжени лица са убили около 1200 души по време на нападенията си в Южен Израел и са взели над 250 заложници в Газа - най-тежката загуба на еврейски живот за ден след Холокоста.
Отговорът на Израел, насочен към ликвидиране на “Хамас“, изравни Газа със земята, като по данни на палестинските здравни служби уби близо 42 000 души и разсели почти цялото население от 2,3 милиона души.
Около 80% от израелците казват, че решението за офанзива срещу “Хизбула“ е правилно, въпреки че войната в Газа продължава, посочва допитване на Израелския институт за демокрация.
Въпреки това картина от страданията на палестинците в Газа почти липсва по телевизията, освен кадрите, заснети от военните, или репортажите на журналисти, придружаващи израелските войски.
Малко се признава и фактът, че за палестинците разрушаването на Газа им напомня за собствената им историческа травма - загубата на земята им в Арабско-израелската война от 1948 г., която те наричат "Накба" ("Катастрофата"). Вместо това се наблюдава общо втвърдяване на отношението и усещането, че израелците и палестинците се чувстват по-разделени от всякога.
В Израел има въоръжени жители навсякъде, които са нащрек заради зачестилите нападения от палестинци.
Палестинецът Абу Юсеф на 70 години от Кафр Манда, палестинско село в Северен Израел, който е работел във ферми и на зеленчукови пазари, каза, че всичко се е променило след 7 октомври. “Преди имахме приятели евреи, интересувахме се от семействата си. Но онзи, който и е бил приятел преди, вече не ти е приятел“, каза той.
За израелските евреи събитията от 7 октомври имат екзистенциално значение. Те напомнят за погромите в Европа от миналите векове. Нападението на „Хамас“ разкри борбата за оцеляване, която според мнозина страната им води срещу врагове от всички страни, а Иран дърпа конците.
Израел е основан след Холокоста. Той е изправен пред обвинения в геноцид в Международния съд, а Нетаняху е поставен в една група с лидера на „Хамас“ в искането на прокуратурата в Международния наказателен съд за издаване на заповед за арест за предполагаеми военни престъпления. Палестинската групировка “Хамас“ е заклеймена като терористична организация от много западни държави.
Нетаняху отхвърли обвиненията в геноцид. Той отхвърли искането на прокуратурата като “абсурдно“ и заяви, че то е насочено срещу цял Израел, което е пример за “новия антисемитизъм“.
За мнозина в Израел глобалните настроения, при които се наблюдава рязко нарастване както на антисемитските, така и на ислямофобските инциденти, отразяват смесица от западна наивност и умишлена манипулация от страна на „Хамас“ и неговите симпатизанти. Но дори либералните израелци се чувстват засегнати от усещането, че светът се е обърнал срещу страната им. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Основателят на Telegram: Мерките срещу VPN в Русия са причина за прекъсването на банковите услуги
„Алтернатива за Германия“ изпревари партията на Мерц в ново социологическо проучване
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Американските плутократи подкопават демокрацията
Патриарх Даниил оглави тържествената литургия за Цветница (СНИМКИ)
ФБР арестува племенница на Солеймани и дъщеря ѝ в САЩ?
Народната певица Цветелина: За мен Цветница е възраждане и ново начало
Мъж е пострадал при пожар в хоспис в София
Кръвта спасява живот: Какво трябва да знаем преди да дарим
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
ЦСКА спря прогреса и изпуска контрола на мачовете
Левски лети към титлата: Веласкес ще матира Ясен с три рокади
Йокич и Уемби сътвориха страхотно шоу в НБА
Левски е длъжен да бие в Добрич заради психологията
Артета след провала: Аз нося отговорността
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Патриарх Даниил: Да принесем на Христос вяра и добродетели на днешната Цветница
"Артемис II" вече е почти на половината разстояние до Луната
Реставрация „на коляно“: безценни артефакти се спасяват във фургони зад музея във Варна
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал