Мит или истина: Кравите отделят повече парникови газове, отколкото транспорта

Какво казва науката?
14 сеп 2020 12:49, Александър Попов
95
 Мит или истина: Кравите отделят повече парникови газове, отколкото транспорта
Снимка: БГНЕС
Кравите отделят повече парникови газове, отколкото транспорта. Със сигурност тази теза сте я срещали многократно през последните години. Но дали е истина или е мит? Отговорът на този въпрос дават в climateka.bg.
 
Какво казва науката?
 
Животновъдството представлява около 18% от антропогенните емисии на парникови газове, но това не са само емисии от храносмилателната система на говедата. Най-големият дял на емисиите, свързани с отглеждането на добитък, идва от обезлесяването. Отделянето на газове от кравите (с други думи, освобождаването на метанови емисии от ферментацията на органичната материя в храносмилателната система на преживните животни) са няколко процента от общите ни емисии на парникови газове.
 
Мит: Газовете, образувани в резултат на храносмилателни процеси при говеда и овце, в момента представляват почти 15% от глобалните емисии на парникови газове 
 
Това, което можете да прочетете в онлайн дискусии или да чуете по радиото за отглеждането на крави, е свързано с игра на развален телефон“. Преди няколко години FAO (Организацията на ООН за продоволствие и земеделие) публикува доклада „Дългата сянка на добитъка“, който подробно обобщава въздействието на земеделието върху околната среда. Както показва заглавието на доклада, различни косвени ефекти (например свързани с производството на фураж за добитък и др.) са взети под внимание. Един от лозунгите, обобщаващ доклада, беше сравнение на емисиите на парникови газове, свързани със селското стопанство, с емисиите, свързани с транспорта (всъщност малко по-ниски). 
 
За съжаление, това твърдение е често изкривено - транспортът понякога се бърка с промишлеността, парниковите газове като цяло с метана, а накрая понякога научаваме, че това не е нищо повече от „кравешки газове“. 
 
CO2 емисии
 
Противно на това, което понякога можете да прочетете в онлайн дискусии, дишането на добитък не е нетен източник на емисии на въглероден диоксид. От друга страна, въглеродният баланс на стопанствата включва емисии, свързани с промените в използването на земята, по-специално заместване на горите с пасища и обработваеми площи за производство на фуражи (т.е. обезлесяване). Това означава ликвидиране на огромни въглеродни резервоари, като гори, и заменянето им с много по-малко просторни земеделски площи. ФАО изчислява, че в резултат на обезлесяването се изпускат до 2,4 милиарда тона CO2 годишно. Това е най-големият дял в баланса не само на емисиите на CO2 от животновъдството, но също така и на общите емисии на парникови газове от развъждане на животни.
 
В своите изчисления ФАО взема предвид и емисиите на въглероден диоксид, свързани с поражението, което масовата паша на добитък причинява в екосистемите. Опустяването на тревните площи, ускорено от животните, означава, че те престават да действат като склад, в който растенията съхраняват запаси от въглерод (това съответства на емисиите от 100 милиона тона CO2 годишно). Освен това се вземат предвид емисиите от 28 милиона тона CO2 годишно, в резултат на деградацията на почвата от посевите.
 
Производството на фуражи, изискващо използването на торове, е друга позиция в списъка на емисиите на CO2. ФАО изчислява, че свързаните емисии на CO2 са от порядъка на 40 милиона тона CO2 (производството на торове е изключително енергоемък процес).
 
Не бива също да се забравя, че в съвременна ферма освен изкуствени торове се използват препарати за растителна защита, селскостопанска техника, напоителни инсталации, отопляеми халета и пр. Производството и използването на всичко това води до отделяне на още 90 милиона тона CO2 годишно. Десетки милиони тона също се отделят в резултат на преработка, опаковане, съхранение и дистрибуция на месо и млечни продукти.
 
Общо се изчислява, че животновъдството е отговорно за около 9% от глобалните емисии на въглероден диоксид.
 
Емисии на метан
 
Животновъдството е отговорно за значителна – до 35-40% – част от общите антропогенни емисии на метан.
 
Приблизително 89 милиона тона метан (еквивалентни на приблизително 2,2 млрд. тона CO2) се излъчва всяка година в резултат на случващата се в стомаха на преживни животни ферментация (V IPCC, 2013), или като някои предпочитат „крава и газове“ . Това е голямо количество, но все пак малко от емисиите на метан, свързани с използването на изкопаеми горива. Всъщност, само „кравешки газове“ са само няколко процента от нашите емисии на парникови газове и около една четвърт от нашите емисии, свързани със земеделието.
 
Важен принос за емисиите на метан – с 18 милиона тона годишно – е разпространението на течен тор, т.е. течна смес от животински тор, съхранявана в специални резервоари и използвана за торене на полета. Особено високи са емисиите от тор, обилно напоявани оризови полета.
 
Емисии на азотен оксид
 
Когато пишем за парникови газове, рядко обръщаме внимание на емисиите на азотен оксид, който в атмосферата е многократно по-малък от въглеродния диоксид и метана. Междувременно концентрацията на това съединение във въздуха се е увеличила след индустриалната революция с около 20% и селското стопанство е отговорно за по-голямата част от това. 65% от антропогенните емисии на азотен оксид са пряко или косвено свързани с животновъдството – става въпрос преди всичко за използването на торове при производството на фуражи, както и за съхранението и използването на течен тор.
 
Крави и коли
 
Според авторите на доклада на ФАО от 2006 г. дейностите по животновъдството представляват общо около 18% от общите емисии на парникови газове, за които е отговорна нашата цивилизация. В същото време това е 50% от емисиите, свързани със земеделието, горското стопанство и промените в използването на земята или, ако предпочитате, почти 80% от емисиите в селското стопанство. Tова всъщност е процент, съпоставим или по-висок от емисиите от транспорта. Сравнението е много илюстративно, но трябва да се помни, че „дългата сянка на животновъдството“ включва всички елементи, за които писахме в предишните параграфи, а не само „кравешки газове“.
 
Отказ от месо?
 
Както лесно може да се направи изводa от написаното по-горе, пълното отказване от консумация на месо не би означавало автоматично 18% намаление на общите емисии на парникови газове. Въпреки че няма да е необходимо да произвеждаме фураж или да организираме масова паша, все пак ще ни трябват почва и торове, за да отглеждаме достатъчно растения, за да се храним човечеството. Стопанствата все още ще използват електричество и горива, а продуктите ще изискват преработка, съхранение и транспорт. Въпросът допълнително се усложнява от факта, че хората и животните ядат различни растения, а фуражните растения често се отглеждат на места, които не са подходящи за отглеждане на зърнени култури. 
 
Няма съмнение обаче, че промените в диетата на жителите на Земята са важен елемент в стремежа да се спре средното повишаване на температурата на 2°C (и да се поддържа концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата под 450 ppm). 
 
В работата на Stehfest et al. през 2009 г. бяха анализирани потенциалните ефекти от постепенното (от 2010 г. до 2030 г.) намаляване на консумацията на месо в световен мащаб (изоставяне на преживни меса, месо като цяло, месо и други животински продукти или просто въвеждане на балансирана диета според препоръките на Харвардската медицинска школа). 
 
Всяко намаляване на животновъдството трябва да доведе до значително намаляване на емисиите на парникови газове. Рестриктивните диети биха намалили очакваната концентрация на еквивалент на въглероден диоксид във въздуха с 57-76 ppm. Първоначално ефектът от изоставянето на пасищата и възстановяването на въглеродсъдържащи екосистеми на тяхно място би бил особено силен, но с течение на времето ще загуби значение (екосистемите имат ограничен капацитет). За съжаление от изчисленията става ясно, че за спиране на изменението на климата промяната на менюто, въпреки че е необходимо, не е достатъчна.
 
Обобщение
 
Нека да си припомним. Кравите са само крави и сами по себе си (и дори подкрепени от прасета, кози, овце, пилета и други селскостопански животни) не отговарят на нас и нашите машини по отношение на емисиите на парникови газове. Общо храносмилателните системи на всички преживни животни представляват около ¼ от общите емисии, свързани с тяхното размножаване. Само когато разгледаме „дългата сянка на земеделието“ – включително обезлесяването или производството на фуражи – ще получим източник на емисии, съпоставим с транспорта, представляващ 18% от общите антропогенни емисии на парникови газове.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
77
0
 
2
 
! Отговори
Изпърцотев преди 3 години
Пъррди без всякакво стеснение,прави на гъзза си увважение!
76
1
 
6
 
! Отговори
Представям си преди 3 години
Представям си колко много метан се е отделяло в ерата на динозаврите - и от *** и от акане. То и затова е било толкоз топло.
75
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Поредния ид,и,от, написал поредната глупост в тая държава на абсурдите!
74
1
 
6
 
! Отговори
дедо от село преди 3 години
Е те затова ги заклахме кравите и биволите още през 90г та да нема такива газове в България!Нека да се душат поляците и германците дето имат крави и пият мляко ,пък ние пием разредено сухо но пък ни е чиста държавата! Кьораво животно да не остане у нас, ни офца ни коза ни нищо и тогава ще живеем волно и на чисто!
73
0
 
11
 
! Отговори
дядо Киреза преди 3 години
Най много газове отделя човекът!Сега сме 7 млрд.,и всеки пръцка минимум по 3 пъти на ден...Кравите ряпа да ядат...Идиотизм на ента...Само един вулкан за една година изхвърля газове колкото отделя човечеството за 10 години!!! Господи,ела и си прибери вересиите,наричани учени!!! ДА СЕ ЗАБРАНЯТ ВУЛКАНИТЕ И ТОЧКА....ХИИИИ
72
0
 
6
 
! Отговори
Зори преди 3 години
Това да не е кравата Пенка която я забременее незаконен бик щото бил от Сърбия. БАБХ да се сезират сами щото от Сърбия влизат незаконни врабчета и *** в Европейска БГ.
71
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Слагаш на рампата ...и.. така правехме все ксбожа
70
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да насочим грешно фокуса: Вижте животновъдите, те са проблема. Проблема не са колите (към 1.5-1.7 милиарда), които в развитите държави се сменят на 2-3г и производителите лъжещи за емисиите, не са телефоните, телевизорите, компютрите и т.н. - скапващи се за 2-3г. Не, тяхното производство, химикали и т.н. не влияят на природата и не превръщат огромни площи в неизползваеми бунища и замърсени територии.Не, най-страшни са тези, които ни хранят и работят честно.
69
3
 
10
 
! Отговори
Аууу преди 3 години
Най големи парникови емисии идват от хотата които пишат тези глупост защото те са лентяи и само и пускат газове а това е много лошо за атмосферата.
68
4
 
3
 
! Отговори
Котки преди 3 години
Идеята аз доколкото разбирам не е, че кравите лично и директно чрез попръцкването си замърсяват въздуха, това е абсурдно. Идеята е, че цялата животноводна индустрия във вида в който се намира, доста вреди на околната среда. Ако си гледаш крави "по селски" няма никакъв проблем. Това че кравите лично замърсяват въздуха като се изрязват с една звучна и миризлива някой го е измислил за да осмее проблема и да отклони вниманието от него.
67
1
 
8
 
! Отговори
ГОГО преди 3 години
Спираме да ядем месо. За да се изхраним с растителна храна, ще трябва да се увеличат площите за посеви. Следователно ще обезлесяваме още по-интензивно
66
1
 
4
 
! Отговори
БГ преди 3 години
Да избием кравите тогава, и само телешкооооу
65
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А самолетите по-малко ли отделят,че дори и пръскат с барий,стронций,пулвелизиран алуминий и коктейл от отрови - химтрейл,окислявайки почвата и натрупвайки химикали в нея и водата включително?
64
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най-големият дял на емисиите, свързани с отглеждането на ***, идва от обезлесяването.Четете моля бавно и се опитвайте логично да мислите!Какво иска да ни каже подобно твърдение - авторът няма и най малко понятие от физика а и най вече от български език! Като например:Добър ден!В океана има много вода!Аман от пишман журналисти! Сещайте се защо в кавички!
63
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най-големият дял на емисиите, свързани с отглеждането на ***, идва от обезлесяването.Четете моля бавно и се опитвайте логично да мислите!Какво иска да ни каже подобно твърдение - авторът няма и най малко понятие от физика а и най вече от български език! Като например:Добър ден!В океана има много вода!Аман от пишман журналисти! Сещайте се защо в кавички!
62
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма такоцва нещо като опасно виско ниво на CO2. CO2 не е токсичен. Има обаче опасно ниско. Апокалипсис може да стана ако падне нивото на CO2 под 200 частици намилион. Тогава спира фотосинтезата измират всички растения и всички многоклетъчни организми.Сега новото е около 300 частици на милион. Идеалното ниво за растеж на растенията е към 2000. Колкото повече го увелитчим по-добре. Увеличаване на пемпературата също е хубаво. Ще има повече валежи и по-малко пустини.
61
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма такоцва нещо като опасно виско ниво на CO2. CO2 не е токсичен. Има обаче опасно ниско. Апокалипсис може да стана еко падне нивот на CO2 под 20 частици намилион. Тоигава сприа фотосинтезата измират всички растения и в ички многоклетъчно организми.Сега новото е около 300 частици на милион. Идеалното ниво за растеж на растенията е към 2000. Колкото повече го увелитчим по-добре. Увеличаване на пемпературата също е хубаво. Ще има повече валежи и по-малко пустини.
60
4
 
14
 
! Отговори
Пачеко преди 3 години
Я кажете сега, кое от трите е най-голямата, нагла и опашата лъжа?1. Кравите, с пръднитe си съсипаха нашата планета. 2. НАСА кацна на Луната 6 пъти преди 50 години, астронавтите Армстронг и Олдрин караха дюнни бугита, а Майк Оуенс обикаля 4 дни около луната с лунния модул, който прилича на купчина смет, извадена от някой софийски контейнер за боклyк. 3. Адолф Хитлер под секрет и без никой да знае е наредил, уредил и избил 6 милиона евреи с газ, но за това няма и молекула доказателство.
59
6
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
преди белият човек да унищожи индианците, в америка е имало около 100 милиона бизони/според последните научни изследвания на американски университети/ - е като са отделяли толкова огромни количества метан и въглероден двуокис защо не е имало парников ефект ?!май ключът за палатката не е в броя на кравите, а нечий болен мозък!
58
2
 
8
 
! Отговори
Щерю преди 3 години
Евреите и от въздуха правят пари...