COVID-19 - може ли медта да го убие?

Учени с интересен поглед върху темата
Обновена: 28 мар 2020 18:51 | 27 мар 2020 19:09, Дарена Найденова
47
COVID-19 - може ли медта да го убие?
Pixabay

Коронавирусът сериозно промени начина ни на живот. Свикнахме да излизаме с маски на лицето, да внимаваме какво докосваме и да спазваме дистанция от другите хора. Запасихме се с антибактериални гелове и мокри кърпички и мием ръцете си по няколко пъти на ден. Заразата все още се разпространява доста бързо, а ваксина за нея още не е намерена.

И докато учените търсят начин да унищожат COVID-19, то някои експерти смятат, че микроелементът мед може да помогне. Използването му за медицински цели датира още от Древен Египет, а в Древна Индия повечето съдове са били направени именно от мед. Историци твърдят, че в миналото хората, които носели меден кръст, по-рядко боледували от холера и други епидемии.
 
Медта има антибактериално действие и може да убие микроорганизми като бактерии и вируси. Единственото условие е те да бъдат в контакт с елемента. Това се нарича „контактно убиване“. Според д-р Едуард Билски, медта убива микробите по няколко начина:.
 
♦ Медните йони увреждат клетъчните мембрани или обвивки и могат да унищожат ДНК или РНК на микробите.
 
♦ Генерира оксидативен стрес върху бактериалните клетки и създава водороден пероксид, който може да убие клетката на вируса.
 
♦Той пречи на протеините в бактериалните клетки да извършват важни функции, чрез които поддържат вируса жив.
 
Точният механизъм на това как медта пречи на протеините в бактериалните клетки все още не е напълно осъзнат, но настоящата хипотеза е свързана с процеса неправилно метализиране и се извършва благодарение на факта, че медта е стабилен метал.
 
Още за микроелемента мед и COVID-19 четете в Tialoto.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.

Спонсорирани публикации