Банкери: Таксата при ипотечните кредити може да отпадне

Банките обаче ще компенсират това с леко повишение в лихвата
Обновена: 11 сеп 2012 16:47 | 5 апр 2011 10:25,
48
Банкери: Таксата при ипотечните кредити може да отпадне
Снимка: Булфото

Няма проблем назателната такса при погасяване на ипотечните кредити да отпадне, но банките ще компенсират това с друга такса или леко повишение в лихвата, споделиха банкери по време на конференцията Банки, Инвестиции, Пари, която се проведе с медийното партньорство на Investor.bg.

"При отпускането на кредит банките залагат допускания, особено когато в началото лихвата е по-ниска. Eдно от допусканията е колко години ще се плаща дадения кредит. Премахването на наказателната такса нарушава този баланс и ако трябва да се премахне таксата за рефинансиране от друга банка, банките трябва да прекалкулират таксите си”, коментира Гълъбин Гълъбов, изпълнителен директор на Емпорики банк България.

"Дали ще се приеме европейската директива е оставено на всяка една държава да реши на местно ниво и това е проблем, който предстои да бъде дискутиран. Лично аз нямам против това плащане да бъде премахното, но ще бъде компенсирано в по-висок лихвен процент или в друга такса”, обясни Гълъбов и допълни.

"Не повече от 5% от клиентите успяват да погасят ипотечен кредит предсрочно".

В края на март тази година Европейската комисия иска отпускането на заеми за закупуване на недвижими имоти в ЕС да стане по-отговорно. Кредиторите трябва най-сетне да гарантират правото на предсрочно погасяване на дълга, се казва в проектодирективата на ЕК.

94% от гласувалите в анкета на Investor.bg искат отпадане на наказателната такса при предсрочно погасяване на ипотечен кредит.

В момента наказателната лихва е до 4% от главницата на кредита. Рефинансирането с нов кредит се оскъпява допълнително от таксата за усвояване на новия кредит, обикновено от 1,5% от стойността му, както и от разходите за заличаване на старата ипотека и учредяване на нова.

Допълнителен разход е и сключване на застраховка в полза на новият кредитор, ако периодът на старата полица не е изтекъл, както и плащането на такси за разглеждане на документите на кандидат-кредитополучателя.

Така общите разходи по рефинансиране могат да достигнат почти 6% от стойността на кредита.

Наличието на таксата за предсрочно погасяване намалява конкуренцията между банките в областта на ипотечното рефинансиране и по-този начин поддържа по-високи лихви по вече отпуснатите жилищни кредити, възползвайки се от високата цена при смяна на банката кредитор.

Конкуренцията между банките е невероятна и тя е в полза на клиентите, споделиха банкерите в отговор на въпрос дали има либерализации, подобни на отпадането на наказателната такса, които може да повишат конкуренцията и да понижат цената за клиентите.

"Може би имате усещане, че в банките не се случва нищо, но банките са изправени пред редица предизвикателства и им трябваше време, за да ги формулират. Нека да ви спомена само част от тях. В годините на бума ръстът на кредита беше с 30-40%, но сега растеж на кредитният портфейл няма и няма генератор за печалба, като ще е нужен заместващ източник на тази печалба”, сподели главният икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов.

Банките имат 617 млн. лв. печалба през 2010 г., но при капитал от 10 млрд. лв., това означава, че генерират само 6,2% доход от капитала или нива, равни на това да държат парите си на депозит в България, а не да развиват банкова дейност, показва справка на Investor.bg.

Според Павлов банките трябва да реализират около 20% възвращаемост на капитала, за да са атрактивни, тъй като изискванията на инвеститорите са за поне 10-12% ниво на този показател.

Кристофор Павлов посочи още, че се движим към среда с повече регулации, а това означава по-голяма цена на услугите на банките.

Още новини за икономика и политика
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


48
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
16
 
! Отговори
отгоре преди 13 години
В БГ. банковите обирдии седят зад гишетата , а не пред тях. Няма разлика между тях и селските лихвари , само офисите са по лъскави , за сметка пак на клиентите естествено. Нооо..... и клиентите никой не ги вкарва насила вътре и никой не ги кара да подписват нещо без да го изчетат докрая.
7
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
SVINE
6
1
 
25
 
! Отговори
c0ldblooded преди 13 години
аз пък казвам *** ДОЛНИ ЛИХВАРИ! В България няма банки а само лихвари!
5
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Таксите може да паднат ? .... Че то след изборите ще остане ли някоя банка ?
4
8
 
5
 
! Отговори
hm преди 13 години
Много е важно да влезем в Шенген , тогава лихвите със сигурност ще паднат.
3
1
 
26
 
! Отговори
ааа преди 13 години
аз викам да земат направо 2 пъти да ги вдигнат :) така изведнъж ще спрът всички да си внасят вноските...а когато ги вдигат с малко тук там някои не внася...а какво ли ще стане ако всички спрем да внасяме... тия който имат пък пари в банка ще ги изтеглят от страх да не фалира банката и хоп всички банки затварят....
2
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Съгласна съм с 1. За сметка на това пък доходите ни са най-ниски.
1
0
 
37
 
! Отговори
! преди 13 години
И без друго лихвите тук са сред най-високите в ЕС, що да не ги вдигнат още, а?