Продали сте скоро кола? Проверете собствеността!

Причината – гръцкото законодателство за трафика на мигранти
25 май 2018 20:24,
59
Продали сте скоро кола? Проверете собствеността!
Снимка: архив Reuters

Бившите собственици на автомобили, които са ги продали, да проверят процеса по прехвърляне на собствеността, призова на брифинг в МВнР днес вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева след работна среща с омбудсмана Мая Манолова, министъра на вътрешните работи Валентин Радев и заместник-министъра на правосъдието Евгени Стоянов за случаите на образувани досъдебни производства в Гърция срещу български граждани, които са прехвърлили автомобилите си, но се водят собственици все още по документи, предава БТА.

Към нейния призив се присъединиха и министър Радев, и заместник-министър Стоянов.

Захариева посочи, че въпросът е поставен на възможно най-високо ниво. Срещаме разбиране от страна на гръцката изпълнителна власт, надявам се да получим такова и от тяхната независима съдебна система и прокуратура, отбеляза вицепремиерът. Тя обясни, че се е срещнала с гръцкия външен министър, освен това са поискани консулски консултации между двете държави, в които ще участват и представители на МВР, и на правосъдното министерство, и на омбудсмана. Мисля, че тези консултации ще подпомогнат и двете държави в процеса на установяване на истинския извършител на тези тежки престъпления, коментира външният министър.

Още по темата

Захариева припомни, че по гръцкото законодателство наказателна отговорност за извършване на престъпление носи и водачът на МПС, и собственикът. Тя призова българските граждани в такива случаи да изразяват желание гръцките власти да се свързват с нашите консулски служители.

На днешната среща е било обсъдено и създаването на работна група с участието на представителите на институциите, за да се огледа законодателството ни по отношение на ангажимента на новия собственик да извърши промяна в регистрацията и талона. Захариева апелира българските граждани, които пътуват до Гърция, да обръщат внимание на изискванията там при влизане в страната, още повече когато започва туристическият сезон.

Омбудсманът Мая Манолова заяви, че десетки български граждани са застрашени от сериозни присъди в Гърция - лишаване от свобода и глоби в размер на стотици хиляди евро. Според нея причината е "дупка" в българското законодателство, която частично е запълнена със законовите промени, влезли в сила от 1 януари тази година. Според нея са необходими допълнителни промени в българското законодателство, които да задължат всички, които купуват автомобили, в кратки срокове да ги пререгистрират, да има ясни ангажименти да сменят талона на автомобила и това да е скрепено с "драконовски санкции". Предприемат се и мерки от МВнР да се постави ясно въпросът, отбеляза Манолова. Тя декларира, че ако въпреки това няма развитие по тези случаи, като омбудсман е готова да сезира съответните европейски институции.

Министърът на вътрешните работи Валентин Радев припомни, че е говорил с гръцкия си колега и отбеляза, че държавата се опитва да изясни всичко, което не е ясно. Той посочи, че от 1 януари са влезли в сила промени в Закона за движение по пътищата, според които след като новият собственик отиде при нотариуса, автоматично документацията идва в КАТ, като срокът е един месец, а след това има глоби за закъснението. Тоест, тези мерки вече са взети, уточни Радев.

Заместник-министърът на правосъдието Евгени Стоянов заяви, че МП има готовност да участва в консулските консултации, както и в работната група, която да направи анализ и евентуално последващи промени в българското законодателство.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


59
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След като си минал през български нотариус и си отписал автомобила в данъчното мисля ,че продавачът е изпълнил отговорностите си,как ще накарате след всичко това новият собственик да отиде в КАТ и да сменя талона,ще го бия ли или водя за ръката в КАТ,донапишете законите в Народното събрание!
10
1
 
38
 
! Отговори
Гост преди 5 години
И как точно ще проверим? И като проверим, а собствеността не е поменена в КАТ, тогава какво да правим?! Да не ходим в Гърция?! Щом институциите не могат да задължат купувача да отиде в КАТ, за да промени талона, как и с какъв механизъм обикновения гражданин ще го постигне?! Ама то дай им на тези умници съвети да дават!!!
9
0
 
48
 
! Отговори
Чудо преди 5 години
Благодаря на всички за съветите, но не мога да приема това, че след като всички условия по прехвърлянето са изпълнени остава Пак наша отговорност да провеярваме , неща, за които плащаме, за да работим друго, като между другото за едно прехвърляне трябва да си вземеш поне ден отпуск?
8
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бай Ганьу не може да живее ако нема мъчение,опашки,бюрокрация по съдистичен начин абе *** си има алфа-скат що му требва друго
7
1
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Я ми кажете ,тия ... нотариусите,ква отговорност имат,та прибират едни кинти от населението?!Те каква отговорност имат?Това защо не е тяхна работа,да уведомяват,че е проненена собствеността??
6
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като се прехвърля автомобил, старите талони трябва ДА ОСТАВАТ ПРИ НОТАРИУСА. Нотариуса издава бележка, която важи 5-6-10 дни, с която новият собственик може да упровлява МПС-то докато пристигнат документите му в КАТ.ТОЛКОВА ЛИ Е ТРУДНО ДА СЕ НАПРАВИ?
5
1
 
22
 
! Отговори
Жо преди 5 години
ПРОДАВАШ кола- първо при нотариуса, подписи, получаваш парите и искаш от нотариуса заверено копие от договора! Спазвайте това, за да нямате проблеми.Преди много години продадох едно "Трабанче" за 300 лв, взех парите и се разбрахме "другата седмица да се видим при нотариуса". Да, ама купувача след два дни направи катастрофа по негова вина. Имах пролеми и оттогава първо при нотариус, вземам парите и после давам ключовете на купувача.
4
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Има "дупка" в българското законодателство... те дупките са много в законодателството ни. Да беше само това. Кога най-после ще приведем законите си в съответствие с европейските. Мнооого бавно работят в българския парламент.
3
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Имали глоби за закъснението - 20 лева смешна работа.
2
1
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А не е ли по-лесно продавачът и купувачът заедно в КАТ подписват се на гишето пред служител на единият му я отписват и си тръгва, другият остава да чака новия талон. Така е в някои страни в Европа. Аааа, тук не може. Трябва да пълним джоба на нотариуса.
1
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
номерата от типа на не чул , не разбрал , не прехвърлил в Гърция не минават .бай *** да не си мисли че ще мине тънката .