Най-замърсените води: Може ли Черно море да бъде спасено?

Дори на 400 км от брега учените откриват следи от лекарства и кофеин
Обновена: 28 ное 2019 22:15 | 28 ное 2019 22:10, Нели Христова
41
Най-замърсените води: Може ли Черно море да бъде спасено?
Снимки: Reuters

В югоизточната част на Европа се намира море, което в продължение на десетилетия служи като боклукчийско кошче на региона. Там са се изхвърляли аграрни и индустриални отпадъци, тонове пластмаса. Днес Черно море е най-мръсното море в Европа. Но може ли да бъде спасено?

Сметището на град Батуми в Грузия се намира само на 300-400 метра от Черно море. Малка река минава край него. Боклукът пада в нея, а водите й го откарват директно в морето. Всъщност, реките са най-големият източник на замърсяване на Черно море.

"Вече имаме притеснителни доказателства, че морският боклук, който се измерва в брой на плаващите предмети за квадратен километър, е почти двойно количество в сравнение с този в Средиземно море", казва Ярослав Слободник, участник в проект за почивстване на морето, пред BBC.

"Погледнете тук! Днепър цъфти! Това е резултат от фосфатите във водата", казва местен украинец. Торовете и аграрните отпадъци, изхвърляни от Украйна в Днепър, карат водораслите в реката да цъфтят. Те отнемат кислорода от нея и убиват останалите живи организми. Разбира се, след като торовете се изхвърлят в реката, тя ги отнася към Черно море.

"Черно море позеленя. Не се препоръчва да плувате в него“, това са  предупрежденията, които валят от новинарските емисии в Украйна. Хората в Одеса са предупредени да не плуват през по-голямата част от това лято.

"Водата на почти всички плажове не отговаря на стандартите за чистота“, казва Елена Варетская от лабораторията на Здравното министерство в Одеса. Но повечето хора подминават препоръката и все пак се потапят в хладните води на Черно море. Според тях предупрежденията са глупости. Замърсяване няма.

Но учените, които обикалят из Черно море със своите кораби и изследват водата, казват друго. Те използват уреди, които взимат проби от различна дълбочина, а сензорите измерват солеността, температурата и кислорода във водата.

"Притеснително е завишеното ниво на химикали във водата. Не очакваш такова нещо в морето, на 400 километра от брега. Хората си казват, че всичко е наред, това е просто вода, не съм аз. Но после открихме химикали във флората и фауната, в мидите, в рибата. А тях хората ядат в ресторантите по целия свят", обясняват експертите. В пробите, взети от дъното на морето, са открити микропластмаси. Цели региони от Черно море са обявени за мъртви, тъй като там не могат да живеят организми.

"Това означава, че замърсяването не е само на повърхността. То вече е дълбоко в екосистемата“, казва Виктор Коморин, морски изследовател. Пробите откриват още кофеин, лекарства и забранени наркотици.

"Най-голямата опасност идва от антибиотиците. Проблемът е, че бактериите, които също са тук, могат да станат резистентни към тези антибиотици. Лекарствата вече няма да работят. А проблемът е много сериозен. Хората вече умират от това“, казва Петър Осуалд от института по околна среда в Словакия. 

Дунав е най-голямата и също най-замърсената река в Европа. Тя изминава близо 3000 километра, преди да се влее в Черно море. Но Дунав е и източник на надежда, тъй като в последните години тя е обект на голяма акция по почистване. А мерките, изглежда, работят. Европейският съюз харчи милиарди евро за пречиствателни станции край Дунав.

"Преди тези съоръжения да бъдат построени, повече от половината мръсна вода отиваше директно в реката“, обяснява Габор Ленгуел, един от работниците в пречиствателната станция край Будапеща. Вече около 90 – 95% от водата се пречиства напълно и се третира с химикали, преди да бъде пусната в Дунав.

А основен фактор за спасяването на Черно море е съхраняването на червената трева, наречена филофора. Някога тя е била в изобилие. Но вече не е. Сега учените търсят доказателства, че филофората се завръща.

"Изглежда, че морето започва да става по-здраво и в сравнение с предходни години, има повече филофора. Но не можем да се успокоим, защото екосистемата в морето е сериозно увредена“, казва експертът от Украйна Александър Куракин. 

Но учените са категорични, че Черно море се възстановява и ако сме внимателни, историята му, както и тази на Дунав, ще имат щастлив завършек.                         

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не мога повече да "почивам" на черно море - дезинтерията и пъпките вече ми идват в повече. От двв години ходя само в Гърция и нямам такива проблеми да ми говорят каквото искат но аз там повече не стъпвам!
14
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 16 А бе палячоооо малоооумен, какво общо има екосистемата с тектониката, бе? Екосистемата в Черно море ще е ликвидирана както и на планетата след милиони години, но Черно море ще продължи да си съществува мноооого милиони години след края на екосистемата не само в Черно море , а и на Земята. А за да се затрие Черно море, няма нищо общо с екосистемите.
13
3
 
5
 
! Отговори
Fool преди 4 години
До 9 АнонименЗа жалост и такива като тебе и след милион години няма да разберат какво значат следните термини. Екосистема и тектоника, а за жалост и двете правят изказването ти не компетентно.
12
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добър вечер на братята на витошка да не ловите амури днес
11
0
 
13
 
! Отговори
Fool преди 4 години
До 11 роуА само ако отделиш 2 мин и прочетеш какво значи "цъфтеж на водораслите" ще разбереш колко е важно да се инфомираш преди да пиеш тъпотий... За да ти сведа все пак информацията до нивото - при цъфтежа кислорода пада многократно, ей заради такива като тебе измира морето!
10
2
 
13
 
! Отговори
Хххх преди 4 години
До роуИзлгежда си бягал по биология...За да поглъщат CO2 растенията и водораслите се нуждаят от светлина...но какво правят растенията през ноща...как живеят а? Ами поглъщат кислород за да живеят (малко но поглъщат)...и тъй като кислородът във водата е по-малко отколкото във въздуха водораслите повече поглъщат отколкото отделят и в резултат всичко измира..капиш
9
14
 
8
 
! Отговори
роу преди 4 години
ВОДОРАСЛИТЕ И РАСТЕНИЯТА ОТДЕЛЯТ КИСЛОРОД,А НЕ ГО НАМАЛЯВАТ...КОГАТО ИМА ВЪГЛЕРОДЕН ДВУОКИС РАСТЕНИЯТА ИЗБУЯВАТ...ПАК НИ МАНИПУЛИРАТ ...ТОВА СА ПОРЪЧКОВИ ЖУРНАЛИСТИ И ,,ЕКСПЕРТИ''
8
0
 
26
 
! Отговори
Мунчо преди 4 години
Малеее, след тази статия половината хотелиери от черноморието требе си метнат въжето... Ама едва ли, мозъка не им стига...
7
19
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Що за тъпотия... можело ли да бъде спасено...та това да не ви е жив организъм, бе иддиоти? Черно море ще си го има мнооого милиони години след като животните и ние хората се заличим от тази планета.
6
4
 
20
 
! Отговори
Терсенето преди 4 години
А радиацията от Фукушима, тече по целия тих океан.
5
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дриснята на мигрантите мие бреговете на черно мутре ще повърна.
4
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Радиацията от чернобил тече в Черно море.
3
3
 
13
 
! Отговори
Г.Т. преди 4 години
Къде е Грета да ни спаси?Питам и отговор не търся!
2
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На българите по чернморието само това им липсваше зелени НПО-та да живеят на гърбовете им.
1
4
 
1
 
! Отговори
Дъ Клаш преди 4 години
Мен ши имаш предвид