Не затормазявайте замечтания мозък, той работи даже повече

И по-продуктивно при това в противовес на очакванията ни
16 юли 2013 13:46, Румяна Тасева
0
Не затормазявайте замечтания мозък, той работи даже повече
Източник: Reuters

Ако смятате, че блуждаещият ум е непродуктивен – чака ви изненада. Ново изследване на Университета на Британска Колумбия, Канада, разкрива, че мозъкът е много по-активен, докато сме „отвеяни“, отколкото сме смятали. Още по-любопитен е фактът, че мозъчни райони, свързани със сложни решения на проблеми, досега  считани за неактивни в подобно състояние, са по-дейни, отколкото при състояние на концентрация.
 
По време на изследването, доброволци са поставяни във функционален магнитно-резонансен скенер, с помощта на който е оценявана мозъчната им активност при изпълняване на тривиални задачи.
 
Получените данни индикират, че замечтаването или фантазирането, което мнозина смятат за вредно и разсейващо, всъщност е важно когнитивно състояние, в което навлизаме, когато имаме важни проблеми за разрешаване.
 
Проф. Калина Кристоф, ръководител на проекта, коментира че „блуждаенето в облаците“, на което обществото гледа като на мързел или липса на внимание, е некоректно.
 
Изследванията й доказват, че при замечтаност мозъкът е много по-активен, отколкото се е смятало дори от учените. 

Учените заключават, че колкото по-разсеяни са хората и колкото по-малко осъзнават какво се случва около тях в момента, толкова по-мощна става мозъчната активност в определени зони.
 
Това изследване потвърждава твърдението, че разрешаването на някои сложни проблеми не трябва да бъде насилвано и то може да стане безпогрешно напълно интуитивно. Поговорката „Утрото е по-мъдро от вечерта“ е доста добър пример за истинността на народна мъдрост, придобита чрез неосъзнато емпирично наблюдение с векове.
 
Истината е, че когато се отпуснем и позволим на съзнанието си да „блуждае“, захванем се с несвързана с проблема дейност или дори когато медитираме, получаваме „моменти на прозрение“. Тези изненадващи проблясъци на интелект обаче не са случайност и учените тепърва започват да откриват този скрит потенциал на мозъка.

Още полезна информация за мозъчната дейност можете да прочетете в рубриката "Здрав ум" на Puls.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


0
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари