Ще ядем ли скоро месо от 3D принтер, а страдат ли животните, а екологичният ефект?

Учените очакват то да е екологична здравословна алтернатива на истинското месо
12 авг 2023 13:46, Елка Василева
126
Ще ядем ли скоро месо от 3D принтер, а страдат ли животните, а екологичният ефект?
Снимка: архив, БГНЕС

Скоро ще ядем месо от 3D принтер? Учените се надяват, че то ще се окаже екологична здравословна алтернатива на истинското месо. Но и заради лабораторното месо страдат животни. А и ефектът за климата е спорен, пише Дойче веле.

В Сингапур отдавна се продава клетъчно пилешко месо, отгледано в контролирани лабораторни условия. Американците последваха този пример и вече предлагат на пазара лабораторно месо. Но дали то наистина предотвратява страданията на животните и е по-здравословно и по-екологично?

Без да страдат животните?

Лабораторното месо бива наричано "чисто". Но неговото производство определено не се постига, без да страдат животни - за целта трябва да се извлекат тъкани от живи животни. Това е подобно на биопсията при хората, посочва пред АРД експертката по химическия състав на храните Туба Езатбейоглу от университета "Лайбниц" в Хановер.

Още по темата
След това от животинските тъкани се изолират стволови клетки и с биореактор се свързват с хранителна среда, в която клетките се размножават и растат. Хранителната среда се състои от захар, аминокиселини и витамини - но и от ембрионален телешки серум, който се добива от кръвта на кравите. Той също няма как да се получи, без животните да страдат, тъй като трябва да бъде извлечен от още неродено живо теле, изтъква АРД.

Екологичният ефект е неясен

Екологичният ефект от лабораторното месо също е спорен. Факт е, че за неговото производство са необходими по-малко площи и вода. Но междувременно нови изследвания стигат до извода, че при производството на лабораторно месо биха могли да се отделят много повече вредни емисии, отколкото в класическото животновъдство.

Всичко зависи от конкретния начин на производство, казва пред германската обществено-правна медия Алесандра Леглер, която е сътрудничка в лабораторията на Туба Езатбейоглу и се занимава с разработката на растителни продукти, заместващи месото. Тя отбелязва, че е важно да се има предвид дали биореакторите се зареждат с възобновяема енергия. "Докато няма стандартизирана процедура и няма масово производство, няма и данни", заявява Леглер. Също така важно за климатичния баланс е дали може да се намери заместител на ембрионалния телешки серум, тъй като именно неговото производство изисква много енергия.

Как може да се подобри лабораторното месо

В момента се провеждат изследвания, които търсят отговора на въпроса дали животинският серум, използван в лабораториите за производството на изкуствено свинско месо, може да бъде заменен. Визията на проекта, който се осъществява в Германия под името "CELLZERO Meat": хранителна среда, която няма нужда от животински продукти. А и така ще се избегне болезнената биопсия. За целта учените използват пъпна кръв, която може да се осигури безболезнено от новородените прасенца непосредствено след раждането им. "Това вече няма да причинява никакви мъки на животните", посочва Волфрам Шнекел от университета Анхалт, който работи по проекта.

Той би искал и да направи лабораторното месо по-здравословно за хората. Тъй като до момента често се използват антибиотици, за да се поддържа клетъчното месо стерилно. В бъдеще това би могло да се постига чрез чисто физически методи. Но това не означава непременно, че лабораторното месо ще бъде по-здравословно от конвенционалното.

3D принтер за консистенцията

Шнекел и колегите му работят и върху консистенцията и вкуса на изкуственото свинско месо. От биореактора най-напред се получават клетъчни комбинации от култивирани мускулни или мастни клетки, след което се сглобяват в подобна на плът тъкан в 3D принтер. Оттам нататък масата може да се използва например за производството на наденици.

Месото, което се получава от 3D принтера, обаче не е особено вкусно - жилаво е, обяснява пред АРД Шнекел. Преди наистина да добие добър вкус, месото трябва да узрее чрез биохимически процеси. Но засега учените все още проучват как точно би могло да се извърши това.

Докато стигне до пазара, ще минат години

Докато месото от 3D принтера стигне до пазара, вероятно ще мине доста време. Шнекел предполага, че става дума за период между пет и десет години - ако се намери фирма, готова да произвежда месото и да получи и съответното разрешение, понеже в Германия засега никой няма право да продава месо от клетки.

Понеже разпоредбите по отношение на хранителните продукти в ЕС са по-строги, отколкото в други страни като САЩ, и това може да се окаже пречка. Директивата, по линия на която би могъл да се осигури достъп на новото месо до пазара, може да изисква продължителни изпитания.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


126
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До MaйMyнaтa Маймуне раната идва от селата в София.
42
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Много интересно, копейките се плюнчат от диваните в ЕС по ЕС, ама никой неще да отиде в рая Мордор. Щото са свикнали от комунизма - те да лъжат, че работят тях да ги лъжат, че им плащат (което реално и сега са постигнали) ама бяха щастливи, че всички бяха еднакво бедни. Е, те сега те това ги дразни, че не могат да постигнат.
41
3
 
1
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 8 месеца
Храната може да я проиэвежда моэъка, след време.. преди 10г. Ама вие не энаете, щото сте ceляни *** като Вacилев
40
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
АнтиГаню твърди че вибратора му говори чист френски но никой не му вярва
39
0
 
6
 
! Отговори
Христо Христов преди 8 месеца
То и ной-големият холандски завод за стомана на Тата Стийл искаше да минава на водород... но последните пранове са за нови коксови мощности. Даже дъговите пещи, като нашите в Дебелт (и на още едно място ппи комунизъма), ги зачеркнаха като неефективни.
38
1
 
11
 
! Отговори
Предложение.. преди 8 месеца
Посолството да си храни своите с принтиранилаина!Нас нормалните хора не ни занимавайте!
37
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
"здравословна алтернатива"??? Хиляди пъти предпочитам да стана веган!
36
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 29 - не, тоя тип хора са най-чистия пример за човешки паразитизъм - хем искат да облажат от благата на "гнилия" запад, хем да лижат денонощно късото на путлерин.
35
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Аз няма да ям,за вас не знам.
34
1
 
7
 
! Отговори
Dabe преди 8 месеца
НЕ,никога .По скоро ще започна да ям "журналисти" и без това са неуспели учители.Полза от тях нулева пък хабят кислород.
33
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
*** тук. С КАКВО тези *** са по-развити от мен?
32
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Нихилизмът е кофти нещо анти-***, междудругото алеко Константинов е бил най големия англосаксонски близач и майкопродавач
31
2
 
13
 
! Отговори
Кон с татация преди 8 месеца
Нацисткият доктор Менгеле и ГЕСТАПО ряпа да ядат пред извращенията и болните мозъци на сегашните фашисти!
30
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Не знам дали съм "копейка", но вече проверявам какви са условията за издаване на разрешение за работа в Русия. Защо? Защото нямам желание след време да се редя на опашка пред посолство за виза, както правеха навремето пред американското.
29
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ганюю в реалността е толкова невзрачен и безинтересен за когото и да е, че избива комплексарщината си като все си мисли, че някой иска да го трови, унищожава, избива и т.н. Обикновено този гняв е насочен към по-развитите от него хора и народи. За сметка на това е изпълнен с възхита към себеподобните му прииимати, като се почне от другарите по чашка, с които засяда от сутрин на селския мегдан и се стигне до кремлинския гном...
28
1
 
16
 
! Отговори
Урсула преди 8 месеца
Е, разбира се, че ще ви дадем избор - или принтирано месо, или насекоми. Отнасяме се хуманно към вас, избор трябва да имате.
27
0
 
10
 
! Отговори
Христо Христов преди 8 месеца
То и холандското летище искаше да минава на синтетичен керосин... но се оказа, че само за енергията за производството му са нужни 13 реактора като тези в Козлодуй.
26
0
 
8
 
! Отговори
Клаус преди 8 месеца
Ти ще притежаваш нищо и ще си щастлив, както казва създателя на световния икономически форум Клаус Шваб, неизползваемите хрантутковци са излишни.
25
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Копейките, спасявйте се в *** докато е време. Нас ни оставете тук в ЕС да се мъчим с всякакви такива неща. Идете при бащицата ви путинак, той ще се грижи за вас.
24
9
 
3
 
! Отговори
Дон Кикот преди 8 месеца
Копейките скоро ще го ядат това месо за да не умрат от глад.