Клисарова: Учениците ни нямат нужните практически знания

Домашно обучение? Може, но за диплома трябва да се положи изпит
Обновена: 17 яну 2014 12:56 | 17 яну 2014 12:56,
34
Клисарова: Учениците ни нямат нужните практически знания
снимка: Bulgaria On Air

Вече 8 години работим по Закона за образованието, но все още не е готов да бъде внесен в Народното събрание“, каза в ефира на Bulgaria On Air министърът на образованието проф. Анелия Клисарова.

По думите й задачата е изключително отговорна, защото резултатите ще се проявят след 10 години, а тогава ще бъде късно да се поправят грешките.

„Нашите ученици нямат необходимите практически знания, за да се реализират така, както те искат на пазара на труда и в живота. Затова се обмисля в програмите за 7 клас да бъдат заложени и часове по предприемачество“, посочи още министърът. Клисарова обеща, че до месец законопреоктът ще бъде публикуван за обществено обсъждане.

„Нашата цел е по-добър обхват на 5 и 6-годишните деца или така наречената предучилищна подготовка. Доказано е, че ако обхванем тези деца, това помага те да бъдат подготвени за първи клас и следователно по-лесно да усвояват предметите и материала в училище. Има ресурс в почти цялата страна тези подрастващи да бъдат в обучавани в детските градини, изключение правят само два от по-големите градове“, добави министърът на образованието.

Според нея вече нямаме разногласия за това дали да бъде задължителна подготовката на децата на възраст между 5 и 6 години. „Предучилищното обучение ще бъде по избор само за 4-годишните“, допълни Клисарова.

По думите и в законопроекта е заложено и основното образование да завършва в 7 клас.

„Има дискусия относно това след 8 клас какви видове училища да има.

Обсъжда се също така в малките населени места дали трябва да има едно училище от 1 до 10 клас или от 1 до 12 калс, но с профилирани паралелки от 7 клас (по език или професионално образование)“, добави образователният министър.

Според нея важна част от закона ще бъде и насочването към дуалната система. С реформата в българското образование ще бъдат въведени и защитени професии, обучението по които ще се подпомага от държавата и бизнеса. Работодателите ще участват в планирането на учебните програми, които са свързани с практическото обучение и квалификационните характеристики и компетенциите на учениците. Тези неща ще бъдат заложени в Закона за професионалното обучение. Ще бъде регламентирана и така наречената валидация или признаване“, обясни Клисарова.

Тя коментира още, че няма никакъв проблем (и сега в закона е разрешено) да има самостоятелна подготовка или домашно обучение на децата, но ако искат да имат признат клас и да получат диплома, трябва да се явят на изпит.

Вижте целия разговор във видео файла.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
8
 
! Отговори
vesko02 преди 10 години
Много са маймуните на клона и искат непрекъснато да папкат,затова са такива министрите ,да не спират лапачката.
12
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
НЯМА НУЖДА ОТ АСОЦИАЛНИ ТИПОВЕ. ОБУЧЕНИЕ В УЧИЛИЩЕ! КОЙТО НЕ ИСКА ДА СИ ПЛАЩА ЗА ОБУЧЕНИЕТО И ЗА ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ТЕСТОВЕ ДАЛИ Е СОЦИАЛЕН.
11
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Дипломите вече нямат това значение коеро имаха преди години, освен ако не са от Харвард, Йейл и другите университети в топ 10. В днешно време работодателя търси практически умения на първо място.
10
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Тя и министърката няма нужните практически знания, но това явно не и пречи да мисли и говори глупости. Часове по предприемачество - ОК, но няма да сработи. Колко курсове по предприемачество проведоха ЦПОта с финансиране от ЕС? А къде са предприемачите? В образованието трябва да залегнат часове по ПРАВО, за да можем да отгледаме гражданско общество - запознато със своите права и задължения! Такова сега просто нямаме! А който си има предприемачески дух - той и сам ще се реализира!
9
0
 
6
 
! Отговори
Genata преди 10 години
"Има ресурс в почти цялата страна тези подрастващи да бъдат в обучавани в детските градини, изключение правят само два от по-големите градовеМуахаха наистина ако сметнем в квадратни метри ресурс има в цялата страна... ама ако сметнем в хора ресурс няма в половината страна...
8
0
 
18
 
! Отговори
mnenie преди 10 години
Реформа във сферата на образованието било висше или гимназиално безспорно трябва да има!Въпросът,който нито един министър на образованието не иска да си признае,е с какъв екип се прави тази реформа.Имах нещастието да пообиколя из коридорите на МОН и да видя,че средната възраст на чиновническият състав,които взима решение е 55-60години,като 80-90% от тези чиновници там,нямат практически опит като преподаватели,нито пък езикови и компютърни умения,което води до неадекватни проекто-решения.
7
0
 
18
 
! Отговори
анонимен преди 10 години
Как ще имат учениците практически знания с тези безумни учебни планове и програми! Съсипахте техникумите, превърнахте ги в гимназии! Отделно професионалните училища са недофинансирани за часовете по практика! Там трябват пари за материали и оборудване. Затова беше по-лесно техникумите да станат гимназии. Парите за училищата потъват в джобовете на разни лектори, обучаващи уж учителите по някакви програми, а училищата особено провинциалните, тънат в мизерия или биват затваряни! Това е положението!
6
0
 
21
 
! Отговори
Dada преди 10 години
"Клисарова: Учениците ни нямат нужните практически знания" Да така е, защото не искат да учат,а учителите нямат права за да ги накарат! Няма дисциплина, няма наказания, всеобща простотия и арогантност...граничеща с наглост! Това се отнася за 80% от обучаемите! Немотивирани учители, изпростели родители...това е "образованието" днес, в България! А да, и богати директори-феодали!
5
5
 
31
 
! Отговори
НЕ, НЕ МОЖЕ !!! преди 10 години
домашно " обучение " другарко Клисарова ! Сега искате да си " обучавате " отрочетата вкъщи, за да не изживяват стреса да ходят сутрин рано на училище! Що се отнася до изпитА- това са много изпитИ, които естествено ще бъдат " взети " от вашите тъпоъгълничета не със знания, а с много пари, както сте свикнали ! Някой да е против написаното ?
4
0
 
23
 
! Отговори
Бивш учител преди 10 години
За съжаление,днес целта на образованието, осоенно това, след 16 години, когато вече не е задължително по закон, е обърната.Сега целта е не да се образоват учениците, а те да са ходещи касички с пари, и според броя им да има приход за училището, залъгвайки ги с какви ли не измислени и кухи, но добре звучащи специалности.Без абсолютно практическо приложение, и без подготвени за тях учители.Просто лустросани и напудрени "учениколовки".
3
0
 
15
 
! Отговори
Katinar преди 10 години
Какви практически знания госпожо, те не са грамотни и не знаят колко букви е азбуката!
2
2
 
19
 
! Отговори
tt2 преди 10 години
добър ден - точно липсата на практически знания е основен проблем на много висшисти - имат дипломи, а *** за зеле не могат да одялкат.
1
0
 
15
 
! Отговори
ьаьа преди 10 години
В кои области? Дестилация на алкохол и синтезиране на психотропни вещества, и агрономство на такива?