134 държави, което е 98% от световната икономика, готвят цифрови валути

Китайският цифров юан е най-големият и най-напредналият пилотен проект
14 мар 2024 22:15, Анисия Иванова
130
134 държави, което е 98% от световната икономика, готвят цифрови валути
Снимка: БГНЕС

Общо 134 държави, представляващи 98% от световната икономика, вече проучват цифрови версии на своите валути, като повече от половината от тях са в напреднала фаза на разработване, пилотни проекти или стартиране, показва проучване, цитирано от Ройтерс.

В изследването на Атлантическия съвет, базиран в САЩ анализаторски център, се подчертава, че всички държави от Г-20, с изключение на Аржентина, понастоящем се намират в някакъв етап от разработване на цифрова валута, като САЩ все повече изостават.

Макар че има напредък по отношение на дигиталния долар "на едро" само за банките, такъв за по-широкото население на САЩ изглежда "в застой", се казва в доклада, а шефът на Федералния резерв Джером Пауъл заяви този месец, че "нищо подобно не се приближава към това да се случи".

Президентът на САЩ Джо Байдън нареди да се проучат възможността за въвеждане на цифров долар през 2022 г., но темата се превърна в разделящ политически въпрос, като републиканският съперник на Байдън в тазгодишната предизборна надпревара в САЩ Доналд Тръмп се зарече да не допусне това.

Поддръжниците на дигиталните валути твърдят, че те ще позволят нови функционалности и ще осигурят алтернатива на физическите пари. Но в редица страни те предизвикаха и протести заради възможността за правителствен контрол и следене.

В момента се изпълняват около 36 пилотни проекта за цифрови валути, включително китайският e-CNY, който се изпробва с 260 млн. души в 25 града. Европейската централна банка (ЕЦБ) вече шест месеца работи по "подготовката" на цифровото евро.

Бахамските острови, Ямайка и Нигерия вече имат напълно функциониращи дигитални валути, въпреки че Източнокарибският валутен съюз (ECCU) - състоящ се от 8 държави - наскоро стана първият, който изключи такава валута, след като заради проблеми потребителите останаха без достъп до цифровите си портфейли.

Разделен свят

Докладът разкрива също, че работата по проекти за CBDC на едро се е удвоила след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и последвалия отговор със санкции на Г-7.

В момента се изпълняват 13 трансгранични проекта за търговия на едро, включително един, наречен "mBridge", който свързва Китай, Тайланд, ОАЕ и Хонконг и ще включи още 11 неразкрити засега държави през тази година.

Всички те биха могли да станат част от лавина от големи проекти до 2027 г., както и ЕЦБ, чиято настояща пилотна схема се разглежда като потенциален проект за други водещи големи икономики.

Китайският цифров юан все още е най-големият и най-напредналият пилотен проект, който е изпробван в различни сценарии - от билети за обществен транспорт и COVID проверки до закупуване на петрол и благородни метали.

Кога Китай ще пусне изцяло e-CNY? "Това е въпросът", каза Липски, цитиран от Investor.bg. "Не тази година, а през 2025 или 2026 г.? Трудно е да се каже."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
85
2
 
22
 
! Отговори
Сойка Присмехулка преди 2 месеца
Скоро започват 'Игрите на глада '
84
5
 
17
 
! Отговори
Комунист Оруелист преди 2 месеца
Скоро ще си заврете и затъкнете кеша, имотите, златото и егото отзад , защото всичко, което притежавте ще е държ.соственност вкл. телата ви.Глобално складовете с мухи и насекоми са напълнени.
83
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
От 36 цитат:(Tоя цифров концлагер може да се осъществи единствено ако има съдействие от овцете. Така че докато ручате моравата, мислете дали искате да влезете вътре, добичeта.). Добре казано, всичко зависи от хората.:))
82
6
 
8
 
! Отговори
До 88 преди 2 месеца
Защото бабичката от Ситняково има някакво влияние върху икономиката, ако продаде 2 марули повече или по-малко днес и скрие 5 хартиени лева повече под възглавницата. Моля ви се ставате несериозни. Поне прочетете за индустриалната революция, и как е повлияла на такива бабички. Прогреса изхвърля такива хора и не ги чака. Ако не можеш да се приспособиш, страдаш, винаги е било така, цената се плаща от обикновените хора. И нашето време ще дойде за това.
81
1
 
4
 
! Отговори
Поглед в "утре& преди 2 месеца
До 84 За репички и маруля от Ситняково нрансферираш от твоя телефон към телефона на бабичката от Филиповци. През това време, опашака тръпне в очакване за съответния трансфер. А времето не е пари, то вече е виртуални пари (т.е условни).
80
0
 
2
 
! Отговори
към 85 и 86 преди 2 месеца
Синоним на " п @розд (не точно) да се ползва "елементарен"
79
1
 
6
 
! Отговори
За 85 преди 2 месеца
Под звездичките е думата *** , която системата изкълчва поради ... е, не зная поради какво. Техника. Така ще е и с виртуалните пари -системата ще прави каквото си иска с тях.
78
2
 
5
 
! Отговори
До 75 преди 2 месеца
До Анонимен 75 Не само има, а е и много ***, начинът. Достатъчно е едно споразумение в банковия картел и банките спират да "уважават" кешовите разплащания. Тогава на общинския пазар ще може свободно да обменяш домашната си пърцуца само срещу пачи яйца, а флейтостът от операта може да ти посвири, за двеста драма. Ъхъ!
77
4
 
5
 
! Отговори
До 83 преди 2 месеца
Ето това е разковничето, че е условно. Реално погледнато за обикновеният човек нищо няма да се промени. Банките все още контролират, обема и стойноста на валутата независимо дали е кеш или дигитална. Кеша може много бързо да се обезцени. Представи си, и мисля че ще стане така - идва в момент, банките казват на бизнеса, всички парични преводи са чисти, но ако ви плащат с пари, ще ви удържаме процент, защото са хартиени. Какво според теб ще направят повечето търговци?
76
1
 
14
 
! Отговори
Случайно преди 2 месеца
До Анонимен 81 Без да искам, съм отговорил. Условно, кешът е свобода. УСЛОВНО. Виртуалните се управляват от друг. Безусловно. Ти нямаш нищо.
75
1
 
23
 
! Отговори
За свободата преди 2 месеца
Свободната кеш валута (макар и усковно) е собственост на притежателя си. Банките все още не могат да контролират оборотните суми. Това не е валидно за парите в телефона. Те са собственост на оператора на софтуера. А това не е собственикът на парите. Неверният Тома казва "Око да види, ръка да пипне". Всичко друго е бошлаф (като изборите).
74
17
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До всички, които казват, че хартиените парри ви дават някаква свобода или контрол, моля събъдете се. Пишете глупости. Няма значение в какъв вид са парите, тъй като тяхната стойност може всеки момент да се обезцени - споменте си 90 години и инфлацията тогава и сега. Просто си дружте парите в активи, които не са свързани с банки - злато, крипто и др.
73
1
 
10
 
! Отговори
Фибуначи преди 2 месеца
-Вяно ли китайките никога не ги боли главата?-Вярно е как иначе ще са 1,5 милярда...
72
3
 
11
 
! Отговори
До Христо Христов преди 2 месеца
Оръжие няма да помогне срещу тази система.Никой няма да оцелее срещу нея с пряка конфронтация.Партизански тежък живот ги чака свободните, с отделна валута,хакерски изпълнения и търсене на храна, отглеждане, изобретателност.
71
4
 
14
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 месеца
До Тоталният контрол/76 "Свободните хора ще трябва да си изградят паралелен свят,останалите са обречени." - свободните хора са тези, които имат оръжие. Другите са роби. ЕС са роби.
70
3
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 месеца
До Бай Дрън/65 "Лошо ще е, ако за няколко часа блокира цялата система заради хакерска атака." - те тва им е идеята да са "разпръснати". Проблемът е, че ВСИЧКО може да се следи.
69
3
 
14
 
! Отговори
Тоталният контрол преди 2 месеца
иде. Не се заблуждавайте, че няма как да стане.Свободните хора ще трябва да си изградят паралелен свят,останалите са обречени.
68
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
НЯМА КАК ДА СТАНЕ ЕДИНСТВЕНО РАЗПЛАЩАТЕЛНО СРЕДСТВО. Може да е успоредно с реалните пари,но не и единствено!
67
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Проблем е следното - ако единственото разплащателно средство е банкова сметка на твое име, тогава ще бъде невъзможно да имаш резерви. Да речем, на един неудобен журналист може да му се замразят активите и де-факто да бъде изхвърлен от обществото, същото важи за всички други неудобни, включително дарителите които подкрепят неудобни индивиди или организации. С други думи държавата ще има лост да ти отнеме човешкият статус лишавайки те от възможност да живееш в обществото.
66
5
 
12
 
! Отговори
Принципно, преди 2 месеца
цифровизацията на валутите е полезно нещо, НО само при условие, че банките и държавите се придържат към определени морални и правни норми, което към днешна дата изглежда като някакъв далечен мираж.