Полярни мнения за демонтажа на МОЧА в страната, в София повечето подкрепят

Какви са настроенията на българите относно "еднодневните" теми?
25 яну 2024 17:00, Нели Христова
475
Полярни мнения за демонтажа на МОЧА в страната, в София повечето подкрепят
Снимка: БГНЕС

Частичността за Шенген се приема от българите без враждебност, но приемането в пълен вариант наистина би било прието и като сериозен успех – ако обаче властта успее да отдели от образ на Шенген насложения образ на миграцията, който създава видими страхове. В битките за символи, памет и история идеите и действията, идващи от властта пък срещат засега съпротива и дори открито негативни реакции. Част от дискусиите по тази тема пък не са успели да се превърнат в обществено мнение и са останали единствено във фаза на обществен инстинкт.

Това са част от изводите от изследване на "Галъп интернешънъл болкан", част от независимата изследователска програма на агенцията, проведено между 11 и 19 януари 2024 г. сред 807 души по метода "лице в лице" с таблети.

Приемането на България в Шенген по въздух и вода носи реална полза на България, казват 30,3% от пълнолетните българи. Не носи нито полза, нито вреда на България, смятат 38,7%, а 14,5% смятат, че носи реална вреда на България. Останалите не могат да преценят. Така мненията са по-скоро неутрални и дори по-скоро добронамерени, отколкото враждебни. Враждебността идва главно от опозицията, а безразличието личи най-вече при дистанцираните от политиката. Закономерно, привържениците на властта са положително оценяващи. И все пак, изпъкването на „нито полза, нито вреда" едва ли е най-добрият атестат.

Далеч по-добре се оценява перспективата за пълноценно влизане в Шенген. Ще носи реална полза на България, приемат 50,6%, няма да носи нито полза, нито вреда на страната, избират 21%, а 13,7% намират потенциална реална вреда за страната ни. А тогава полезно ли е страната въобще да не влиза в Шенген? 15,3% смятат, че това ще е полезно, 29,6% не намират разлика, но все пак най-сериозен дял намира оставането ни извън Шенген за реална щета – 36,3%. Останалите се колебаят.

"Галъп интернешънъл болкан" постави респондентите в експериментална ситуация:

"Сега ще Ви помоля да помислите за Шенгенското пространство. Ако за присъединяването на България към Шенген се налага България да приеме още бежанци в страната и Вие трябва да изберете само едно от следните две кое от тях бихте избрали?" По-важно е България да се присъедини към Шенген, дори и да се налага да се приемат още бежанци в страната, казват 24,6%. По-важно е да не се налага България да приема повече бежанци, дори и това да попречи на присъединяването към Шенген, избират 56,3%. 19,1% не могат да преценят. Въпросът едва ли изчерпва палитрата на опциите, но е достатъчно красноречив за двете мнения, които се налагат у нас по темата. Хората с по-неблагоприятен жизнен хоризонт, по-висока възраст, респ. живеещи в по-малки населени места и гласуващи за опозиционни партии пр., са и по-боязливи.

Така, на този етап, оказва се, че отношението към частичното приемане не е лошо, но пълното приемане на страната ни би било наистина прието за постижение. За да се разкаже какъвто и да било успех обаче, ще е нужно да се разсейват разказите за мигрантски наплив, отчитат социолозите.

"Галъп интернешънъл болкан" се опита да изброи повечето идеи или дискусии около символи и история в отминалата 2023 г. и да провери отношението към тях. Само от началото на терена на изследването досега обаче се появиха може би още толкова теми – това само показва колко важна се е оказала тази тема. И би следвало тестването да продължи и в следващи месеци и от други институти. Възможно е някоя от зародилите се обществени дискусии да е пропусната, но едва ли може да се търси съвършена изчерпателност.

По отношение на съдбата на паметника на Съветската армия в София, например, мненията са полярни, т.е. почти равни дялове на „за" (35,7%) и „против" (40,3%) преместването, при минимален превес на „против" и сравнително малка зона на „не знам". Това е класическа полярност в страната. В София все пак съотношението е две срещу едно в полза на преместването. Навсякъде другаде обаче отношението е по-скоро негативно, като при най-високите възрасти е и подчертано отрицателно.

Това е и един от въпросите, които създават различни емоции сред различните електорати, докато останалите въпроси са по-скоро онагледяване на обществени инстинкти и инерции, а не реално политизирани теми. Не е ясно дали ще се стигне до реално преместване, нито как биха реагирали респондентите, ако въпросът беше зададен просто с премахване, а не с преместване, но видимо е, че дори и при така зададен въпрос, случилото се в София разделя страната. Или по-скоро я разделя от София.

Преместването на Народното събрание в сградата на някогашния Партиен дом в София пък е пример за обратното – отново близки дялове на мнения, но при много голяма сива зона. Дискусия в истинския смисъл на думата този път не се породи и тук засега има по-скоро объркване. 21,6% подкрепят, 26,9% не подкрепят, а цялата останала част от повече от половината пълнолетни българи не може да формира мнение.

За сравнение, друга идея, която се зароди през 2023 г. е пример за трети тип фигура на общественото мнение: автоматична подкрепа – предложението летището в София да носи името „Васил Левски". 66,9% „за" срещу 14,2% „против". Останалите се колебаят. Тестването на тази идея, лансирана в медии, показва посоката на масовото съзнание у нас и търсенето на обединителни символи, дори без да е имало особен шум около идеята.

Такъв обединителен символ явно в най-голяма степен се оказва националният флаг и въпреки дискусиите пилонът на Рожен, мненията са почти единодушни положителни – 74,3% одобряват, а 12,3% не одобряват. Останалите се колебаят. Дори и да са против начинанието, вероятно мнозина не признават.

Каква е ситуацията с прословутото хоро пред Народния театър? 54,1% го одобряват, а 14,4% – не. Едва ли обаче популярността на хорото излиза съществено от рамките на социалните медии, затова и спорно е доколко това е действително обществено мнение или става дума също за автоматизъм. В крайна сметка, явно е, че общественият инстинкт е положителен и тук, макар и не без нюанси. В самата София близо две трети одобряват, а само петнайсетина процента са директно против.

И още една софийска тема, която разбуни социалните мрежи – прословутата коледна украса на София. И тук всъщност, оказва се, сред онези, които успяват да формират мнение, надделяват положителните оценки – 40,3% положителни срещу 21,8% отрицателни. Разбира се, едва ли може да се очаква запознатост, конкретност и т.н., но е важно да се отбележи, че в самата София положителното съотношение е две към едно.

Временното затваряне на известната като Руска църква в София не се одобрява. По този въпрос София и страната отговарят синхронно. 62,7% са останали с негативно отношение към случилото се, а 12% - с позитивно. При привържениците на ГЕРБ и ПП-ДБ този дял достига и да 20%, респективно 25%, но дори и там негативното отношение е по-сериозно. Разбира се, съвсем не е ясно дали и доколко масовото съзнание е навлязло в детайлите кой всъщност носи отговорността за самото затваряне на храма за известен период.

Никак не се одобрява идеята за смяна на националния празник Трети март с Двадесет и четвърти май – 77,9% не одобряват, срещу 10,3% които одобряват. Последните са главно от поддръжниците на ДПС и донякъде ДБ, съответно с около 30% и 20% от тези две електората, но дори и при въпросните електорати около 60% са против.

В крайна сметка, оказва се, че голяма част от нашумелите в социалните медии теми за идентичност, памет и символи, които породиха сериозна полемика, по-скоро не са успели да наложат противоречивост на национално, а често дори и на софийско ниво. Обществените инстинкти остават еднозначни в подкрепа на всичко, което се свързва с българска идентичност и история. А тези теми за паметта, които властта създаде и истински политизираха обществото, по-скоро са създали противоречивост на мненията или откровена реакция „против".

Последното красноречиво се доказва от още един социологически експеримент – беше проверено отношението към хипотезата на мястото на паметника на съветската армия да се постави паметник с личности от българската история. 51,4% са „за", а само 23,6% са „против".

Изследването е проведено между 11 и 19 януари 2024 г. сред 807 души по метода „лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


475
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
335
5
 
4
 
! Отговори
А у т и с т преди 3 месеца
375 Да надградим паметника на окупатора как?С паметник на Путин ли?!Мухахаха
334
6
 
9
 
! Отговори
...! преди 3 месеца
Ицко, паметниците на Окупаторите трябва да се махнат, за да изчисти България историята си, и да тръгнем нормално! Същото се отнася и за Тюрьмата на народите...Докато не погребат Мумията на най-великият Гей на миналият век, тази държава няма да тръгне по нормален път!
333
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ако бяхме умни,щяхме да запазим и да надградим всичко! Сега се радвате,че бутате паметници,които са един куп камъни, така да се каже и се радвате на хубавите времена,че можете да драскате по стените,да плювате и хайдутствате по улиците! Е,това е кратко удоволствие!
332
2
 
7
 
! Отговори
..? преди 3 месеца
Ицко/Христо Христов/, тебе ли те тресе носталгия по соца, че ни хвалиш Перла и Правец 16? И защо се пишеш "гост", като си щатен Гюро Михайлов във форума? А сега обясни, как ще сравнително Москвич с Мерцедес, и защо за една жигула трябваше да се чака ...15 години?
331
3
 
3
 
! Отговори
Вън всичко преди 3 месеца
Руско от България без оная руската прости тутка инфуенсърката че ми е симпатична и бих я е бал.
330
6
 
3
 
! Отговори
Отговор! преди 3 месеца
До АнонименTAНЯ!! Пералнатя ПЕРЛА 73 на майка ми , купена през 1973 година я изхвърлихме 2003-та година, понеже имаше ръжда тук там, и искахме "Модерна"... Купихме Индезит...изкара с три ремонта едва 7 години....следващата изкара 5 години.... Добре , че на вилата имаме стара руска "Вятка" от 80-те години... Работи си.... Сега всичко се прави , за да си купиш следващото!!!
329
0
 
0
 
! Отговори
жбнм преди 3 месеца
бм бн.,м
328
6
 
2
 
! Отговори
Христо Христов преди 3 месеца
Че то в София са предимно неграмотни про'с'таци от прованса. Нормално е такива и след 200 години пак криво да разбират цивилизацията.
327
4
 
9
 
! Отговори
Дрът Комунис преди 3 месеца
Ти му обясняваш и излагаш една камара доводи, а оно рупа ли рупа! Комунистът е интелектуален кастрат! На него не му е дадено да мисли! Смята, че като е повярвал на лъжите си,и другите ще му се вържат!
326
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А кога построихме панелките за да има къде да живее плебса?
325
3
 
4
 
! Отговори
Левски София преди 3 месеца
Унижава комунисти
324
1
 
3
 
! Отговори
Царска България преди 3 месеца
356 Преди 44та
323
3
 
11
 
! Отговори
Късата памет преди 3 месеца
По спора кво било строено през 89та. Вярно е че е строено много, но повечето неща са строени без капка икономическа мисъл. Примерно Кремиковци. Колко трябва да ти е акъла да вдигнеш огромен завод за стомана на 400 км от пристанище и на място където няма желязна руда. По това време всичко се строеше за да е най голямо, а не най рентабилно. Строиш с държавна пара и не ти дреме, а иначе имаме най големия завод, обаче по магазините няма елементарни стоки. Също и Панелките, завода в Радомир и тн.
322
1
 
7
 
! Отговори
Българофил преди 3 месеца
До Анонимен 349 А кога унижавахте ПФК Левски и тероризирахте футболистите им и феновете им. А? А кога сталиниста вълко червенков нареди ПЪРВИЯТ ПАМЕТНИК НА БОТЕВ ВЪВ ВРАЦА ДА БЪДЕ ДЕМОНТИРАН? Бил му трърде буржоазен, представяш ли си? А кога сталин и димитров създадоха държавата Македония и насила караха Българи да се отказват от гражданството си и да стават "македонци". Шебеци, няма как да ни учите на история.
321
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А лифтовете на Витоша кога се построиха? Сега ядете огризките които ви останаха от онова време и говорите за рушене на паметници! Не ви е срам!
320
3
 
11
 
! Отговори
Таня преди 3 месеца
Щом софиянци не го искаме, значи да се маха. Какво значение има дали Пенчо от Годеч иска или не. Той така или иначе до София никога няма да стигне. Ние не се месим какъв цвят да си боядисват оборите и там каквото имат по селата. Това си е тяхна работа.
319
0
 
3
 
! Отговори
Агент Завод Мраз преди 3 месеца
354 От ЦРУ те търсят да те Бият
318
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Братушките нали пoрят яко евроатлантическите зaдници , лизaчите се гърчат от безсилие , пък вие сваляте и рушете каквото можете.
317
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А кога дойдохте от село в София?
316
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А язовир Искър и другите язовири кога се появиха?