Как да подобрим енергийната ефективност, ако нямаме средства

Енергийният одит и финансирането – основни стъпки към обновяването
22 окт 2012 09:10, Миглена Иванова
51
Как да подобрим енергийната ефективност, ако нямаме средства
Снимка: архив, Булфото

Продължаваме с темата за финансирането на мерките за енергийна ефективност на дома. Досега представихме ползите от енергийния одит и една от възможностите за осигуряване на финансиране, ако санирането не се прави със собствени средства – фондът за енергийна ефективност.

Представяме ви още две програми, които също предоставят възможности да финансирате подобряването на енергийната ефективност на дома, ако не разполагате със собствени средства.

Едната се финансира със средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Международния фонд Козлодуй и е насочена към обновяването на едно- и многофамилни жилища.

Другата е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и се финансира с европейски средства.

Програма за кредитиране на енергийна ефективност в дома REECL

Програмата се осъществява със средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Международния фонд Козлодуй чрез четири търговски банки. По линия на схемата се възстановяват до 35% от разходите по проекта за подобряването на енергийната ефективност на сградата.

Програмата REECL действа в България 2005 г., като първият й етап приключи през 2009 г. За периода 28 хиляди български домакинства са се възползвали от кредити на стойност 43 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност на жилищата им по програмата на ЕБВР. На същите тези домакинства е била изплатена безвъзмездна финансова помощ в размер на 7,5 милиона евро.

Вторият етап на програмата е стартира през август миналата година.

Домакинствата, които искат да се възползват от кредитната линия на ЕБВР, могат да получат безвъзмездна финансова помощ от фонд „Козлодуй“ в размер на от 20 до 35% от стойността на разходите за подобренията по жилищата. Безвъзмездната помощ се изплаща до четири месеца след отпускането на кредита от някоя от четирите търговски банки.

От програмата отчитат, че в резултат на направените подобрения годишно се спестяват 124 250 мегаватчаса електричество, а въглеродните емисии, отделяни от жилищните сгради, са намалели с над 170 хиляди тона на година.

Кредити и безвъзмездна финансова помощ се отпускат за финансиране поставянето на енергоспестяващи прозорци, газови котли, отоплителни уреди, печки и котли на биомаса, слънчеви колектори за топла вода, фотоволтаични системи, газификационни системи и други.

По програмата могат да се санират и еднофамилни къщи, а не само многофамилни жилищни сгради.

Програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за обновяване на жилищния фонд

Реалното изпълнение на програмата тръгна от юли, а първите строителни работи се очаква да започнат догодина.
Проектът „Енергийно обновяване на българските домове” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 г. той обхваща 36 градски центрове и е с продължителност три години (2012-2015 г.).

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ от Оперативна програма „Регионално развитие“ възлиза на 50 млн. лева.

Финансова помощ за изпълнение на мерки за енергийна ефективност ще получават сдружения на собственици, регистрирани по реда на Закона за управление на етажната собственост в съответната общинска администрация и в регистър БУЛСТАТ.

За всяка одобрена сграда собствениците ще получат финансова помощ до 50% от стойността на бюджета за обновяване. Самата програма покрива изцяло разходите за обследване за установяване на техническите характеристики на сградата, включително изготвяне на технически паспорт и обследване за енергийна ефективност, както и разходите за проектните мениджъри.

Сдруженията на собствениците могат да ползват кредит или банкова гаранция от специалния Фонд за жилищно обновяване.

Право да кандидатстват за европейско финансиране за саниране имат сдружения на собствениците, които обитават многофамилни сгради на минимум три етажа, с минимум шест апартамента, проектирани до 26 април 1999 г. без значение от вида строителство.

Министърът на регионалното развитие припомни, че програмата не финансира само санирането на фасадата, а се предвиждат средства за всички належащи ремонти по обновяването (на покрив, отоплителни системи, водопроводи и канализация, ел. инсталации, полагане на соларни панели, дограми и други).

Собствениците първо трябва да подадат заявление за интерес, след което то се одобрява или отхвърля от проектния мениджър по район по формални критерии. Ако заявлението бъде одобрено се прави оглед на сградата и се оценяват направените досега интервенции.

След като приключи огледа трябва да се изготви индикативен бюджет за санирането на сградата и да се направи разпределение на разходите за всеки собственик. На базата на този ориентировъчен бюджет собствениците взимат окончателно решение дали ще имат възможност да направят санирането.

След това собствениците на всеки апартамент в сградата за саниране трябва да преведат по 500 лева по сметка на строителното министерство. Следва подаването на заявление за финансова помощ, което ако бъде одобрено се сключва споразумение между регионалното министерство и сдружението на собствениците.

На следващия етап собствениците трябва да осигурят 30% от дължимата сума за санирането. След това започва конструктивното обследване на сградата и изготвянето на техническия паспорт.

Ако се окаже, че сградата е конструктивно неустойчива, собствениците трябва да извършат необходимите укрепвания за своя сметка. На този етап те също могат да се откажат от санирането, ако нямат възможност да направят конструктивното укрепване.

Ако обаче сградата е устойчива, следва енергийното обследване. След приключването му се изготвя техническия проект, подава се в общината за одобрение и се издава разрешение за строеж.

Груби сметки на регионалното министерство показват, че разходите за саниране на един  апартамент са около 10 хил. лева, като варират в зависимост от моментното състояние на сградата, както и извършваните по самото жилище подобрения. ова означава, че собствениците на жилищата ще платят до 5 хил. лева за обновяването с европейски пари.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
44
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Все си мисля, че 10000 си е много.300 лева за изолация на панел (3х3 метра с прозорец)600 лева за смяна на дограмаЗа тристаен панел това прави 3600 в най-лошия случай.слагане на климатик още 2000 лева.пак е доста под 10000 лева. Какво пропускам тука?
43
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
За 5000 хил изцяло обновен блок си е добре. За тези пари си взимате ръждиви бракми втора ръка. Вместо това може едно обновено жилище, на което цената му ще се вдигне в пъти, освен това се спестяват разходи, а комфорта е много по-голям.
42
1
 
16
 
! Отговори
Одит и саниране преди 11 години
Поредната схема да ви приберат спестяванията и жилищата! Наши "лицензирани" фирми са навсякъде по веригата и ще ви оdерат кожите живи!
41
0
 
14
 
! Отговори
bolka преди 11 години
до 45 - къде видяхте беден да има сметки по 350-400 лв. на месец? Студува, защото не може да си позволи повече от 100-150 лв. през най-студените месеци. А през сезоните, когато не се отопляват, сметките им варират м/у 20-40 лв. на месец. Изплащането на кредита ще си върви целогодишно, без значение дали се отопляваш или не. Ако пък не дай Боже да се разболее някой от семейството, тогава е немислимо изобщо отделянето на някой лев. И това ще е в продължение на години, не 1 или 2.
40
15
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
39, 41, това че живея в A+ енергийно ефективна сграда не е лукс, защото лукса не се изплаща! След като бедните имат пари да плащат по 350-400 лева сметки на месец, значи биха имали по 200 лева на месец за покриване на заем плюс 100 лева за сметките.
39
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
В предаването има продуктово позициониране.
38
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До ------------Естествено че е много. За 10К ще си опаковам 3 етажната къща. А за две-три външни стени в панелен блок е супер много.
37
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен 38Едно е локално отопление, съвсем различно е централно от топлофикация. В единия случай можеш да контролираш разхода, при топлофикация няма такова нещо. Там дали са ти спрени радиаторите или са пуснати все плащаш. Нали тази армия от топлинни счетоводители и всякаква пасмина трябва да се издържа. Реалните сметки на топлофикация са надути поне 3-4 пъти.
36
1
 
6
 
! Отговори
до 38 преди 11 години
И как разбра, че е от изолацията. Ти сам/а/ си посочил причината - локално парно. А и всеки който иска качество си прави нещата сам / за около 4х. - най марково / и това няма нищо общо със "решенията" в статията.
35
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Живея в нова сграда с локално парно в апартамент 100 квадрата с топлоизолация и енергиен клас A+. Средно годишно плащам между 70и 80 лева на месец за топла вода и отопление. Майка ми, бедна пенсионерка живее в панелен блок и зимата сметките и за топла вода и отопление са и 350-400 лева при положение, че тя е сама, а ние сме четерима! Такова значение има енергийната ефективност! Нека всеки си направи добре сметките защото си струва, но само при положение, че изпълнението е в добро качество!
34
2
 
25
 
! Отговори
ние ! преди 11 години
Подобрението на енергийната ефективност,се постига с МНООООГО КИНТИ ,......ВСИЧКО ДРУГО СЪМ ОПИТВАЛ ,НО БЕЗ КИНТИ НИЩО НЕ СТАа!Каква е ФАЙДАТА ,след като ние ---ИКОНОМИСВАМЕ ,САНИРАМЕ ,....А ЦЕНАТА НА ТОКА ПОСТОЯННО РАСТЕ --------ИМА ЛИ ЛОГИКА ----?
33
1
 
19
 
! Отговори
------------ преди 11 години
Лъжат като *** , 10 000 е тройно раздутата сума за едно жилище - нали трябва да има за кооператив банк, фирма на шурурошурулинката, консултантски хонорарчета а ла Доган-консулт систем тафпарасъ... не повече от 3 хил. е истинското топлосаниране за едно жилище.
32
1
 
23
 
! Отговори
ЧЕЗ преди 11 години
Вие си санирайте ,опаковайте ,....а ние постоянно ,ще ви вдигаме цената на тока !
31
2
 
29
 
! Отговори
ИНОВАТОР-трици-майму преди 11 години
Всичко се прави за да се цедят париците на хората. Никой не отчита фактори като СРОК НА ВЪЗВРАЩАЕМОСТ!!! Ако мислеха и на йота за ефективност, щяха да ПОДАРЯТ на всеки вход изолация и дограма за СТЪЛБИЩЕТО. Така реновирайки САМО 4 метра /около 400лв на етаж/ биха повишили температурите в общите части от 5С на 20С. Това се ползва от ВСИЧКИ апартаменти и позволява отопление на сградата на принципа ОТВЪТРЕ НАВЪН. Възвращаемостта е от 6 до 18 МЕСЕЦА, а не от 6 до 18 ГОДИНИ за които ни зарибяват.
30
0
 
20
 
! Отговори
Anonymous преди 11 години
Те нека ми вдигнат цената на тока още сто пъти, пък енергийна ефективност! Ми да дойдат да ми санират, да ми сменят дограмата и да ми сложат суперефективни отоплителни уреди за тяхна сметка тогава Като искат ефективност Нищо против нямам!!!
29
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До кога ще се побликуват такива платени стетии, чред които се цели манипулиране на обещственото мнение?Около 90% от населението са потънали в заеми и се чудят как да свържат двата края...За каква енергийна ефективност се говори тук?? До сега как са живяли хората без подобни глупости? Защо се опитвате да накарате хората да се набалбукат с заеми от 5000 - 10000лв.? И следващите десет години да изнемогват??? Каква е тази политика бе хора??? Защо заблуждавате хората???
28
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До 30По-лесно е да сменим управниците.
27
1
 
22
 
! Отговори
123 преди 11 години
Най-добрият начин е като сменим държавата.. с някоя по-ефективна:)
26
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ако имам средства ще мина без простотии от сорта на кредити. Питах в Прокредитбанк за тяхната програма за енергийна ефективност. Някаква мома ми обясни, че се връщали 20%, като ми даде пример: на 2000лв ви връщаме 40лв. Тази дори не може да сметне 20% от 2000лв колко е, но ще ми дава кредит. Не коментирам, че лихвата е разделена на две, за заблуда на противника. Веднъж е около 9%, но после има и 12-13% ГПР. Далаверка, нали?
25
3
 
24
 
! Отговори
ПОЗОР ЗА ДНЕС.БГ преди 11 години
ДНЕС.БГ НЕ СЕ ПОДИГРАВАЙТЕ С ХОРАТА БЕЗ ПАРИ