Няма какво да се крие по казуса с офисите, използвани от "Труд", и всичко случило се през годините ще бъде показано, заяви министърът на културата Велислав Минеков пред ТВ+.
"Как "Труд" се е появил там, в нарушение на Закона за държавната собственост, вероятно, не знам", каза министърът и обясни, че договорът е сключен, когато на поста е Вежди Рашидов. И двама министри не са обърнали внимание на подробностите по него.
По думите му заради договора загубите на Министерството на културата до момента са почти 236 хил. лв.
"Абсурд е да ме обявяват, че съм убиец на свободата на словото. Интересна е обществената поръчка за помещенията. Кой участва, как печели... Наемът е 5.50 лева за квадратен метър, в съседна сграда цената за офис площ е 68 лв.", каза Минеков.
Казусът между министерството и медията започна в края на лятото, когато служебният министър на културата поиска "Труд" да напусне ползваната сграда заради дългогодишно неплащан наем от фирмата "Южен кръст 2001" ЕООД. През септември Министерството на културата изпрати доброволна покана към изданието, но тя не беше изпълнена. След това казусът стигна до областния управител на София-град.
Попитан на какъв етап е една друга негова имотна битка - изгонването на политическа партия ГЕРБ от офисите им в административната сграда на НДК, той обяви, че още в петък започват действия за преместването на формацията."Тези два етажа са взети с абордаж. За първи път като министър Росен Плевнелиев пише, че те са с отпаднала необходимост за НДК и щом дворецът ги дава под наем, те са му в повече и са излишни. Данаил Кирилов като областен управител ги присвоява", уточни Минеков.
Той посочи, че министерството, в което е от 7 месеца, е "изгнило от корупция - както законна, така и незаконна."
Той е изпратил материали до прокуратурата, но му били върнати.
"За 1,5 млн лв., изпратени от чужбина, не е ясно как е получена сумата, как е разпределена, как е похарчена. Лицето, което я дарява е в списъка Магнитски и е описан като бандит с много тежка биография", каза Минеков без да даде повече подробности. Посочи само, че в схемата са замесени бивш министър и негови сътрудници.
Минеков посочи, че до момента има общо 32 заплахи за съд, което е висока оценка за работата му.
Междувременно Съветът за електронни медии обяви, че следи с внимание случая със запечатването на редакцията на българския ежедневник вестник „Труд“. Запечатване, което се извършва в присъствието на полицията.
Съветът намира, че при уреждането на договорните отношения между изпълнителна власт и медия следва да се спазва баланс, така че да не се поставят под заплаха свободата на словото и журналистическият труд.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Неутрална Швейцария няма да изнася оръжия за САЩ заради войната с Иран
Капанът на производителността: защо AI ни кара да работим повече
Руската централна банка намали основния си лихвен процент до 15%
Стартъп финансирането в Европа никога не е било по-голямо благодарение на американските пари
Китайските електрически камиони се готвят да завладеят Европа
„Лукойл“ отчете обезценки от близо 20 млрд. долара върху чуждестранните си активи
Военни екипи за обезвреждане на боеприпаси повишиха уменията си в Белене (+СНИМКИ)
Бащата на Тайсън Фюри: Синът ми вече не е непобедим
Йотова поиска мерки за икономиката и бизнеса: Българите изнемогват от високите цени
Почина патриархът на Украинската православна църква Филарет
Обедна емисия
Веласкес трепери преди мача с Черно море, Левски има и голям проблем
Гонзо каза има ли напрежение заради битката за титлата и кое е важно
Сектор Г с огромен зов
Преместиха контролата между Египет и Испания
ЦСКА разкри подробности за уникалния си нов стадион + ВИДЕО
На Конгреса на БФС: Разкриха горещи подробности и цифри за бюджета на централата
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
12 идеи за домашно спа с малък бюджет
Отпуснаха пари за нов противопожарен участък в к.к. „Златни пясъци“
Катастрофа с трима ранени в Троян
Откриха телефонна линия за сигнали, свързани с изборния процес
800 са жалбите за завишени сметки за ток
Във Варна започва деветата активация на Противоминната военноморска група в Черно море
Тъжна вест! Почина Антон Фажев
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?