Молдова се опасява, че може да бъде въвлечена във войната

Неназовани сили подклаждат напрежението в Приднестровието
29 апр 2022 10:05, Йоана Цонева
79
Молдова се опасява, че може да бъде въвлечена във войната
Снимка: БГНЕС

Молдова е изправена пред нов "много опасен момент", заяви заместник министър-председателят на страната и предупреди, че неназовани сили се опитват да подклаждат напрежението след поредицата от експлозии в сепаратисткия регион Приднестровие тази седмица.

На брифинг с журналисти Нику Попеску заяви, че през последните дни правителството му е наблюдавало "опасно влошаване на ситуацията" след атаките с гранати срещу "министерството на сигурността" в сепаратисткия регион Приднестровие в понеделник. Нападенията с гранатомети представляват "много опасен нов момент в историята на нашия регион", каза той и добави, че в отговор институциите на Молдова са били поставени в състояние на повишена готовност, предаде в. "Гардиън".

Нарастват опасенията, че Молдова и Приднестровието могат да бъдат въвлечени в конфликта в Украйна. Преобладаващо рускоезичният регион на Приднестровието в Източна Молдова се контролира от проруски сепаратисти от 1992 г. насам след кратка война, когато Москва се намеси на страната на бунтовниците.

Миналата седмица високопоставен руски командир заяви, че получаването на контрол над Южна Украйна ще помогне на Русия да се свърже с Приднестровието, което има 453-километрова граница с Украйна. В понеделник последваха поредица от мистериозни експлозии, насочени към "министерството на държавната сигурност" на Приднестровието, радиокула и военно поделение.

"Анализът ни до момента показва, че в региона съществува напрежение между различни сили, заинтересовани от дестабилизиране на ситуацията, което прави Приднестровието уязвимо и създава рискове за Република Молдова", каза Попеску, който добави, че мнозинството от молдовците, включително тези в Приднестровието, искат да останат извън войната.

Правителството на Молдова, което не контролира Приднестровието, работи по няколко хипотези за причината за нападенията, каза той, като добави, че това може да е провокация или "резултат от напрежението на някои сили в този регион". Той добави: "Не можем да посочим точно с пръст или да обвиним някого, но това, което виждаме, е, че наистина има някои сили в региона, които работят за дестабилизиране на ситуацията в този регион."

Според Попеску, който е и външен министър на Молдова, миналата седмица приднестровските власти са обявили, че спират всички мъже в бойна възраст да напускат региона, което той определи като знак, че "все още не сме излезли от зоната на потенциалната опасност".

Молдова е получила публични и частни уверения от Москва, "че Русия продължава да признава териториалната цялост на Молдова", каза той и добави, че "предвид ситуацията в региона оставаме много бдителни".

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви в четвъртък, че неотдавнашните инциденти в Приднестровието са опит за въвличане на страната в конфликта в Украйна.

Приднестровските власти обвиниха Украйна за нападенията, докато Киев посочи с пръст Русия, заявявайки, че Москва се опитва да дестабилизира региона.

Един от високопоставените дипломати на ЕС заяви, че инцидентите са "очевидно подготвени от самата Русия", като това мнение се основава на техния анализ на ситуацията, а не на източници от разузнаването. "Не смятаме, че ще има активен конфликт", каза дипломатът, "но никога не се знае, защото те [Русия] са правили безумни неща".

Една от най-бедните страни в Европа, Молдова, се бори с големия приток на бежанци и с икономическите последици от войната, която е спряла близо 15% от износа ѝ.

По данни на молдовското външно министерство в Молдова са пристигнали около 95 000 души, бягащи от войната в Украйна, което се равнява на 3,5 % от населението. Въпреки че броят им се стабилизира и дори намаля напоследък, бившата съветска държава все още се адаптира към новопристигналите, като украинските бежанци вече представляват едно на всеки 10 деца в Молдова.

Войната има и "големи отрицателни икономически последици", казва Попеску, тъй като до 14% от износа на Молдова, който е бил насочен към Украйна, Беларус и Русия, "практически е спрял". Инфлацията се е покачила до 22%, а цената на молдовския внос се е повишила, тъй като близкото украинско пристанище Одеса - най-евтиният начин за транспортиране на много стоки - вече не е достъпно.

Молдова търси икономическа подкрепа от ЕС, както и евентуално членство в блока.

Правителството в Кишинев подаде молба за членство през март, скоро след като Украйна обяви желанието си да се присъедини към ЕС, и е заето да отговаря на стотици въпроси от Брюксел относно готовността си да се присъедини.

Миналата седмица молдовското правителство обяви, че е представило на Брюксел първоначален въпросник, отговарящ на 369 въпроса; в момента то работи по втори документ, обхващащ 2000 други запитвания относно съвместимостта на страната с правото на ЕС.

"Ние сме страна с европейска история, европейска идентичност, европейски език, а нашият румънски език вече е официален език на ЕС, така че това прави нещата много по-лесни", каза Попеску и добави, че Молдова е доказала, че умее да сменя правителства с демократични средства.

Но дори държавите членки на ЕС, които симпатизират на кандидатурите за членство на Молдова, Украйна и Грузия, твърдят, че тези страни едва ли ще се присъединят скоро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


79
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
13
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мда...много украински бежанци има там и нормално.Ако е имало такава украинска пропаганда като при нас "Ако не си с Украйна значи си против Украйна" са разделили хората на две и може да се избият по между си.
12
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия вече страда от санкциите. Вече се говори за това, че няколко банки в Русия може да обявят фалит. Собственици на банки продават акциите си и обявяват "излизане в пенсия". Започва всичко да се руши. От руските чатове разбирам, че засега най-засегната от санкциите е банка "Алфа". Но вече се говори и за други. Все още няма паника, но това ще продължи само до първата фалирала банка. После като започнат масово да се теглят пари от банките и фалитите ще станат масово явление.
11
3
 
11
 
! Отговори
Зозо преди 2 години
До Анонимен......Путин. Иска на 9 май да обяви победа във войната............ хахаха, ще побида на 39-ти май :)))))))))))))))))))))))))))))))))
10
5
 
16
 
! Отговори
Зозо преди 2 години
........уверения от Москва, "че Русия продължава да признава териториалната цялост на Молдова"............ Мдааа, те така и за Украйна казаха. Никой не вярва на руснак.
9
3
 
14
 
! Отговори
Посейдон преди 2 години
Това са специалните руските делфини от съседната статия- излезли са на сушата на лов за перални и телевизори!
8
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен "Целта на Путин е да има глобален конфликт." --- хахахахах.. смешен си! И на малките деца стана ясно, че единственият печеливш от тази война са кукловодите от другата страна на океана! С радост гледат как русия и европа се самоунищожават..
7
5
 
7
 
! Отговори
До 4 преди 2 години
Очеизвадно нищо не разбираш. Украйна има нужда от муниции, а в Приднестровието се намира най-големия склад за муниции от съветско време! Освен това могат да използват пленени руски миротворци от там за обмяна на пленените украински.
6
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не виждам как до 9 май Русия ще победи в тази война. А това е целта на Путин. Иска на 9 май да обяви победа във войната. Първо бяха три дена... Сега до 9 май...
5
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
това е мечтата на зеления актьор и кукловодите му - колкото се може повече въвлечени държави в конфликта... за съжаление нашите мъпети следват същите инструкции
4
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако Русия нападне и Молдова (а такива гласове се чуват от Русия) вече ще е принудена да се намеси и Румъния. Целта на Путин е да има глобален конфликт. Засега обаче Западът много умно не се включва официално във войната, като всички, които се сражават в Украйна са частни войници и нямат официално нищо общо със Запада. Това е като руската частна "Вагнер", която уж била независима от Русия. Та Путин не е на нивото на Запада. Онези са много умни. А Путин се оказа един болен мозък затриващ Русия.
3
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не, Молдова, а Молдавия!
2
14
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е то е ясно кой подклажда конфликта в Молдова. Украйна, зад които са Щатите и донякъде Румъния.
1
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Фашистите подготвят операция Кървавия Май по данни на сепаратостите