Докога ТЕЦ-ът ще събира такса "сграда"? Трудно е да се каже

ВАС я отмени, но пък работната група мъдри формулата за плащане
Обновена: 30 юли 2018 13:32 | 30 юли 2018 11:15, Камелия Цветанова
292
Докога ТЕЦ-ът ще събира такса "сграда"? Трудно е да се каже
Снимка: Булфото, архив

Изработването на новата формула за изчисляване на сметките за парното ще се забави и няма да е готова в края на юли. По този повод министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви за "Монитор", че работната група в министерството на енергетиката, която обсъжда промените в енергийното законодателство за формулата за изчисляване на такса "сградна инсталация" ще работи още време и няма да е готова с доклада си в предварително планирания срок.

Още по темата

Тя добави, че не може да уточни веднага с колко ще бъде удължен срокът.

"Очаквам доклада за направеното до този момент, за да преценим колко време ще е необходимо още на работната група, за да изготви промените така, както трябва да бъдат подготвени и в максимална степен да защитават интересите на всички", обясни тя.

Относно обжалването на решението на Върховния административен съд (ВАС) от април за отмяна на формулата, по която се изчислява такса "сградна инсталация", Петкова обясни, че става въпрос за отделна процедура, засягаща въпроса.

Казусът със сградната инсталация се заплете на 13 април, когато тричленен състав на ВАС отмени формулата за дялово разпределение на топлинна енергия в сгради - етажна собственост и осъди министъра на енергетиката да заплати общо 870 лева разноски на страната – физическо лице, подало жалбата, както и на още четири физически лица, чиито жалби са били присъединени към делото.

Съдът прие, че Методиката (Приложение 1 към Наредба 16-334 от 6 април 2007) за дялово разпределение е приета в резултат на допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила, неясна е по отношение на част от параметрите в нея. 

Съдът е приел твърденията на жалбоподателите, че е допуснато противоречие между Директивата за енергийната ефективност № 2012/27 на ЕС и разпоредби от Закона за енергетиката.

Конкретните възражения са, че чл. 9 и 10 от директивата изисква фактуриране на действителното потребление на енергията. Това задължава държавите - членки да въведат прозрачни правила за разпределение на разходите за потребление на топлинна енергия или топла вода в сгради. Целта е да се осигури прозрачност и точност при отчитането на индивидуалното потребление, което да даде възможност на потребителите да регулират потреблението си на енергия.

Според енергийни експерти в София е най-голям проблемът с изчисляването на общите дялове, където много хора са си свалили радиаторите и на практика през зимата се топлят от преминаващите през имотите им тръби, захранващи техните съседи.

При евентуална отмяна на сградната инсталация има риск сметките на ползващите отоплението да скочат много и на практика те да започнат да плащат и излъчената топлина от тръбите през имотите на отказалите се от парното. Това от своя страна може да доведе до масов отказ от услугите на топлофикация.

В такъв случай столицата ще бъде изправена пред енергиен колапс, защото електромрежата няма да може да замести стотиците мегавати топлинна мощност, консумирана от сградите, имащи парно. Така много хора ще бъдат принудени да минат на дърва или въглища с всички последствия от това за въздуха в София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


292
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
196
7
 
3
 
! Отговори
Мен преди 5 години
До ПичаТия дето се "топлят" на климатик само си мислят че се топлят....
195
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Браво на г-жа Фандъкова че осигурява парно на цяла София.Тази зима ще бъде адски студена, така че Топлофикация трябва да преведе мощностите с в ред и да построи нови.Прогнозите са за минус 30 градуса през януари.
194
7
 
6
 
! Отговори
Пича преди 5 години
Тия дето плюят против парното никога не са виждали какво е да се толиш на дърва, климатик или друго и да мръзнеш и тънеш в мръсотия и пак да ти е студено и далече по скъпо....
193
5
 
4
 
! Отговори
Пора преди 5 години
До 210: като нямаш 5 лв да си платиш парното - марш на село - там може да си насечеш дърва безплатно и да се отопляваш за без пари - заради такива като тебе сме в тов положение... Продавай апартамента, има кой да го вземе, ще вземеш някоя барака за 2 хиляди лева и се толи както ти е кеф....
192
4
 
7
 
! Отговори
Пора преди 5 години
Още помня като малък в къщата какъв ужас беше като дойдеха дървата и трябваше да се цепи една седмица, после да се редят... После бяхме и на въглища, мръсотия, вечер ти стане студено и пак зереждаш печката.... С парното се родих....
191
3
 
5
 
! Отговори
Пора преди 5 години
И друго съществено нещо - ако си с парно не купуваш климатици или горелки а само ползваш - нямаш мръсотия и тн... Парното е благодат, ако всеки си плаща чиноо няма да струва повече от 100 лв месечно и ще ни е топло и чисто....
190
6
 
4
 
! Отговори
Пора преди 5 години
Който плюе против парното и топлата вода явно не се е топлил по друг начин за д направи разликата. Сестра ми живее в къща и се топли на климатици - има 4 климатика по 2 хиляди лева единия - плаща по 300 лв месечно и повече от 22-23 градуса не става. Големия ми брат и той е в къща - верно, два етажа са но там е с палетна горелка и инсталация - даде над 7 бона за това, миналата година му изгори 7 тона което беше около 3500 за цялата зима. Аз за цяла година за топла вода и парно платих 950 лв....
189
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Доколкото имам наблюдения - всеки втори краде топлоенергия.Забелязал съм и нещо друго - тези, които крадат, вият най-много.Дето се казва - крадецът вика Дръжте крадеца.Така е в БГ.Кой от кой по-тарикат.Затова сме и на опашката на всички класации.А се имаме за много печени де, нали.
188
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз съм доволна от Топлофикация и докато я има, никога няма да се откажа от услугите й. Обаче виждам че тук на някои им пречи. Явно са хвърлили око на терена. Доста апетитен е и близо до Централна гара. Ще станат няколко добри небостъргача там, а защо не и още някое молче, а ?
187
3
 
8
 
! Отговори
Топло преди 5 години
Не ползвам нито парно нито топла вода. Тръбите на щранговете са абсолютно студени, тъй като съм последен апартамент в кръга. Плащам около 400лв на сезон сградна инсталация!!!! Може би трябва да има уреди за измерване на температурата на самите тръби и да се взима предвид топлоотдаването от околните апартаменти. Ако никой не живее в тях и тръбите в собствения ти апартамент са студени, тогава за какво плащам 400 лв?
186
3
 
8
 
! Отговори
нане преди 5 години
Парното в София няма алтернатива, лошото е, че Топлофикация не ЗНАЕ как да си събере парите от кражбите на парно и товари съвестните ползватели
185
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кому-ненца, колкото и да плювате Фандъкова никой още не е измислил по-евтино и по-екологичмно отопление от парното.Ама нали сте свикнали да не плащате - като бащите и дядовците си в соца.
184
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Топлофикация да отговорят защо тези проблеми ги няма в нормалните държави -ще им отговоря : защото там не се субсидират партии и за да не ме обвинят в празнословие ще им напомня за В.Топлото и още нещо ще попитам този път министърката -защо нашите съграждани в Англия чинно си плащат ток , парно , вода.. а тук не може правителството да им събере полагаемата
183
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пишете глупости, сметката ми за парно никога не е била повече от 120 лв. Това за 90 кв.м апартамент е повече от нормално.Една зима пробвах на ток, излезе ми около 200 лв на месец. При това отоплявах само две от четирите стаи.
182
10
 
4
 
! Отговори
Обективен преди 5 години
Имам празно жилище от 80 квадрата. Радиаторите са спряни. Плащам под 20 лева на месец през зимата за използвана енергия за общи части (това не е такса). Вътре винаги е топло - 19-20 градуса през зимата. Реално парното ме топло, а не плащам почти нищо. И разбира се няма как услугата да е непоискана, след като имам апартамент в сграда с парно. Ако не я исках, щях да имам апартамент в сграда без парно. Не става днес искам утре не искам или искам - не искам през 1 час.
181
6
 
3
 
! Отговори
До 192 преди 5 години
Определението на съда окончателно ли е? Според мен може да се обжалва, което спира изпълнението.Това, че съда определя процедурата като недостатъчно прозрачна, изобщо не означава, че няма да се плаща за доставената услуга. Ще променят нещо дребно в методиката или в написаното във фактурата ти и пак ще плащаш, както и трябва да бъде. Няма съседите ти да плащат заради теб.
180
3
 
5
 
! Отговори
Iceblast88 преди 5 години
До До 185А каква е тази простотия с надвзети суми? И какви са тия изравнителни простотии. Имаш уред които отчита ти колко си употребил. Това трябва да платиш, всичко останало е кражба! Ти като си взимаш хляба плащаш ли и такса пренос, такса стоене в магазина и тн? Не! Еми затова трябва да се плаща само и единствено това което твоя водомер и твоя уред на радиатора показва. Аз другите не ги виждам и не са мой за да ги плащам! Топлофикация да си поеме разходите за доставка до клиентите.
179
1
 
8
 
! Отговори
Iceblast88 преди 5 години
До МенДа, да ама в Русе не е така. Градът се изпразни и дори и да продаваш, няма кой да го купи. Така, че от там на татък всяка дискусия е излишна.
178
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В последните години живях на няколко места и винаги плащах за парно между 60 ст. и 1 лева на квадрат от жилището. Не знам какви 200-300 лева на месец сънувате? Отделно топлата вода, която доста зависи от кражбите на съседите. 60-100 ст. за 60 квадрата жилище е 36-60 лева на месец през зимата. За 100 квадрата - 60-100 лева на месец. Разликите идват от това колко е студено през месеца и колко се краде от съседите.
177
2
 
5
 
! Отговори
asd преди 5 години
Да се реформира, да спре кражбите и загубите и да ме убеди, че плащам за това, което ползвам. Иначе да се закрива. Ако някой докаже, че няма алтернатива, да не го наричат услуга, а данък Софийско жителство и тогава съм съгласен. В противен случай някак се чувствам рекетиран и еван.

Спонсорирани публикации