Новата рецесия не може да бъде спряна

Зайчетата свършиха, смята професор от Университета в Ню Йорк
Обновена: 8 авг 2011 15:21 | 8 авг 2011 15:20,
216
Новата рецесия не може да бъде спряна
Снимка: Reuters

През първата половина на 2011 г. повечето развити икономики забавиха растежа си, а някои дори съвсем откровено претърпяха спад. Оптимистите заявиха, че забавянето е временно. Тази илюзия обаче отдавна е в историята, пише Нуриел Рубини, професор по икономика от Университета в Ню Йорк, в коментар за Financial Times.

Дори преди паниката от миналата седмица данните за САЩ и другите развити икономики говореха недвусмислено, че най-вероятно тези икономики ще изпаднат във втора тежка рецесия.

Последните данни за американската икономика не са блестящи – създават се недостатъчно нови работни места, растежът е слаб, потреблението и индустриалното производство остават в стагнация, а пазарът на недвижими имоти все още е в депресия. Доверието на потребителите, бизнеса и инвеститорите е ниско и сега ще отслабне дори още повече.

Икономиките от периферията на еврозоната в най-добрия случай нарастват с нищожен темп.

Рискът, че Италия или Испания, а вероятно и двете, ще загубят достъп до дълговите пазари е много висок. За разлика от Гърция, Португалия и Ирландия, както Италия, така и Испания са твърде големи, за да бъдат спасявани.

Британската икономика има почти нулев растеж поради негативния ефект от мерките за ограничаване на бюджетния дефицит. Възстановяването на Япония след земетресението през март също ще се окаже временно и страната отново ще изпадне в стагнация, след като икономическите стимули пресъхнат.

Още по-лошо – водещите производствени индикатори рязко се забавят, както за развиващите се пазари като Китай, Индия и Бразилия, така и за експортно ориентирани или богати на ресурси страни като Германия и Австралия.

До миналата година глобалните лидери по всяко време можеха да извадят ново зайче от шапките си и така да понижат цената на ресурсите и да подкрепят икономическото възстановяване. Нулеви лихвени проценти, двете програми за вливане на ликвидност в САЩ, облекчаване на кредитирането, фискални стимули, ликвидни провизии за трилиони долари и спасяването на банки и финансови институции – всичко това вече е опитано. Сега обаче зайчетата свършиха.

Злощастното решение на Standard & Poor’s да понижи рейтинга на САЩ при силно нервни пазари и икономическа слабост увеличават риска от двойна рецесия и дори още по-големи фискални дефицити. Парадоксално, щатските облигации вероятно ще останат най-слабо засегнатото инвестиционно убежище в света – бягството от рисковите активи, колапсът на фондовите пазари и надвисналата рецесия по-скоро могат да понижат доходността по щатските ДЦК, отколкото обратното.

Както в еврозоната, така и във Великобритания фискалната политика води до забавяне на икономиката. Това се случва дори в САЩ. Администрацията на отделните щати, общините, а сега и федералното правителство ограничават разходите си. От друга страна нов кръг вливане на ликвидност е политически неприемлив.

Износът също няма да помогне. Всички развити икономики искат по-слаба валута, но не могат едновременно да постигнат това. Ескалирането на напрежението на пазарите може единствено да доведе до подновяване на валутните войни. Миналата седмица Япония и Швейцария се опитаха да понижат курсовете на йената и франка. Техният пример се очаква да бъде последван и от други страни.

Още по темата

Така че може ли да избегнем нова рецесия? Това вероятно ще се окаже просто невъзможно.

Най-доброто, което може да се направи за момента, е страни, които не са изгубили достъп до облигационните пазари – САЩ, Великобритания, Япония и Германия, да предоставят нови краткосрочни програми за стимулиране на икономиките си, като в същото време поемат ангажимент за затягане на фискалната дисциплина в средносрочен план.

Понижаването на американския рейтинг ще ускори процеса на фискална консолидация на страната, но САЩ трябва да се ориентират към сериозно понижаване на разходите в средносрочен план, а не към незабавно орязване на бюджета, което само би влошило перспективата за растеж.

Останалите централни банки на Запад също трябва да предприемат ново вливане на ликвидност, въпреки че ефектът от подобни програми ще бъде ограничен. Европейската централна банка (ЕЦБ) не трябва просто да спре да повишава основния лихвен процент, а да го понижи до нула и същевременно да предприеме мащабно изкупуване на правителствени облигации, за да не позволи Италия и Испания да изгубят достъп до облигационните пазари.

Ако това се случи, ще последва наистина сериозна криза, решаването на която ще изисква удвояване или утрояване на спасителните фондове или ще доведе до преструктурирането на дългове и разпадането на еврозоната.

За финал, тъй като това е криза на платежоспособността, контролираното преструктуриране на някои дългове трябва да започне още сега. Това означава преструктуриране на ипотеките на около половината от щатските домакинства, които не могат да ги обслужват, както и спасяването на изпитващи затруднения банки.

Разсрочване на матуритета на дълговете на Португалия, Ирландия, Италия и Испания по модела на договореното разсрочване на част от гръцкия дълг също трябва да бъде предприето, в случай че тези страни изгубят достъп до пазарите. Нова рецесия може и да не може да бъде предотвратена, но своевременните мерки могат да предотвратят нова депресия. Това трябва да е достатъчно мотивиращо за бързи и целенасочени действия.

Още икономически анализи в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


216
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
212
1
 
7
 
! Отговори
Новата рецесия преди 12 години
Американска демокрация, да го разтълкуваме: Ако аз имам заем и си напечатам пари, за да си го върна, съм престъпник, Ако България има заем и си напечата пари, за да го върне, ще бъде бъде престъпник в ЕС и в еврейския свят, като цяло. Ако САЩ си напечатат пари за да си върнат дълга - това не е престъпление, а спасение на икономиката на целия свят!?Нова парична система! Това цели и Федералният Резерв, чийто длъжник е държавата САЩ - същата да фалира! И тогава следващата цел е революция, и налагането на новия световен ред, който подготвят не от вчера! Ако се въведе нова световна валута, цената на долара ще се понижи до тази на обикновената весникарска хартия т.е. едно кило долари=едно кило хартия. Не спасява купуване на Злато и Имоти. Нищо не спасява. Живейте днес, че утре ще сме на бартер (и учете занаят, да има какво да менкате за хляб). Те ще фалират, ама ще повлекат и целия свят по един или друг начин. За съжаление формулата на капитализма е такава - дебелите ще отслабнат, а слабите ще изчезнат. Да си купуваме пушки и оръжия защото разпадне ли се глобалната сигурност , Турция веднага ще нападне Европа и превземе Балканите.
211
0
 
1
 
! Отговори
ves666 преди 12 години
faliraite kato balgaria i problemi niama da imate ,taka che problema vi e nikakav
210
0
 
2
 
! Отговори
здш преди 12 години
Г-н Нурини да го каже с една дума - чрез държавната политика, да спрат огромните и раздути от икономически инструменти, печалби на банките и инвест.фондове за няколко години, освен това да фиксират цените на услугите им, също за няколко години, като ги обвържат с растежа на основния лихвен процент ...! Звучи непазарно, но няма друг начин за избягване на нова криза !?!
209
0
 
12
 
! Отговори
bg преди 12 години
да му мислят тези които не знаят кво е глад,,,ние цял живот сме в кво беше ??рецесия,,,и сме оцелели но те не знаят кво е бурканбанк,,,зимнина,,,чушкопек ,,,зеен хаивер,,,та има дасе учат от нас та да им заиде ,,,ааааааааааааа,,,не знаят песента доло в механата и син баща вьрзан да го продава ,,,,или как се сади пиперо
208
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
ЯПОНЦИТЕ,НЕ ГИ МИСЛЕТЕ.ТЕ СА ДИСЦИПЛИНИРАН НАРОД И ЩЕ СЕ ОПРАВЯТ.ЗА ИТАЛИЯНЦИТЕ, СЪЩО НЕ ГИ МИСЛЕТЕ,ТЕ СА КАТО ХИЕНИТЕ.ГОТОВИ СА ДА СЕ ПРЕОБРЪЩАТ ПО ВСЯКО ВРЕМЕ.А И СА ХИТРИ КАТО ЛИСИЦИ,ТАКА ЧЕ И ТЕ НЕ СА ЗА МИСЛЕНЕ.НИЕ НИЕ БЪЛГАРИТЕ ДА МУ МИСЛИМ КАТО СА НИ ТАКИВА ПРОДАЖНИЦИ,ПОЛИТИЦИТЕ.
207
0
 
11
 
! Отговори
Охранител преди 12 години
На дъното сме и наистина няма от какво да се притесняваме! Просто няма какво да загубим, с малки изключения...
206
0
 
8
 
! Отговори
Охранител преди 12 години
Дааа, консуматорските общества отиват по дяволитеее...ние можем и с малко, но те да му мислят! Ще се върнем към природосъобразния начин на живот...и е нормално точно това да се случи...духовното отново ще е по-ценно от материалното...и хората, ще са хора!
205
0
 
10
 
! Отговори
. преди 12 години
Има разлика между консумиране за задоволяване на неотложните нужди и консумиране заради самото консумиране.
204
18
 
4
 
! Отговори
Дими преди 12 години
САЩ е велика страна.
203
0
 
17
 
! Отговори
Maraba преди 12 години
Интересно,ако САЩ девалвират долара,как ще се почувстват китайците с планини ненужни хартийки.
202
0
 
10
 
! Отговори
Мнение преди 12 години
Прочетете книгата на Хейли "Банкери". Ще ви светне какво се случва. Човека е писал книгата преди 50-на, ако не и повече години. Прочетете я.
201
2
 
17
 
! Отговори
Restitutor Orbis преди 12 години
Същите тези банкери са твоите еврейски господари, Томасе, еврейско куче (Марк 7, 24-29) такова. Подчинявай се на еврейския цар зомби, който иска да си даваш и другата буза, да си овца и жертва. Само стой по-далече с еврейския си мозъчен вирус от нормалните хора.
200
0
 
15
 
! Отговори
до 199 преди 12 години
168 има предвид,че от 15-20 години българите работят в западните държави. И че Испания преди няколко години си призна,че благодарение на работниците от Източна Европа икономиката им е скочила 4 пъти. То и с гърците е така, но те не си го признават. Друг е въпросът,че тези държави са харчили много повече, отколкото са произвеждали.
199
7
 
3
 
! Отговори
до 168 преди 12 години
Всичко това е вярно,че българите имат жилища,земя и никакква криза не ги лови,но да кажеш,че досега са работили за западняците....хахаха,че то ако не са българите май и земята ще спре да се върти,хайде малко да понамалим самочувствието,че носим света на гърба си.
198
4
 
26
 
! Отговори
Томас преди 12 години
Рецесията се създава умишлено - тя не идва сама. Каквото и да ви приказват банкери водят светът към фалит, за да могат да го контролират.
197
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ако няма консуматори за какво производство да говорим
196
3
 
17
 
! Отговори
f преди 12 години
Рецесията идва, за да се може западния свят и особено америка да се осъзнаят и да разберат, че това консуматорско съществуване е безумие, а не нещо нормално, както всекидневно им се втълпява от телекраните :) И че не може да продължава вечно.
195
2
 
25
 
! Отговори
Скалата преди 12 години
имаше един виц че към която и империя да са ни присъединили се е разпаднала ---и сме на път за пореден път да им разплачем майката ---
194
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Кризата е за да се върне Китай в първи клас, че нещо много взеха да се бутат в А-група. Щатите никой не може да ги пипне, ако решат спират всякакви военни разходи, прибират се на континента си и само ще гледат как останалите се колят за ресурси и храна. САЩ+Канада+Австралия са отделен свят.
193
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
nema bate...tolkova godini jadene-srane jadene-srane vsiako neshto si ima krai