Българите се наредиха в топ 5 на най-големите песимисти в света

Само 16% върват, че предстоящата година ще е по-добра от отиващата си
159
Българите се наредиха в топ 5 на най-големите песимисти в света
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

България се нарежда сред топ 5 на песимистите по света заедно с Италия, Хонконг, Полша и Република Корея.

Повече от двама на всеки петима по света (43%) вярват, че следващите 12 месеца ще бъдат по-добри от последните, 24% смятат, че ще бъдат по-лоши, а 26% – че ще са същите. Песимизмът е най-висок в Хонконг (57% там казват, че идващата година ще бъде по-лоша), докато оптимизмът е най-силен в Азербайджан (73% там смятат, че годината ще е по-добра). Това са резултатите от най-дългогодишното световно изследване, проведено за пръв път през 1979 г. от „Галъп интернешънъл“, наречено „В края на годината“. Покриващи повече от 40 държави и включващи над 38 000 пълнолетни граждани, резултатите показват също, че макар и респондентите да са по-оптимистични за 2021 г., позитивните настроения не се отнасят за глобалната икономика. В ущърб за много бизнеси, изглежда, че потреблението ще се забави през следващата година. 46% смятат, че 2021 ще бъде година на икономически трудности, при само 25% вярващи, че ще бъде година на икономически просперитет.

Още по темата

В глобален мащаб главно гражданите на Европейския съюз са онези, които носят песимизма – защото пандемията в много държави от Съюза не показва признаци за овладяване. 61% от хората в ЕС смятат, че 2021 г. ще бъде година на икономически трудности.

Все пак, въпреки икономическия песимизъм, изглежда че личното щастието успява да си пробие път. 54% от световното население описват себе си като щастливи, а само 14% казват, че са нещастни.

Къде е България

У нас надеждата за по-добра 2021 г. е по-скоро крехка. 16% от запитаните българи вярват, че предстоящата година ще е по-добра от пандемичната 2020 г.,  за 45% обаче тя ще е дори по-лоша, една четвърт очакват да е същата, а останалите не могат да преценят.  

Българите изглеждат силно песимистични и на фона на останалите държави от ЕС, където обобщеното ниво на песимизъм е 31% от всички запитани, а на оптимизъм – 35%.

По-скоро песимистичният поглед към бъдещето е обичаен за нашето общество. В последните няколко години обаче като че ли нивата на оптимизъм за бъдещето у нас се доближаваха до общите стойности за света, като в края на 2019 г. 32% от пълнолетните българи отговаряха, че очакват по-добра 2020 г., а 22% смятаха, че тя ще бъде по-лоша от 2019 г.

Изглежда, че кризата с коронавируса, отразила се тежко и на здравната система, и на икономическата ситуация в страната, е засегнала тежко и надеждите за по-благоприятно непосредствено бъдеще – особено след рязкото увеличаване на заболелите и починалите в последните месеци на 2020 и наложените нови ограничения.

Що се отнася до очакванията за икономическата ситуация, настроенията у нас отново са по-скоро негативни. Едва 5% от българите очакват година на икономически просперитет, 64% смятат, че 2021 г. ще е година на икономически трудности, а 20% очакват икономическата ситуация в страната да е същата като през 2020 г. Останалите се затрудняват да отговорят.

И по този показател страната ни е сред топ 5 на негативните отговори. Мнозинства от над две трети очакват трудна в икономически план година и в Обединеното кралство (71% отговарящи негативно), Австрия (70%), Италия (67%) и Босна и Херцеговина (66%).

На фона на Европейския съюз обаче, България е близо до общите стойности по този показател. Сред жителите на ЕС 12% очакват икономически просперитет, 61% свързват 2021 г. с очакване за икономически трудности, а за 21% тя ще бъде същата в икономически план. Останалите се затрудняват да отговорят.

В края на 2020 г. 41% у нас декларират, че са по-скоро щастливи или много щастливи. 46% не се определят нито като щастливи, нито като нещастни, 10% казват, че са нещастни или много нещастни. Останалите не могат да определят. Традиционно, българите са по-скоро в долната част на класацията, що се отнася до лично щастие. И през 2020 г. българите изглеждат по-нещастни на фона на  обобщените стойности на щастие по света (54% по света щастливи или много щастливи и 14% нещастни или много нещастни) и на средния европеец (50% в ЕС казват, че са щастливи или много щастливи, 12%, че са нещастни или много нещастни, а 37% са в междинната зона).

Все пак, глобалните изследвания на „Галъп интернешънъл“ в последните години сочат, че усещането за лично щастие у нас плавно укрепва. Въпреки невисоките очаквания за следващата година, тежката 2020 г. не е успяла да пречупи усещането за лично щастие у българите – доколкото го има. В това отношение страната ни е далеч от дъното на класацията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кризата едва сега започва а положението вече е безнадеждно. След още няколко години тази планета изобщо няма да става за живеене. Сега вече разбирам защо разни милиардери инвестират в космическа технологии и мечтаят да отидат в космоса и на други планети. Тук просто всичко отива на затриване.
105
3
 
6
 
! Отговори
курумпе преди 3 години
Категорично НЕВЯРНО!Българите сме най- оптимистичните хора на планетата!!!Ние ВЕРВАМЕ , че БиБитко и му се възхищаваме на постиженията и маймунджулъците!Ние вярваме , че Билетчетата на Късмета ще направят почтри всички Милионери, вярваме на всеки и за всичко..като почнем от жените си, и свършим със шефа си...Вярваме на децата си, че нещо ще излезне от тях...Вярваме на етикета със съставките в храната..Вярваме в светлото бъдеще, нищо че е тъмно настоящето, и кърваво миналото..ОПТИМИСТИ на 100%
104
3
 
20
 
! Отговори
??? преди 3 години
И как да бъдем оптимисти? Управляват ни мутри, крадат милиарди, изоставаме от другите държави, ножицата на доходите е най-високи разтворена от държавите в Европа
103
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Войната никога не е била класова а расова
102
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Държим здраво всички черни класации и тая по УМИРАНЕ първомясто
101
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мутрите в България са оптимисти - ще продължат да грабят песимистите.
100
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 98Е явно не си бил тинейджър по мутренско време, юнак до юнак....къртехме си зъбите ще кажеш ще ни поникнат нови на секундата :)) Иначе българина е добър, но само когато е на неговата, дори Маркс не може да поправи това :))
99
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така е, 31 пропиляни години и все вървим към дъното, а при мутрите дълбоко дъното.
98
5
 
2
 
! Отговори
АМИ , ПРАВИЛНО! преди 3 години
ПАК ГЛАСУВАЙТЕ ЗА БКП/БСП...."МИЛИ ХОРА".....ХА,ХА,ХАААААААААААКОМУНИЗМА ВЕЧЕ Е ОТНОВО , НА ХОРИЗОНТА....БЕГАЙТЕ И ШЕ ГО СТИГНЕТЕ...!
97
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"докато оптимизмът е най-силен в Азербайджан (73% там смятат, че годината ще е по-добра)" В Азербайджан били най-опимисти - ами след като спечелиха война, какво очаквате да са. Подкрепяни от дроновете на Турция!? Най- щастливата нация е щото били спечелили война, ми то това и второкласник го знае. Пикаене много трябва на такива изследвания и ВИЕ от ДНЕС изобщо не трябва да пишете полу-фалшиви новини.Скандинавските народи били най-щастливите, НЯМА НОРМАЛЕН човек с 6 месеца зима, да сте виждали!?!
96
2
 
8
 
! Отговори
Клепоух прилеп преди 3 години
Така става защото Запада ви излъга че след края на Ссср ще инвестира тук ама не отидоха и инвестираха в Азия ония станаха богати а вас ви окрадоха *** за да отидат на Запад и вие станахте още по-бедни.
95
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
При пазарната икономика малко на брой хора живеят по-добре крадейки от останалите хора, които са песимистите в България. За да живеят те по-добре, трябва ние да живеем по-зле.
94
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Там, където няма справедливост, има безнадеждност и песимизъм. Това е нормално.
93
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най-голямата глупост е че американеца или западняка е по-умен от българина.
92
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е как да сме оптимисти като държавата ни съсипана отвсякъде а животът ни премина в надеждни за светлото бъдеще. 30 години преход = 30 пропилени години! Просто съсипаха всичко което може да се съсипе.А сега на всичкото отгоре имаме поредна вълна на пандемията и навлизаме в нова финансова супер криза на глобално ниво която ще ни удари много лошо нас и другите слаби икономики. От какво да си оптимист? Не виждате ли че ни избиват тихо и спокойно. просто ни унищожават.
91
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Песимист си когато живееш по-зле от преди и очакваш да стане още по-зле в бъдеще, т.е. както е в България след 1989 година.
90
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Факт"Разбира се, че ще сме песимисти след като обедняхме 10-20 пъти след 1989 година."Обедняхме, защото ни окрадоха.
89
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ние българите сме най-чесните хора, ама от некъде ни идват нечесни политици които крадат, а требе да вкараме нечестните политици които ни идват от некъде в затвора, и тогава ще живеем добре и ще сме оптимисти!
88
0
 
2
 
! Отговори
Iz преди 3 години
Всеки нормален чоев може да се изпикае 2 пъти на това изследване, проведено в 40 нарочно избираеми държави. Относно нас: е веропа, с коронавирус сме, Ердоган е луд е малко на юг, държи бежанци, сърби ***, макединци измислени, румънци мамалигари. Какво да очакваш? Италия страх ги е от бежанци от сред. море и коронавирус. Полша- свят между Германия и Русия, малко се стртахуват от едните. Хонгконг - завладяни от Китай. Ю. Корея - на север С. корея на море Япония, а в къщи коронавирус. Психология
87
1
 
2
 
! Отговори
Факт преди 3 години
Разбира се, че ще сме песимисти след като обедняхме 10-20 пъти след 1989 година.

Спонсорирани публикации